Yazılım geliştiriciler HTML5 hakkında ne düşünüyor? [İnfografik]
Mobil

Yazılım geliştiriciler HTML5 hakkında ne düşünüyor? [İnfografik]

Son yılların "klişe" terimlerinden birinin HTML5 olduğunu söylesem kimse itiraz etmez diye tahmin ediyorum. Bu yazının konusu olan yazılım geliştiricilerin HTML5 hakkında neler düşündüklerini anlatan infografiğe geçmeden önce biraz HTML5 hakkında konuşmak istiyorum.

HTML5, web -ve ayrıca mobil- programlamanın en temel konularından biri. Programlama dili olarak tanımlayamayacağımız HTML5, aslında bir işaretleme (markup) dili. Öğrenmesi, anlaması ve kullanması oldukça kolay olan HTML, web programlamanın temel taşı konumunda. HTML5 ise HTML'in içerisinde son derece önemli geliştirmeler bulunan, yeni bir versiyonu. Dolayısıyla HTML bilen ve kullanan herkesin HTML5'i de rahatlıkla anlayabileceği ve tabii ki kullanabileceğini söyleyebiliriz.

HTML5'in bu derece popüler olmasının sebebi de yukarıda da belirttiğimiz gibi içerisinde bulundurduğu yenilikler. Özellikle mobil platformlar ve video streaming gibi konularda HTML5'in hayatımıza önemli değişiklikler katabilecek potansiyelde olduğunu söyleyebiliriz. Ki bu değişiklikleri yaşamaya başladık bile. Yazının sonunda paylaşacağımız infografik üzerinde ise yazılım geliştiricilerin HTML5'in getirdiği yeniliklere nasıl baktığını ve pazarın HTML5 uyumluluğunu bulabilirsiniz.

Şimdi sizleri yukarıda kısaca bahsettiğimiz infografikle baş başa bırakıyoruz. İnfografiğin yüksek çözünürlüklü haline şuradan ulaşabilirsiniz.

html5-infografik

Yorumlar (21)
 1. Kusura bakmayın, kimse bu infografiyi okumayacaktır ya da çok az kişi infografide ne yazdığını adımlara göre takip edecektir. İnfografi içinden can alıcı cümleleri seçmek yerine kolaya kaçmışsınız. Yazı olarak sığ kalmış. Daha iyisi olabilir.

  1. Çağrı Çağrı

   aynen katılıyorum ayrıca bu infografi türkçe yapsanız nolurdu yani hep kaynak göstermekle olmuyor bu işler .Biraz açıklayıcı olun Lütfen!

  2. aslında normalde yorum falan yazmam ama tam aklımdan geçen yorumu yapmışsınız.

   sadece webrazzi değil bilindik gazetelerden teknolojiyi takip eden en popüler sitelere kadar mütiş bir kalite düşmesi var.

   ya reklama yönelik makaleler yada ucuz yayınlar. türkçe kaynaklara bakamaz yada güvenemez olduk malesef. bir kaç iyi blogger dışında sağlam yayın yapan kalmadı.

   bizde malesef yabancı sitelerin haberlerine göre tenolojiyi değerlendiriyoruz.

   1. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

    @lord bunun nedeni vasatın iktidara geçmesi. medyanın körelmesi ve bayağılaşması bu yüzden. böylece üretim değil tüketim zihniyeti daha iyi işliyor.

    Bu haberin doğrusu şöyle yapılırdı. Bu infografik türkçe verilir, soruların ne anlama geldiği kabacada olsa teknik terimler açıklanarak anlatılır ve hepsi ya da benzer sorular için bir anket altına yapılabilirdi. Hatta daha ustaca yapılması için önce sorular sorulur sonra bu infografik ile cevaplarınız şuralarda farklı oldu diye sonradan grafik gösterilebilirdi.

 2. Taçsız Kral Taçsız Kral

  Web yazılım geliştiricisi olarak HTML5'in hayatımıza görsel açıdan bir çok yeni özellik katacağına eminim...

  1. HTML5 görsellikle uzaktan yakından alakası olmayan bir standart. bkz: Semantic Web

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Mobilde kimseyi tatmin etmediği ve dinamik ve objelerle çalışmanın hala büyük sıkıntı olduğu gerçeği herkesi native uygulama geliştirmeye itiyor.

