Hem müzisyen hem de Google'da yazılımcı Kaan Tarıman'ın öyküsü
Yazılım

Hem müzisyen hem de Google'da yazılımcı Kaan Tarıman'ın öyküsü

Bu yazıda sizlerle bir yatırım haberini ya da meşhur bir internet girişimi hakkındaki son gelişmeleri paylaşmıyoruz. Bu yazının konusu San Francisco'da Google için çalışan bir mühendis: Kaan Tarıman. Kaan'ı farklı kılan ise aynı zamanda önemli bir müzik geçmişine sahip olması.

Kariyerine İstanbul'da devam ederken "meraktan" iş başvurusu yaptığı Google'da çalışmak üzere yaklaşık bir buçuk sene önce İstanbul'dan San Francisco'ya taşınan Kaan ile hem müzik hem de yazılım kariyerini konuştuk.

Sözü daha fazla uzatmadan çok ilginç bir hikayesi olduğunu düşündüğüm Kaan'la yaptığımız sohbete geçiyoruz.

E. Taylan: Merhaba Sevgili Kaan. Öncelikle kısaca kendinden bahsedebilir misin?

Kaan Tarıman: Ben, şarkı yazmayı ve söylemeyi seven bir mühendisim kısaca. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciyken hem Rock Korosu’nda bulundum, hem de Feridun Düzağaç ve Teoman'nın gruplarında enstrüman çaldım ve vokal yaptım. Daha sonra birkaç yıl Atlanta'da yaşadım yüksek lisans ve çalışma amacıyla. Türkiye'ye geri döndüğümde içimdeki müzik tutkusu ağır bastı ve 2010 yılında ilk albümüm yayınlandı. Onu takip eden süreçte klipler çekme ve konserler verme fırsatı da buldum ancak daha sonra Google'dan gelen teklifle tekrar ABD'ye döndüm. Bu sefer California tarafındayım ve şu aralar yine mühendis tarafım ağır basıyor.

Kaan Tarıman Sahnede Beyoğlu'nda sahnede

E. Taylan: Müzik kariyerin nasıl başladı. "Üç Boyutlu Yalnızlık" albümünü biliyoruz, yeni albüm veya konser çalışmaları olacak mı?

Kaan Tarıman: Müzik sevdası çocukken ablamla beraber aldığımız org ve piyano dersleriyle başladı. Lisede ve üniversitede de devamlı aktiftim ancak bunu hep amatör bir ruhla yaptım. Albümümü hazırlarken de, konserlerde de o ruh vardır, sonuçta birinci mesleği müzisyenlik olmayınca insanın bence daha özgür olabiliyor, yapmak istediği sanat açısından. Şu aralar firsat oldukça şarkı yazmaya çalışıyorum. İkinci albüm için bir tema oluşuyor yavaş yavaş, umarım bunları paylaşma fırsatı bulurum. Tabii ki Türkiye'ye geldiğimde orada çaldığım arkadaşlarımla yine konser yapmak istiyorum.

"Teklif geldiğinde karar vermek gerçekten zor oldu"

E. Taylan: Peki Türkiye'de çalışan bir yazılımcı olarak Google/California'ya geçişin nasıl oldu, süreci anlatır mısın?

Kaan Tarıman: Ben Istanbul'dayken ABD'de kullanılan bir yazılım üzerine serbest çalışıyordum. Google'da çalışan yakın bir arkadaşım beni önerdiği için benimle iletişime geçtiler. Aslında niyetim yoktu ama Google'da neler yapıldığını ve mülakatlarda nelerin karşıma çıkacağını merak ettiğim için sürece başladım. Görüşme yapmak için California'ya geldiğimde ise kampüsten ve yaşam tarzından çok etkilendim, dünyanın bilgi merkezinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Teklif geldiğinde karar vermek gerçekten zor oldu, çünkü sevdiklerinizden ve ailenizden uzak kalmak hiç de kolay değil.

E. Taylan: Türkiye'de hangi alanlarda yazılım tecrübelerin oldu, Google'da hangi pozisyonda çalışıyorsun.. Biraz bahseder misin?

Kaan Tarıman: Atlanta'dayken doküman görüntüleme ve iş akışı çözümleri üreten bir yazılım grubunda yer aldım. Google'da ise AdWords'ü geliştiren mühendislerden biriyim. Buradaki tecrübe çok farklı oldu çünkü hem geliştirilen sistemler, hem de altyapılar 'state of the art' kalitede. Ürün yelpazesi de çok geniş olduğu için çok değişik problemler üzerinde çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Programlama dili olarak Google'da en çok Java, C++ ve Python kullanılıyor.

"Yazılımcılar farklı hobi veya spora yoğunlaşsın"

Kaan Tarıman Google Campus'unde Google Campusünde (Fotoğraf: Ozgun-Faruk Yilmaz)

E. Taylan: Türkiye'den senin gibi yurt dışında çalışmak isteyen yazılımcılara neler tavsiye edersin?

Kaan Tarıman: Mesele yurtiçi-yurtdışı değil bence, neyi, hangi kalitede yaptığın önemli. Daha da önemlisi severek yapıp yapmadığın. Türkiye'deki eğitim sistemi ve sonrasında da iş hayatı, insanların özgür bırakılmadığı ve yarıştırıldığı bir ortam haline gelmiş durumda. Yazılımcılar bu konuda biraz daha şanslı belki çünkü çalışma şartları daha uygun. Yazılımcılara tavsiyem, ekran başında uzun süreler oturmak yerine farklı hobilere ya da spora yoğunlaşabilecekleri bir yaşam tarzı belirlemeleri olabilir. :)

E. Taylan: Hem müzik hem de yazılım ile bu kadar içli dışlı olmak nasıl bir duygu, memnun musun hayatından?

Kaan Tarıman: Evet memnunum. Insanın farklı dallarda şeylerle uğraştığında, yaratıcılığının artacağına inananlardanım. Müzik ve mühendislik dengesi her zaman istediğim oranda olmasa da, ikisini de yapabiliyor olmak beni besliyor. Bu tip dengeleri daha oturaklı kurmuş birçok insan var etrafta, onları örnek almaya çalışıyorum.

