Online eğitim platformu Lynda.com 103 milyon dolar yatırım aldı

Online eğitim platformu Lynda.com 103 milyon dolar yatırım aldı

Sıfır yatırım ile 2011’de 70, 2012’de ise 100 milyon dolar gelir elde eden Lynda.com, bugün gelen haberle ilk yatırımını aldığını duyurdu.

Lynda.com’dan kısaca bahsetmek gerekirse; kendi sloganı “You can learn it” olan, üzerinde ağırlıklı olarak yazılım ve internetle ilgili eğitimleri barındıran bir online eğitim platformu.

California merkezli şirket, 1995 yılında evli bir çift olan Bruce Heavin ve Lynda Weinman tarafından kurulmuş. Pazara çok erken girmenin avantajını fazlasıyla yaşayan Lynda.com, 2 milyonun üzerinde ücret ödeyen kullanıcıya sahip. Aynı zamanda Pixar, Sony ve Disney gibi kurumsal iş birlikleri de yapan şirket, ayrıca üniversiteler ve devlet kurumları için de farklı çalışma şekillerini bünyesinde bulunduruyor.

lynda-ekran-goruntusu

Platform üzerinde şu an 1500 kurs ve bu 1500’e kursa ait 83 bin video yer alıyor. 250’in üzerinde eğitmenin içerik ürettiği platform özellikle güncelliği ve geniş segmentasyonu ile dikkat çekiyor.

Lynda.com, bugün gelen habere göre yatırımsız geçen 18 yılın ardından aralarında Accel Partners’ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan 103 milyon dolar yatırımın sahibi oldu. Son dönemde üst düzey yönetici kadrosuna önemli isimler katan Lynda.com’un bu yatırımı öncelikli olarak globalleşme ve mobil açılımda kullanması bekleniyor. Şirketin aynı zamanda İngiltere ve Avustralya’da da ofisleri bulunuyor.

Bakalım Udemy, Coursera, Khan Academy gibi pazarın diğer isimleri bu yatırım sonrasında dikkatleri üzerlerine çekip benzer şekilde gündeme gelecekler mi? Bu bahaneyle çok kısa bir zaman önce 25 milyon doların üzerinde yatırım alan Pluralsight’ı da hatırlatmış olalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.