Türkiye'deki her 10 akıllı telefondan 9'u internete bağlı [İnfografik]
Mobil

Türkiye'deki her 10 akıllı telefondan 9'u internete bağlı [İnfografik]

İnternet ve mobil cihaz kullanımı konusunda listenin üst kısımlarına adını yazdıran Türkiye'ye yeni bir ünvan daha geldi: "Akıllı telefondan internet kullanımının lideri".

Deloitte’un mobil cihazlara ilişkin hazırladığı son rapora göre, Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yüzde 91’lik oran ile akıllı telefondan internet kullanımının lideri olmuş durumda.

Belçika, Fransa, İngiltere, Kanada, ABD gibi gelişmiş ülkeler ile Brezilya, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin arasında yapılan araştırmaya göre Türkiye'deki her 10 akıllı telefon sahibinin 9'u mobil internet kullanıyor. Ancak gelişmiş ülkelerdeki internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranının yüzde 79 olduğunu paylaşalım.

2013 yılında mobil veri trafiği 5 kat artacak

2013 yılında dünyada 800 milyonun üzerinde akıllı telefon satılarak kullanımda olan toplam akıllı telefon sayısının yıl sonunda 2 milyara yaklaşmasının öngörüldüğü araştırmada, akıllı telefonlardaki veri trafiğinin 2011 yılına oranla 5 kat artacağı belirtiliyor. Türkiye'deki her 3 internet kullanıcısından 1’inin sınırsız internet tarifesi kullandığı paylaşılanlar arasında. Akıllı telefon kullanıcılarındaysa bu rakam yüzde 16 civarında.

Araştırma sonuçlarında yer alan bilgilere göre Türkiye'deki tablet bilgisayar kullanımı oranı yüzde 13'ü bulmuş durumda. ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş olan ülkelerde tablet kullanım veya erişime sahip olma oranı yüzde 15 iken, Brezilya, Güney Afrika, Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 19.

Film ve video servisleri daha çok tercih ediliyor

Raporun öne çıkan bir detaylarında bir diğeri de Türkiye’deki her 10 kullanıcıdan 2’si, birden fazla akıllı telefona sahip olması. Tablet kullanıcılarındaysa bu rakam yüzde 5. Akıllı cihaz kullanıcıları arasında tercih edilen medya üyelik hizmetlerinin ilk sırasında film ve video servisleri geliyor. İkinci sırada online gazete aboneliği, üçüncü sırada ise online müzik servisleri yer alıyor.

Ancak rakamlardan da görüldüğü üzere Türkiye, mobil internet ve akıllı cihazların kullanımı konusunda küresel çapta adını üst sıralara yazdıran bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Görünen o ki, Türkiye'de yaşayanların internet tutkusu gelecek yıllarda artarak devam edecek. Öte yandan genelleme yapmadan paylaşılan rakamlara göz atılması gerektiğini düşünüyoruz.

Deloitte’un mobil cihazlara ilişkin hazırladığı raporu aşağıda inceleyebilirsiniz.

deloitte-turkiye-akilli-telefon-2012

Yorumlar (7)
 1. Murat Murat

  410 kişiyle anket yapılıyor, oradan çıkan sonuca göre Türkiye'de yüzde 91 mobil internet kullanılıyor, Türkiye lider bu konuda deniyor, koskoca Deloitte bunu bülten yapıp yolluyor ve de haberde sansasyonel bir bilgi olduğu için her yerde yayınlanıp okunuyor.

  Lütfen azıcık araştırma yapın, bu dataların sunulduğu PDF'e bakın.

  1. Atakan Yıldız Atakan Yıldız

   401 kişinin ankete katılıp katılmayacagı önemli degil. Webrazzi ödüllerine kaç kişinin katıldıgına bakmanız yeterlidir.

   Sansassonel haberler diyeceginize siz önce kendi haberlerinize bakın Murat Bey. Günde 2 tane haber yazıyorsunuz oda degişik başlıklar altında.

   Webrazzi çalışanlarının yaptıgı haberler gayet güzel ve hoş takip ederim.

   Başkasına laf atmadan önce kendi açıklarınızı kapatmanızı rica ederim.

   1. Murat Murat

    Atakan Bey selam, sanırım ciddi bir yanlış anlaşılma var :) Bu anketi yapan Webrazzi değil ki, Deloitte. Lütfen haberi iyi okuyun. Araştırmayı yapan da Deloitte, bülteni ve infographic'i gönderen de. 410 kişiyle yapılan bir ankete göre Türkiye'yi birinci çıkarmak mantıklı değil. Kaldı ki bu araştırmanın detaylarının açıklandığı PDF dokümanına bakarsanız anketörlerin tamamının gelişmiş kentlerde iş adamları olduğunu görürsünüz. Sadece Türkiye değil gerçi. Diğer ülkelerde de durum böyle.

    Webrazzi'nin etkinlikleriyle ne alakası var bu yorumlarımızın ve haberin? Webrazzi'yi severek her gün takip etmesem bu yorumu yazmazdım. Deloitte'in bu sallama projeksiyon haberinin içinde (hakikaten öyle ama, bültende üzerine basarak söyleseler 410 kişinin 391'i böyle çıktı deseler, siz bile bu ne perhiz lahana sözünü dillendirirsiniz) araştırmanın PDF'i de vardı. Benim yorumum bu PDF'e de bakılması ve araştırmanın nasıl mesnetsiz olduğunun algılanması yönünde.

    Artı bilginiz olsun istedim, biz 10 yıldır yayınlanan bir dergiyiz, web sitemiz ayrı bir marka altında faaliyette. İnternet yayıncılığı konusunda Webrazzi gibi bir marka ile kıyaslanmayacak bir konumdayız :)

 2. Takip Edilesi Blog Takip Edilesi Blog

  aslında internet çağımızın buluşu ve vazgeçilmezlerindendir zaten bbunun için var ya internet :)

  1. Tüketimbey Tüketimbey

   Yorumunuza sağlık. Diğer yorumlar arasından sıyrıldığınız için dikkatimi çekti :D

 3. Hüseyin Hüseyin

  uygulamalar için harcanan paralardaki bilgiler bence gerçeği yansıtmıyor özel üniversitede okumama rağmen etrafımda orda yazan rakamların yarısını bile her ay harcayan birini bulamam. bu ay harcasa sonraki iki ay hiç bi şey harcamaz :)

 4. Blog Sitesi Blog Sitesi

  olayı kendimden ve çevremden örnek vererek anlatayım.

  Öğrencilik yıllarında ÇALDIR KAPAT/ÖDEMELİ ÇALDIR diye bir tabir vardı arkadaşlarımız arasında. Bizki kontör kullanmadan haberlemyi bedavaya getiriebildiysek ozamanlar, şimdiler akıllı telefonlar sayesinde SIFIR MALİYETLE çok daha iyi haberleşma yöntemi bulabiliyorlar.

  Ben şuan Kıbrıstayım, kıbrıs dışı aramalar aşırı pahalı alo nasılın demek 25-30 kontör (kıbrısta hala kontör sistemi kullanılmakta) hal böyle olunca tuttum bitane akıllı telefon aldın. Şimdi eş, dost, akraba demeden saatlerce konuşuyorum ve haberleşiyorum. 6 aydan 6 aya (yılda 2 veya 3kez) kontör yükler oldum :D akıllı telefona 1100 tl para vermiş olsamda parasını kat kat çıkardım. Akıllı telefonu olupta haberleşmeye para harcayan kişiye şaşıyorum.