Facebook Messenger'a sesli mesaj özelliği geldi
Mobil

Facebook Messenger'a sesli mesaj özelliği geldi

Son zamanlarda yan uygulamalarla gündeme gelen Facebook, bu kez sohbet servisi olan Messenger uygulamasındaki bir yenilikle dikkatleri üzerine çekiyor. Android ve iOS işletim sistemleri için yayında olan Facebook Messenger uygulamasına sesli mesaj gönderme özelliği geldi.

Facebook Messenger uygulamasına bugün gelen bir güncellemeyle kullanılmaya hazır hale gelen sesli sohbet özelliğinde, 1 dakikaya kadar olan kayıtları gönderilebiliyor.

Yeni özelliğin kullanımı, Facebook Messenger içinde yer alan '+' tuşuyla gerçekleşiyor. Bu bölümde yer alan 'Record Voice' yani ses kaydet seçeneğine basarak, ekran bir kayıt tuşu geliyor. Bu tuşa basılı tutarak, karşı taraftaki kullanıcıya sesli mesaj atabilmek mümkün.

Facebook Messenger içinde yer alan sesli kayıt özelliği hakkındaki gözlemlerimizden bahsedelim. Kullanımı gayet kolay bir arayüzle sunulan sesli mesaj özelliğini başarılı bulduğumuzu paylaşalım. Ancak mobil internet hızına bağlı olarak sesli kayıtlarının gönderilmesi biraz zaman alabiliyor. Örneğin, 2 saniyelik bir ses kaydını hemen hemen 5 saniyede karşı tarafa aktarabildik.

facebook-sesli-gorusme-messenger2 facebook-sesli-gorusme-messenger3 facebook-sesli-gorusme-messenger1

Kayıtlar web sayfasından dinlenebiliyor

Her ne kadar servis sadece mobil cihazlar için şu anda kullanılabilir durumda görünse de, gönderilen ses kayıtlarına Facebook'un web sayfası içindeki sohbet kısmından da ulaşılabiliyor. Ancak Facebook'un web sayfası üzerinden ses kaydı şu anda yapılamıyor. Gelecekte bu özelliğin buradan da gelebileceğini düşünüyoruz.

İşin aslına aslına bakacak olursak, uygulamalar bazında sesli mesaj gönderimi çok yeni bir konsept değil. Uygulama mağazalarında WhatsApp başta olmak üzere sesli mesaj gönderebilen birçok uygulama bulunuyor. Doğal olarak söz konusu uygulamalar Facebook'un elinde tuttuğu potansiyele sahip değil. Facebook, 500 milyondan fazla mobil kullanıcısının avantajını kullanarak, sesli mesaj gönderimi konusunda alışkanlıkları değiştirmeye çalışacak. Kısaca Facebook'un sesli mesaj gönderimi konusuna biraz da olsa sosyallik kattığı yorumunu yapmak yanlış olmaz.

FaceVoIP test edilmeye başlandı

facebook-voice-calling Görüşmeler 'call' düğmesiyle yapılabiliyor

Facebook'un sesli mesaj gönderiminin yanı sıra  VoIP üzerinden sesli görüşme servisini test etmeye başladığını paylaşalım. Şu anda Kanada'da test yayında olan servis, kullanıcıların internet üzerinden konuşabilmesini sağlayacak.

Kullanıcı sayfalarının üst kısmında bulunan 'Call' düğmesiyle gerçekleştirilebilen sesli görüşmeler, servisin test sürümünde ücretsiz olarak yapılabiliyor. Facebook'un söz  servisi 2011 yılında masaüstü uygulamayla beraber test ettiğini de belirtelim.

Facebook, iki yeni atakla deyim yerindeyse ses servisleri sağlayan şirketlere meydan okumuş oldu. Ancak ilginç bir ayrıntının da gözümüze takıldığını belirtelim. Bilindiği üzere Facebook hissedarlarından Microsoft, dünyanın lider VoIP servisi Skype'ı geçtiğimiz yıl satın almıştı. Her ne kadar dolaylı yoldan olsa da Facebook'un hissedarlarından birine meydan okuduğunu söyleyebiliriz.

*Görsel kaynak: TechCrunch

 

Yorumlar (8)
 1. telekominasyon firmaları isyanlarda ! :)..

  İddia ediyorum pek yakın gelecekte kimse kontör yüklemeyecek bu gibi servislerle iletişim sağlanacak..Buradan türk girişimci kardeşlerime sesleniyorum : 'insanlarımız bedava' yı seviyor..Bedava iletişim üzerinde durun , sadece reklamlardan parayı kıracaksınız emin olun :)

  1. internet paketlerini kim verecek? :D

   1. :D güzeldi..ama artık bugün internet paketi olmayan yok be kardeşim

 2. Serdar Serdar

  Konuştuğumuzu göndermeden önce dinleyebilseydik keşke.

 3. Güngör Vardar Güngör Vardar

  Yeni nesil telsizler :)

 4. biriniz bana şunun cevabını verebilir mi ? - geçen gün bir arkadaşım android telefonundan bana sesli mesaj gönderdi facebook üzerinden. mesajlar kısmında sesli mesajı görebiliyorum ama bir türlü dinleme imkanım olmadı. 4 defa sesli mesaj göndermesine ragmen açıpta dinleyemedim. bunun nedeni pc den facebook a girmiş olmam mı ? yani illa bu sesli mesajı dinlemem için. android yada ios işletim sistemli bir telefonum mu olması gerekiyor ?

 5. Aylin Aylin

  peki messengerdan gelen o ses kayıtları dosyalarımızdan herhangi birine kaydoluyormu

 6. merhaba fly bende aynı durumdayım açamıyorum bir türlüde çözemedim gelen ses kayıtlarını başka bir yerede kayıt yapmıyor nasıl açarız arkadaşlar bize yardımcı olun lütfen.