E. Taylan: Hiç müziği veya yazılımı bırakmayı düşünüyor musun? Yoksa şu an olduğu gibi sürekli ikisi beraber mi devam edecek hayatında?

Kaan Tarıman: Hayatın ne getireceğini bilemiyoruz tabii ama müziği bırakmak diye bir şey zaten olamaz, amatör ruhla yaptığım için. Yazılımda ise başka tür rollere kayabilirim gelecekte. Şu aralar müziğe mola vermemin esas sebebi bir yaşına gelmiş çok küçük tatlı bir kız, onun için pişman değilim :)

E. Taylan: Çok teşekkürler röportaj için, görüşmek üzere! :)

Kaan Tarıman: Ben teşekkür ederim! Webrazzi ailesine iyi yıllar diliyorum!

Yorumlar (14)
 1. Said Murat Said Murat

  Kaan Tarıman'a hem müzik hem de yazılım dünyasındaki hayarında başarılarının devamını diliyorum. Google'da Türk mühendislerimizin olmasını bilmek ve hatırlamak çok güzel. Webrazzi ailesine de Teşekkürler. Polonya'dan selamlar.

 2. Seval U. Seval U.

  Çok kuul :) Özellikle şu gitarlı fotoğrafııı...

 3. Samet Samet

  Merhaba kaan bey, youtube adsense sorunu günlerdir devam ediyor. bu konuyla ilgili bir tek size ulaşabiliyoruz. bunu üst düzey yetkililere bildirirseniz webmasterlar olarak çok seviniriz. "youtube video reklamları görünmüyor"

  1. İnsanlara bu kadar rahatsızlık vermek zorunda mısınız? r10 mode on :)

 4. Mehmet Mehmet

  Ben birkac soru sormak istiyorum

  1. Gunde kac saat kod yaziyor

  2. Test muhendislerini, yazilim, muhendislerinin, yonetici pozisyonundaki insanlara orani nedir

  3. Mulakata girecek olanlara neleri tavsiye edersiniz.

  1. Merhaba Mehmet, kod yazmak zamanimin cogunu aliyor, tahmin edersin ki bununla ilgili dokuman okumak, toplanti yapmak ve arastirma yapmak da bu zamanin icinde. Google'da muhendisler kendi testlerini yazmaktan sorumlular, test muhendisleri daha kapsamli entegrasyon testlerinde ve otomasyon altyapilarinda calisiyorlar ama sayica azlar bize gore. Yonetici pozisyonunda olanlar da muhendis olduklari icin, sayi orani diye bir sey aramak anlamsiz. Mulakata girme noktasindaysaniz Cracking The Coding Interview kitabini mutlaka okumanizi tavsiye ederim.

 5. Teknoloji Dünyası Teknoloji Dünyası

  Kaan Tarıman'a başarılar diliyoruz, size de röportaj için ayrıca teşekkür ederiz.

 6. Gökhan Gökhan

  Abi Google de maaş durumlarınıda bir değinsek bizde ki gibi orta şekerlimi :)

  Başarıların devamı diler ekibine nice Türk Yazılımcıları kazandırmanı dilerim

  1. Maas soylenmesi|sorulmasi hos seyler degil gencler :) Google'da benden baska bir cok turk calisiyor, ozel bir durumda oldugum zannedilmesin

 7. Burç Burç

  Kaan Abi'yi çocukluğumdan beri tanıyorum.

  Kendisinin bu noktalara geleceğini biz daha ufakken biliyorduk ki onun peşinden koşturup "Süper Kaan" diyorduk.:)

  Ortam 90'ların Antalya'sı..

  Demem o ki, bir insan aslında sadece iyi kodcu, iyi müzisyen değil iyi insan oldu mu fark yaratıyor bence.

  Tekrar buradan da Kaan Abi'yi çok çok tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum!

  1. Burc esas biz seninle gurur duyuyoruz, girisimci ruh! :)

 8. Yalçın Yalçın

  helal olsun böyle yazılımcılara

 9. Metin Yilmaz Metin Yilmaz

  Kaan Bey , Sizinle ne kadar gurur duysak azdır , ALKIŞLAR ALANYA - ANTALYADAN. Oğlum IŞIKCAN YILMAZIN idolü' siniz ,

 10. Murat Yazıcı Murat Yazıcı

  Röportajın üzerinden yıllar geçmiş olsa da Kaan Bey' e tebriklerimi iletmek istedim. Oradaki Türk' ler olarak çok önemli bir misyonunuz var aslında. Buradaki gençlere ışık tutmak ve bizden birilerinin de istediğinde her şeyi yapabileceğini göstermek gibi. Başarılarınızın devamını diliyorum. Saygılar,