Ges.gov.tr: Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir e-ticaret sitesi

Ges.gov.tr: Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir e-ticaret sitesi

Şimdi tanıtacağımız e-ticaret sitesinin girişimcisi ne bir tanıdık isim, ne de yeni bir girişimci. Tanıtacağımız e-ticaret sitesinin girişimcisi Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar Müdürlüğü, (GES) Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir kamu kuruluşu olarak resmi kayıtlardaki yerini alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'ne bağlı olan GES, geleneksel el sanatlarımızın araştırılması, geliştirilmesi üretiminin desteklenmesi, tanıtılması ve pazarlanmasına yönelik çalışmaları yürütüyor. Kuruluş yılı ise 2005.

Ancak GES'in kuruluşunun üzerinden 4 yıl geçtikten sonra hem Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar Müdürlüğü'nü tanıtmak hem de el sanatlarına yönelik benzersiz ve orjinal ürünleri satmak için bir site kurma kararı alınıyor. 2009 yılında GES'e bağlı olan Ges.gov.tr kullanıma açılıyor. Dolaylı yoldan olsa da Kültür ve Turizm Bakanlığı e-ticaret işine girmiş oluyor.

Sanat odaklı hediyelik eşyalar ve kitaplar bulunuyor

'Sanal Mağaza' seçeneğinde bulunan ürünler arasında, hediyelik eşyalar ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanmış kitaplar bulunuyor. Klasik e-ticaret modelinde olan Ges.gov.tr, gerek kullanım açısından gerekse tasarım açısından sade ve kolay kullanılabilirliğe sahip olduğunu paylaşalım.

ges-ekran-goruntusu

Tanıtım bütçesi kısıtlı

2009 yılında açılan sitenin incelemesini neden şimdi yapıyorsunuz diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz. Açıkçası Ges.gov.tr'yi ilk olarak sadece birkaç saat önce gördük. Ancak Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar Müdürlüğü'nden aldığımız bilgilere göre bir döner sermayeye bağlı bir kurum olunca tanıtıma yönelik bütçeler kısıtlı oluyor. Bu yüzden GES'in hala tanıtım için reklam ve tanıtım bütçesi ayırabildiğini söylemek güç.

Aldığımız bilgilere göre Ges.gov.tr, stoklu olarak çalışıyor. Yani stokta olan ürünler sitedeki yerini alıyor. Her ne kadar kurum Ankara'da yer alsa da lojistik merkezi İstanbul Ulus'ta bulunuyor. Yurtdışına kargoyla gönderiminin de yapıldığını belirtelim.

3 kez tasarım değiştirdi

Parantez içinde bir bilgi paylaşmak gerekirse, 2009 yılında kurulan Ges.gov.tr şu ana kadar üç kez tasarım değiştirmiş durumda. Aldığımız bilgilere göre ilk site tasarımı, Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar Müdürlüğü'nü tanıtmaya yönelik tasarlanmış. Daha sonra ise işin içine e-ticaret kısmı daha ön plana çıkarmak için bir tasarıma geçilmiş. Şu anki tasarımsa 2011 yılında hayata geçirilmiş.

Arkasına Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı alan Ges.gov.tr'nin, başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Ancak sitede, stoklu çalışmanın etkisiyle kısıtılı sayıda ürün bulunuyor. Bu yüzden bir e-ticaret girişimi olarak gelecekte bu sayının arttırılması gerektiğini ve farklı e-ticaret siteleriyle yapılabilecek iş birlikleriyle sitenin isminin daha çok duyurulabileceğini düşünüyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.