Galata İş Melekleri'nden yeni yılın 2. yatırımı SOCIAPlus'a geldi
E-Ticaret

Galata İş Melekleri'nden yeni yılın 2. yatırımı SOCIAPlus'a geldi

2013 yılına hızlı giren Galata İş Melekleri (GBA), StilSOS'un ardından ikinci yatırımını SOCIAPlus'a yaptı.

SOCIAPlus'tan kısaca bahsetmek gerekirse; e-ticaret sitelerine, tüketicilerin alışverişlerinde diğer tüketiciler ile iletişim halinde olmalarını sağlayacak, dolayısıyla satın alma kararlarına yardım edecek sosyal ticaret uygulamaları sunan bir girişim olduğunu söyleyebiliriz.

13 GBA üyesinden 400.000 TL yatırım geldi

Konuyla ilgili olarak GBA Başkanı Emre Kurttepeli, internet üzerinden alışveriş yapanlar arasındaki iletişimi arttırarak karar verme süreçlerini kolaylaştıracak, bunu yaparken de e-ticaret sitelerinin değişen ihtiyaçlarına cevap verecek, satışlarını arttıracak çeşitli uygulamalar ve araçları sunan SOCIAPlus'ın iş modeline ve ekibine inandıklarını, böylelikle yatırım yapma kararı aldıklarını belirtti.

5 kişilik bir kurucu ekibe (Serhat Soyuerel, Hande Çilingir, Doğukan Özyildirim, Mehmet Sinan Toktay ve Arda Köterin) sahip olan SOCIAPlus, 1 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan bir proje. Yazının başında verdiğimiz açıklamadan da anlayabileceğiniz gibi SOCIAPlus, merkezine son zamanların en çok konuşulan ve tartışılan konularından biri olan sosyal ticareti koymuş durumda.

E-ticaret'in gerek ülkemizde gerek ise yurtdışında önemini gün geçtikçe arttıracağını düşünecek olursak SOCIAPlus gibi satın almayı kolaylaştırıcı araçlar -detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz- üreten ve bunları kolay bir şekilde e-ticaret siteleri ile entegre eden bir girişimin, gelecekte önemli işler yapabilecek potansiyelde olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yatırım sonrasında bünyesinde A-B testi ve çok sayıda yardımcı ürünü bulunduran SOCIAPlus'ın platformu büyüteceğini tahmin ediyoruz.

SOCIAPlus'ın önümüzdeki dönem için hedefleri arasında Türkiye’nin önde gelen online mağazaları ve diğer e-ticaret siteleri ile işbirliği yapmak ve Avrupa’da ise e-ticaret sektörü hacminin en yüksek olduğu İngiltere ve Almanya pazarlarına girmek yer alıyor.

SOCIAPlus'a yatırım yapan GBA üyeleri ise şu şekilde: Emre Kurttepeli, Melih Ödemiş, Önder Öztarhan, Erinç Ozada, Burak Divanlıoğlu, Arif Akdağ, Uğur Şeker, Fatih İşbecer, Serkan Borançılı, Alemşah Öztürk, Ömer Hızıroğlu, Ömer Akarca ve Ziya Boyacigiller.

Yatırım haberini aldıktan hemen sonra sizlerle paylaştık, konuyla ilgili -olursa- güncellemeleri ve SOCIAPlus hakkındaki gelişmeleri iletmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (13)
 1. insanlar ticareti tanıdıklarının tavsiyelerine göre yaptıklarına göre bu projenin ana kaynağı sağlam....

 2. Serdar Caymaz Serdar Caymaz

  :) Olay sağlam değil maalesef. Facebook 2 gün önce benzerini açıkladı. Zaten arkadaşlarda şu an facebook için yapmış. Aynen google analytics gibi javascript kodunu web sitenizin sayfasına çakıyorsunuz...Peki soru şu: Kurumsal facebook hesabınızın dışında ve/veya başka sosyal mecralarda ürün veya kampanyanızla ilgili olumlu-olumsuz yazılar postlar vb ne olacak. Facebook son yaptığıyla zaten bu arkadaşların işinin %95 ini öldürdü. Teknolojiye odaklanın günü kurtarmaya değil.

