Türkiye'deki her 10 akıllı telefondan 9'u internete bağlı [İnfografik]

Türkiye'deki her 10 akıllı telefondan 9'u internete bağlı [İnfografik]

İnternet ve mobil cihaz kullanımı konusunda listenin üst kısımlarına adını yazdıran Türkiye'ye yeni bir ünvan daha geldi: "Akıllı telefondan internet kullanımının lideri".

Deloitte’un mobil cihazlara ilişkin hazırladığı son rapora göre, Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yüzde 91’lik oran ile akıllı telefondan internet kullanımının lideri olmuş durumda.

Belçika, Fransa, İngiltere, Kanada, ABD gibi gelişmiş ülkeler ile Brezilya, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin arasında yapılan araştırmaya göre Türkiye'deki her 10 akıllı telefon sahibinin 9'u mobil internet kullanıyor. Ancak gelişmiş ülkelerdeki internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranının yüzde 79 olduğunu paylaşalım.

2013 yılında mobil veri trafiği 5 kat artacak

2013 yılında dünyada 800 milyonun üzerinde akıllı telefon satılarak kullanımda olan toplam akıllı telefon sayısının yıl sonunda 2 milyara yaklaşmasının öngörüldüğü araştırmada, akıllı telefonlardaki veri trafiğinin 2011 yılına oranla 5 kat artacağı belirtiliyor. Türkiye'deki her 3 internet kullanıcısından 1’inin sınırsız internet tarifesi kullandığı paylaşılanlar arasında. Akıllı telefon kullanıcılarındaysa bu rakam yüzde 16 civarında.

Araştırma sonuçlarında yer alan bilgilere göre Türkiye'deki tablet bilgisayar kullanımı oranı yüzde 13'ü bulmuş durumda. ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş olan ülkelerde tablet kullanım veya erişime sahip olma oranı yüzde 15 iken, Brezilya, Güney Afrika, Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 19.

Film ve video servisleri daha çok tercih ediliyor

Raporun öne çıkan bir detaylarında bir diğeri de Türkiye’deki her 10 kullanıcıdan 2’si, birden fazla akıllı telefona sahip olması. Tablet kullanıcılarındaysa bu rakam yüzde 5. Akıllı cihaz kullanıcıları arasında tercih edilen medya üyelik hizmetlerinin ilk sırasında film ve video servisleri geliyor. İkinci sırada online gazete aboneliği, üçüncü sırada ise online müzik servisleri yer alıyor.

Ancak rakamlardan da görüldüğü üzere Türkiye, mobil internet ve akıllı cihazların kullanımı konusunda küresel çapta adını üst sıralara yazdıran bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Görünen o ki, Türkiye'de yaşayanların internet tutkusu gelecek yıllarda artarak devam edecek. Öte yandan genelleme yapmadan paylaşılan rakamlara göz atılması gerektiğini düşünüyoruz.

Deloitte’un mobil cihazlara ilişkin hazırladığı raporu aşağıda inceleyebilirsiniz.

deloitte-turkiye-akilli-telefon-2012

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.