Yazılım geliştiriciler HTML5 hakkında ne düşünüyor? [İnfografik]

Yazılım geliştiriciler HTML5 hakkında ne düşünüyor? [İnfografik]

Son yılların "klişe" terimlerinden birinin HTML5 olduğunu söylesem kimse itiraz etmez diye tahmin ediyorum. Bu yazının konusu olan yazılım geliştiricilerin HTML5 hakkında neler düşündüklerini anlatan infografiğe geçmeden önce biraz HTML5 hakkında konuşmak istiyorum.

HTML5, web -ve ayrıca mobil- programlamanın en temel konularından biri. Programlama dili olarak tanımlayamayacağımız HTML5, aslında bir işaretleme (markup) dili. Öğrenmesi, anlaması ve kullanması oldukça kolay olan HTML, web programlamanın temel taşı konumunda. HTML5 ise HTML'in içerisinde son derece önemli geliştirmeler bulunan, yeni bir versiyonu. Dolayısıyla HTML bilen ve kullanan herkesin HTML5'i de rahatlıkla anlayabileceği ve tabii ki kullanabileceğini söyleyebiliriz.

HTML5'in bu derece popüler olmasının sebebi de yukarıda da belirttiğimiz gibi içerisinde bulundurduğu yenilikler. Özellikle mobil platformlar ve video streaming gibi konularda HTML5'in hayatımıza önemli değişiklikler katabilecek potansiyelde olduğunu söyleyebiliriz. Ki bu değişiklikleri yaşamaya başladık bile. Yazının sonunda paylaşacağımız infografik üzerinde ise yazılım geliştiricilerin HTML5'in getirdiği yeniliklere nasıl baktığını ve pazarın HTML5 uyumluluğunu bulabilirsiniz.

Şimdi sizleri yukarıda kısaca bahsettiğimiz infografikle baş başa bırakıyoruz. İnfografiğin yüksek çözünürlüklü haline şuradan ulaşabilirsiniz.

html5-infografik

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.