 3. Numan Numan

  Başarılı olma ihtimali çok yüksek. Türkiye'de e-ticaret'in gelişmekte olduğu düşünülürse, e-ticareti sosyal medyaya adapte etmek gayet güzel bir fikir. Tabii bahsedilen sosyal medyaya dayalı e-ticaretin gelişmesi için daha fazla tanıtım yapılmalı. Daha fazla şirketin bu uygulamayı kullanması da yararlı olur. Takip edilesi bir proje, bakalım sonuçları nasıl olacak.

  1. Haklısın numan, kesinlikle kullanıcıların markalar/ürünler hakkında yorumları ve düşünceleri, tavsiyeleri çok önemli, ancak bu markaların kontrolünde olursa ne kadar objektif olur? Bence apayrı, tarafsız,şeffaf bir platforma ihtiyaç var. Bu platformda insanlar hem yakın arkadaşlarının hem de uzmanların yorumlarını gorebilmeli, paylasabilmeli ve deneyimlerini sorgulayabilmeli.

 4. Halil Atasoy Halil Atasoy

  Takip edilmesi gerekir ancak başarı ihtimalinin düşük olduğunu düşündüğüm bir proje. google üzerinden "api.sociaplus.com" üzerinden yaptığım aramada projenin bir çalışan örneğini www.armaganoyuncak.com.tr adresinde inceleme fırsatım oldu. inceledikçe bu projenin 400.000 gibi bir yatırım alması beni şoke etti. Birçok yaratıcı ve inovatif start-uplar varken bu projeye inanan yatırımcılar ile türkiyede bu işlerin yürümeyeceğini bir kez daha görmüş olduk.

 5. Lütfü Gökhan Lütfü Gökhan

  Bu programı bir dönem çalıştığım iş yerinde kullandık ve son derece başarılı sonuç aldık. Ekip de oldukça ilgiliydi. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de bir benzeri yok ve yolu çok açık bir sistem.

 6. Zeynep Zeynep

  Walla başka arkadaşlar ne derler bilmem ama e-ticaretin bu kadar revaçta olduğu, artık bizim yerimize düşünen semantic bir web oluşacağı söylenen bu dönemde datalarımızın birikmesi anlamında son derece mantıklı bir proje zaten facebookun da yaptığı buna yönelik, web 3.0'a. Eee tabii yazıda da dendiği gibi öncelikli amaç sosyal ticaret. Peki Facebook bunları yer mi yer Dünya'da kesin ama peki Türkiye'de?

 7. Ömer Yıldız Ömer Yıldız

  Serhat beyi ve sociaplus ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

 8. Melissa Melissa

  Artık Türkiye'den de iyi projeler çıkıyor ve onları destekleyen yatırımcılar...Projenin çok iyi olduğunu düşünüyorum...Önü açık ve uluslararası formatta bir yapıya sahip..Ve bu yeni proje desteklenmiş umarım daha da büyür..yolunuz açık olsun arkadaşlar..

 9. Ertuğrul Beydoğan Ertuğrul Beydoğan

  Dinamik ve aldığı geri bildirimlerle kendini kısa sürede yenileyen bir ekipleri var birlikte başarılı kampanyalara imza attık daha yolun başındalar ama çok başarılı olacaklarına inandığım bir proje.

 10. Barış Barış

  Gerçekten yenilikçi ve e-ticaret siteleri için farklılaşma yaratabilecek bir proje, daha fazla kullanıcıya ulaşabildiği takdirde, e-ticaret siteleri için vazgeçilmez olması zor olmayacaktır.

 11. Fisun Usta Fisun Usta

  Yatırımı yapanlar bence çok doğru bir karar vermişler.Çünkü bu gençler süper.Özellikle Hande Çilingir hem akıllı hem de saygılı şahane bir girişimci.

  Benim çok inandığım bir proje. :)

 12. Yatırım aldıklarını biliyordum ancak bu haberi henüz gördüm. Biz bu ekibin ilk müşterileri arasındayız sanırım. Bizim için performans önemli, uygulamalar bazında, dönemsel olarak, KPI’larımızda ölçülebilir farklar gözlemleyebildik. Tabi, döneme göre, uygulamadaki içeriğe göre sonuçlar farklılaşıyor. Kendilerini sürekli yenilemeleri ve uygulamaları kullanıcı deneyimleri ile beslemeleri kritik, onu da yapıyorlar gördüğümüz kadarıyla. ‘Customer Success Team’leri, güzel çalışıyor, bazen bıktırdığımız halde:)Yeni bir sistem olduğu için sıklıkla ihtiyaç duyuyoruz. Yolunuz açık olsun arkadaşlar.