Gangnam Style sadece YouTube’dan 8 milyon dolar kazandırdı

Gangnam Style sadece YouTube’dan 8 milyon dolar kazandırdı

PSY tek bir şarkı ile dünyanın en çok tanınan kişilerinden biri haline geldi. Bu hızlı gelen şöhret albüm satışlarını ve konserlerini de etkiledi ve PSY’ın hayatı sadece birkaç ay içerisinde değişti. Gangnam Style’ın bu derece popüler hale gelmesinin ardındaki en önemli neden ise YouTube.

Bugün artık doğru açıyı yakalayabilirseniz YouTube ve benzeri kanallar üzerinden bir anda kendinizi dünya çapında tanınmış biri olarak bulabilirsiniz. Şarkınızı milyonlar söyler, milyarın üzerinde izlenir, iPhone oyununuz çıkar ve hatta hem teknoloji, hem de sanat dünyasındaki ünlüler sizinle dans etmek için yarışırlar…

Tabi bir de YouTube üzerinden elde edeceğiniz gelir var…

YouTube’un gelmiş geçmiş en çok izlenen videosu haline gelen Gangnam Style bu yazıyı hazırladığımız sırada 1,23 milyarın biraz üzerinde bir izlenme oranına ulaşmıştı. Google’dan Nikesh Arora Gangnam Style videosunun YouTube üzerinden toplam 8 milyon dolarlık gelir ürettiğini açıkladı.

Tabi ki bu rakamın yarısı Google’a kalıyor, geri kalan yarısını ise PSY ve yayıncı arasında paylaşılıyorlar. Muhtemelen PSY’a kalan rakam 2012 yazından beri elde ettiği toplam gelir içerisinde çok önemli bir yere denk düşmüyordur ama yine de YouTube üzerinden milyonlar kazanmanın mümkün olduğunu gösteriyor olması açısından önemli.

Müzik eğitimini bu alandaki en saygın okullardan biri olan Berklee’de tamamlayan, öncesinde 5 albüm çıkartmış olan PSY bundan sonra neler yapacak beraber göreceğiz.

Bu sırada YouTube üzerinden kayda değer bir gelir elde eden diğer bir video da “Charlie bit my finger” (Charlie parmağımı ısırdı) olmuştu. Charlie bu video sayesinde ailesine tam 500 bin dolar kazandırmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.