Yahoo eski çalışanlarını geri kazanmaya çalışıyor
Genel

Yahoo eski çalışanlarını geri kazanmaya çalışıyor

Marrisa Mayer’ın başa geçmesiyle beraber Yahoo sıkıntı günleri geride bırakarak yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Üstelik Mayer da bu konuda fazlasıyla istekli. Yahoo’yu eski güzel günlerine kavuşturmak için sürekli yenilikler deniyor.

Fakat yenilikler her zaman tek çözüm olmayabilir. İşte bu yüzden Mayer şimdi de Yahoo’nun geçmişinde yer almış, şirket kültürünü tanıyan ve farklı nedenler yolları ayrılmış eski çalışanları geri kazanmaya odaklanmış durumda.

Bunun için de eski çalışanlara posta yoluyla özel birer davetiye gönderiyor…

Yahoo bu uygulamayı tam olarak ne zaman başlattı ve şimdiye kadar kaç kişiye bu şekilde kişiye özel bir davet gitti henüz bilinmiyor ama TechCrunch’un fark ettiği bir tweet ile en azından Yahoo’nun eski çalışanlarından Tom Coates’in bu şekilde şirkete geri davet edildiği ortaya çıkmış oldu.

Coates 2005 ile 2010 yılları arasında Yahoo’da konum bazlı servisler alanında görev almış ve firmadan ayrılmasını bir blog yazısı ile duyurmuştu. Yahoo o zamandan bu yana lokasyon bazlı servisler alanında istediği çıkışı bir türlü yakalayamadı ama Mayer ile birlikte neredeyse tüm çehresi değişen Yahoo için bu konuyu bir kez daha gündeme almak söz konusu olabilir.

 

Fakat burada daha ilginç olan nokta Yahoo’nun yeniden ele almayı düşündüğü projelerden çok, eski çalışanları yeniden bünyesine katmak için gösterdiği çaba. Eski çalışanlara gönderilen paket içerisinde firmanın Mayer ile birlikte nasıl değiştiği ve ne gibi büyük fırsatlara gebe olduğuna dair yazılar yer alıyor.

Açıkçası Yahoo için yeni yetenekler bulup, onları bünyesine katmaya ikna etmektense eski çalışanları geri kazanmak daha kolay olabilir gibi görünüyor. Fakat tek bir detay var; eski çalışanları işlerin gerçekten değiştiğine ve Yahoo’nun önünde gerçekten büyük fırsatlar olduğuna ikna edebilecekler mi…

Yorumlar (2)
 1. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

  Memleketimizde işler şu şekilde yürüyor;

  Yaptığı işten ya da aldığı maaştan memnun olmayan çalışan, patronuna rahatsızlığını dile getiriyor. Patronu "genellikle" çalışanını mutlu etmeyi bir kenara bırakıp onun yerine çalışabilecek daha az maliyetli(maddi-manevi) kaynak arayışına giriyor. Bu sırada çalışan işten ayrılıyor yeni ufuklara yelken açıyor. Olan kime oluyor ?

  Çalışan tarafına baktığımızda, bildiğin sevdiğin alıştığın ortamı terketmek zorunda kalabiliyorsun.

  İşveren tarafına baktığımızda, know-how uçup gidiyor. Tecrübe katsayısı düşüyor. Sirkulasyon artıyor. Sonuç: mutsuz-umutsuz bir çalışma ortamı. Diğer çalışanlar da durumdan etkileniyor.

  Yahoo doğru olanı yapmış görünüyor. Kişisel görüşüm bu yönde.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  ironik olmuş üste "super powers" ve kırmızı "warning" yazısı :) gidecekse de insanı bir daha düşündürtür bu resim. :)