  Uygulama ideleri ve orijinal dillerini öğrenmek daha mantıklı geliyor. Hem performans hem de sunduğu imkanlar çok daha fazla. Amaca göre değişebilmekle beraber tüm geniş kitleye hitap eden kapsamlı mobil uygulamalar Eclipse ve Xcode ortamında geliştirmeye devam ediliyor sanırım. Çünkü bir çok uygulamada bunu bariz bir şekilde hissediyorsunuz. Demek ki büyük firmalar kendi uygulamarını geliştirmekte çok tercih etmiyor? Yanlış biliyorsam benim tespitim bu yönde.

  Geçenlerde mobil geliştirilerle yaptığınız röportajlarınızda bu konuya da değinilebilirdi.

 4. Serkan Bektaş'a katılıyorum, infografik'in okunacak ve anlanılacak birşey olduğunu düşünmüyorum, ayrıca ingilizce olması da ayrı bir handikap.

  1. Yusuf Yıldırm Yusuf Yıldırm

   Bence bu yazıyı anlayamayacak kadar az ise ingilizce bilginiz,siz bu işle uğraşmaktan vazgeçin:)

   1. Benim yorumumdan ingilizce bilmediğimi çıkardıysanız öncelikle siz algınızı iyileştirecek şeylere yönelin.

  2. Murat Murat

   yusuf haklı geliştiriciyim diyen adamın bu infografikte ne yazdığını %100 olmasada anlamalı. yoksa gerçekten iyi bir yerleri unutun arkadaşlar.

 5. Alessandro Alessandro

  Kesinlikle Enver Gökmen Bey'e katılıyorum. HTML 5 güzel ama mobilde bitik kesinlikle...

 6. Biz bu infographic ten ne anlayacağız diyen arkadaşlar, zaten infographic in konusunu bilip o yönde bir uğraşı olanlar anlayabilir,ingilizcede olsa okuyabilir az ve ya çok.O nedenle ingilizce diye illa türkçe ye çevirmeye gerek yok.Bence paylaşılması iyi olmuş.Html5 in hayatımızdaki yerinin önemini ve öneminin giderek arttığını anlıyoruz.

  1. Olkun Olkun

   Ancak şöyle ki bu işle uğraşanlar da inografiği daha önceden görmüştür diyebiliriz. Web yazılımla ilgili haberleri webrazzi den önce chip dergisinden veya google alerrts deb mutlaka alıyorum. Önemli olan bunu bilmeyene anlatmak için inografiği türkçeleştirmek ve anlatmak

 7. Mehmet Alpsoy Mehmet Alpsoy

  Hayatini gelistirici olarak kazanmak ve uzun yasamak isteyen, henuz yolun basindaki gelistirici arkadaslara tavsiyem, Web'de Front-end Development'i birakin baskalari yapsin :)

  Web'de Back-End Development, mobilde iOS ve Android, masaustunde MAC OS ve WIN8 uygulamalari, web disinda herhangi bir platformda oyun gelistirerek daha iyi bir yasam standardi elde edebilirsiniz.

 8. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

  Bu infografiği kim hazırladıysa tebrik etmek lazım! Html & Javascript & Css'in %72 olduğu yerde JS'ye karşılık olarak Java dilinin logosu konulmuş. Daha JS ile Java'nın farklı olduğun bilmeyen birisinin bu konuda konuşmaya hakkı yoktur...

  1. Çağrı Çağrı

   havamı atıyon sen ?

   1. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

    Neden soruyorsun? Yorum polisi falan mısın?

 9. Cemil Cemil

  İnfografik gayet anlaşılabilir hazırlanmış. Ancak Java ile Javascript'in karıştırılması ne derece profesyonelce hazırlanmış olduğu konusunda kafamı karıştırdı..

 10. Mehmet Mehmet

  It just sucks :)

 11. Fatih Fatih

  Bu şekilde ingilizce infografi veya videolar vermek bence webrazzi içeriğine hiç bir değer katmıyor. Amaç bazı ingilizce konuları yayınlanmak ise, bunu türkçe içerik olarak üretip ,türkçe kaliteli bilgi akışına değer katmak olmalı diye düşünüyorum.

  Yoksa böyle ingilizce infografiler vb içerikler için webrazziye gerek yok.