Kültür ve Turizm Bakanlığı kültürel veritabanı sitesini açtı
Portal

Kültür ve Turizm Bakanlığı kültürel veritabanı sitesini açtı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, internet üzerindeki çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar Müdürlüğü, (GES) ile e-ticaret adım atan bu kez hayata geçirdiği kurumsal portalıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Kurumsal.kulturturizm.gov.tr adresiyle açılan proje, 81 ilden toplanan kültürel veri tabanı içeriklerini bir araya getiriyor. Sitenin özellikle kullanıcılara sunduğu kategorileri başarılı bulduğumuzu belirtelim. Etkinlikler, gezilecek yerler, nerede konaklanır, ne yenir, ne alınır, kimlerle ünlü, kültür atlası, turizm aktiviteleri ve iletişim haritası gibi başlıklar 81 ile göre düzenlenmiş durumda.

Örneğin, Niğde'ye gitmek isteyen bir kişi bakanlığın kurumsal adresine girerek, Niğde'deki tiyatro etkinliklerini takip edip, Niğde Gazozu'nun içilmesinin önerildiğini öğrenebilir. Öte yandan şehirlerin meşhur yemeklerinin bulunduğu portalda, yemek tarifleriyle kullanıcılara önerilerde bulunuluyor.

kultur-turizm-bakanligi-kurumsal-portal-ekran-goruntusu

Kültürel mirasların verisi tutulacak

Sitede, yukarıda saydığımız başlıkların yanı sıra şehirlere göre sıralama yapabilmek mümkün. Ancak tüm şehirlerde içerik bulunmadığını belirtmekte fayda var. Söz konusu yeni açılan bir site olduğu için tüm şehirleri kapsayan içeriklerin gelecekte yer alacağını tahmin ediyoruz. Kültür veri tabanı, kültür medyası, kültür sözlüğü ve sanal tur gibi bilgilendirme kısmı sitede bulunanlar arasında olduğunu paylaşalım. Özellikle kültür veri tabanı seçeneğiyle Türkiye'deki somut ve somut olmayan kültürel mirasların kaydı tutulacağını görüyoruz.

Kurumsal.kulturturizm.gov.tr şu anda İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dil ile hizmet veriyor. Paylaşılan bilgilere göreyse bu sayı yakın bir zamanda beşe çıkarılacak. Odaklanılan konular arasında dil sayısı bulunmasının sebebi sadece yurtiçi değil, yurtdışındaki kullanıcıların bilgilenmesini sağlamak olduğu belirtilenler arasında.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, internet üzerinden Türkiye'nin kültürel değerlerini tanıtmaya ve konuyla bağlantılı hizmetleri verme konusunda çalışmalarını sürdürmeye kararlı görünüyor. Kurumsal.kulturturizm.gov.tr'de bakanlığın internet üzerinden üstlendiği bu görevi yerine getirmek için başarılı bulduğumuz bir portal olduğunu söyleyebiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bundan sonra ne gibi internet projeleriyle kullanıcıların karşısına çıkacak?

Yorumlar (12)
 1. Çağrı Çağrı

  Adamın dibisigillerden valla :D .

  Adamların hakkını yemiycen .Tebrikler

  1. Sene olmuş 2013. Koskoca Turizm bakanlığı elindeki kaynakları web sitesine koymayacak da nereye koyacak.

   1. Çağrı Çağrı

    Kötümü yaptı yani .Ne yapsa adamlar yaranamıyor .Daha önce yoktu şimdi yapmışlar kötümü ?

 2. Evren Evren

  Site çökmüş sanırım.

 3. Serhan Serhan

  Site mortingen şıtrayze

 4. Dosya Dosya

  aynen site çökmüştür Vallaha :)

 5. Çağrı Çağrı

  Bakıyorum da hemen olumsuz yorumlar gönder gitsin yapmışınız.Aman aman eliştirilerinizi eksik etmeyin nede olsa sizin için bir girişimci sitesi değil devlet malı demi ?

 6. Ayşe Ardahan Ayşe Ardahan

  Merhabalar,

  Türkiye de Sonunda turizm bakanlığı böyle bir girişime adım attı. Geç bile kalınmış gelişme! Teknoloji bu kadar ilerlemiş iken internette varlığını göstermeyen işletmeler veya kuruluşların zararları hat safhada. Bu durumun geçte olsa farkında olmaları güzel bir gelişme ülkemiz için. Takipçinim.

  İyi çalışmalar.

 7. Serkan Serkan

  rehbere kayıt formu bile koymuşlar...özel çalışan kişiler nolcak?

 8. Yorum Cu Yorum Cu

  domain adı bile ofyast.

  kurumsal.kultur.gov.tr

  bir tanıtım sitesi nasıl kurumsal olur anlamak zor.

 9. Orhan Orhan

  Gerçekten kaliteli ve güzel bir portal olmuş. Her değerli alanda bu tür çalışmaların olması çok güzel diye düşünüyorum.

 10. Emre Bozkurt Emre Bozkurt

  Böyle çalışmaların önü arkası kesilmemeli bence çok iyi olmuş.