Yenilenen Myspace telif hakları suçlaması ile karşı karşıya

Yenilenen Myspace telif hakları suçlaması ile karşı karşıya

Yenilenen ve arkasına son derece yüksek PR gücü olan Justin Timberlake gibi isimleri de alarak bir anlamda küllerinden doğan Myspace, müzik odaklı bir sosyal ağ olarak kısa sürede kendinden çokça bahsettirmeyi başardı.

Fakat bu kez gündeme gelme nedeni biraz daha farklı. İngiliz müzik yayıncısı Merlin, hakları kendisinde bulunan eserlerin Myspace tarafından izinsiz kullandığını iddiası ile resmi bir şikayette bulundu.

Timberlake’in azınlık hissesine sahip olduğu grup tarafından 2011’de 35 milyon dolara satın alınan ve Facebook’la rekabete girmek yerine müzik dikeyinde kendine yer edinmeye çalışan Myspace için bu oldukça can sıkıcı olabilecek bir gelişme…

Binlerce bağımsız müzisyenin eserlerinin dünya çapındaki dijital kullanım haklarını elinde bulunduran Merlin, “eski” Mayspace ile bir yayın anlaşmaları bulunduğunu fakat bu anlaşmanın süresinin bir yıl öncesinde dolduğunu söylüyor.

Firmanın yöneticilerinden Charles Caldas buna rağmen “yeni” Myspace’in hakları Merlin’de bulunan 100’ün üzerinde sanatçıya ait eserlerin halen bünyesinde bulundurduğu ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunmaya devam ettiğini belirtiyor.

Myspace’den Neda Azarfar tarafından yapılan açılamada ise anlaşmanın sona ermesinin ardından Myspace’in Merlin ile anlaşmayı yenilememe kararı aldığı belirtiliyor. Azarfar halen sitede bulunan şarkıların ise büyük olasılıkla eser sahipleri tarafından yüklenmiş olduğunu ve eser sahibinin talebi doğrultusunda kaldırılabileceğini söylüyor.

Caldas ise bu yanıtı yeterince profesyonel bulmadığını söylüyor. Ticari bir platformda, lisansına sahip olmadığı eserleri izinsiz olarak yayınlamak yerine Myspace’in bu eserleri kendisinin talep beklemeden kaldırması gerektiğini söylüyor. Sonuç olarak Merlin bu konuyu mahkemeye taşımaya niyetli gibi görünüyor.

Facebook gibi bir dev ile doğrudan rekabete girmemeyi tercih etmek Myspace adına son derece mantılı bir hamle fakat bu karar beraberinde müzik dünyasına özgü sorunlar ile başa çıkmayı da gerektiriyor. Bakalım Myspace ilerleyen dönemde telif hakları konusunda nasıl bir politika izleyecek…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.