Borsada tepetaklak olan Apple'da ilk istifa geldi
Teknoloji

Borsada tepetaklak olan Apple'da ilk istifa geldi

2012 yılı içinde borsada rekor üstüne rekor kıran Apple, iPhone 5'in çıkışından sonra borsada hızla değer kaybetmeye devam ediyor. iPad Mini ile hızlı düşüşü biraz da olsa yavaşlatan şirket, bir üst düzey yöneticinin istifası ve iPhone 5 için parça siparişlerini durdurmasıyla borsada geçen seneye döndü.

İlk olarak iPhone 5'in tanıtıldığı günlere yani 12 Eylül'e geri dönelim. "Kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı" olarak yorumlanan iPhone 5, Apple hisselerini birkaç gün de olsa arttırarak, rekor bir seviyeye çıkmasını sağladı.

Şirketin hisseleri 19 Eylül'de Apple tarihinin en yüksek seviyesine yani 702 dolara kadar ulaştı. Ancak rüya çok uzun sürmedi. Cihazın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra düşüşe geçen Apple hisselerindedeki değer kaybı bugüne kadar devam etti.

iPad Mini kurtaramadı

Ta ki iPad Mini tanıtılana kadar. 7 inçlik boyutuyla kullanıcıların kalbini kazanan cihazın satışları Apple hisselerini bir nebze de olsa arttırmaya yetti. 525 dolara kadar gerileyen şirketin hisseleri, 16 Kasım'a kadar itibariyle bir yükseliş eğilimiyle 589 dolara kadar yükseldi. Ancak bu durumda çok sürmedi ve Apple hisselerindeki düşüş sürmeye devam etti.

Günümüze geldiğimizdeyse Apple hisseleri 500 doların altına düşerek, dün itibariyle (15 Ocak) 485 dolara kadar geriledi. Bu rakam Apple'ı sil baştan geçen sene Şubat ayına kadar geri götürdü. Şirketin borsada rekor kırdığı 702 dolar seviyesinden bugüne kadar yaklaşık yüzde 31 oranında bir düşüş söz konusu olduğunu belirtelim.

apple-borsa-tablo

Perakendeden sorumlu başkan yardımcısı istifa etti

Apple hisseleri üzerinde iPhone 5'in beklentilerinin altında kalmasının yanı sıra son dönemde etkili olan iki neden daha var. Birincisi Apple'ın iPhone 5 parçalarının üretimini yavaşlatması. Wall Street Journal'ın haberine göre iPhone 5'in beklenenden daha az satmasından dolayı Apple daha fazla iPhone 5 parçası almaktan vazgeçti ve bu yüzden şirket, iPhone 5 parçası üreticilerine 'dur' emrini verdi.

Apple hisselerinde etkili olan gelişmelerden bir diğeriyse dün gerçekleşti. Ifoapplestore.com'un haberine göre Apple Perakende Bölümü Başkan Yardımcısı Jerry McDougal, görevinden istifa etti. Apple tarafından da doğrulanan haber, şirket açısından oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendirildi. İstifa nedeniyse şu ana kadar açıklanmadı. Çünkü 13 yıldır Apple'da çalışan Jerry McDougal, Apple mağazalarının bugünkü tasarımına kavuşmasını sağlayan isimler arasında yer alıyordu.

Apple hisselerinin kaderini 4. çeyrek bilançosu belirleyecek

Yukarıdaki parça parça gelişmeleri bir araya topladığımızda Apple'ın borsadaki kaybının şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak asıl borsayı etkileyecek tablo şirketin 2012 yılı dördüncü çeyrek bilançosunda ortaya çıkacak. iPhone 5 satışı başta olmak üzere Apple açısından olumsuz gelişmelerin yaşandığı 2012 yılı dördüncü çeyrekte, şirketin nasıl bir bilançoya imza atacağını göreceğiz.

Yorumlar (10)
 1. Steve Jobs sonrası böyle olacağı aşikardı çünkü Samsung'un güçlü cevapları ve Apple'ın pazarı kaybetme telaşı bunların sebebi diye düşünüyorum.

  Steve Jobs inovasyona önemveren bir şahsiyetti ve "siz insanların ihtiyacını gideren, boşluğu dolduran bir şey yapın, para kazanma işi kendiliğinden gelir" diyordu..

  Ancak en bariz örnek ipad mini de yaşandı zannımca, çünkü tamamen ticari bir ürün olduğunu düşünüyorum ki muadillerinden sonra çıkmasına rağmen i5 işlemci ve 1024x768 ekran oluşu bir sonraki ipad mini'nin retina ekranlı geleceğini haberdar ediyordu bu da demek oluyorki pazar gücünü kaybetmemek adına ara ürünler çıkartıp prestiji geri plana atmak..

  1. Burak D. Burak D.

   Güzel yorum..

 2. Yasemin Yasemin

  steve jobsin kemikleri sızlıyordur şimdi.

 3. Selim Selim

  Şimdi herkes Steve gitti iş bitti yazacak. Bence Steve gitmeseydi de iş bitecekti çünkü ortaya çıkan innovatif ürünün üstüne steve de yıllardır birşey koyamamıştı. Hızlı hareket etmenin ve rakiplerin hazırlıksız oluşu Apple'a para kazandırdı ama gerisi gelmedi, işin doğası bu. Artık yeni birşeyler söylenmesi gerekiyor ama bu iphone/ipad ikilisinin teknik özelliklerini artırarak yapılamaz. Xbox Kinect ya da tactus technology gibi farklı brişeyler çıkarıp tüketicileri cezbetmek gerekiyor.

 4. Mustafa Mustafa

  Apple'in hali hazirda $100 milyar nakiti oldugunu unutmamak gerekir. Bu kadar nakit ne Google'da var, ne de Microsoft'ta.. Yakinda bir satin alim yapacak ve dususu durduracaktir.

 5. Memurcan Memurcan

  Apple'ın kaderi baştan belliydi zaten

 6. Salih Salih

  Borsa değerinden kime ne önemli olan satışar.

  Bosa satışların düştüğünü bildiği için düşer.

  %50 tedarik iptali sağlam bir düşüş.Artık iphone usb mi destekler hafıza kartı okuyucu mu koyar androidtaki widgetları mı kopyalar bilmem.böyle sıkıntılar yaşamadan büyük firmalar ciddi değişiklikler yapmıyor.

  Ayrıca apple donanım ve yazılım stabilitesi açısından hala en iyisi belli bir yerden daha aşağı inmez borsa değeri.

 7. Oguzhan Köymen Oguzhan Köymen

  steve jobs akıllı telefon işinde yenilik yapmış olabilir ama artık bu cihazlarda çoktan statiko oluştu yani artık artırma yoluyla rekabet pazarı daha da emtialaştırır. tarih tekerrürden ibarettir bir zamanlar microsoftun yaptığını şimdi android yapıyor dolayısıyla apple yine çökecek steve jobs yaşasaydı bile bu değişmeyecekti hatta yine kovulurdu ...

 8. Apple bir yandan çok güzel şeyler yaparken bir yandan da kuru inat uğruna çok büyük şeyler kaybediyor.

  İlk olarak çok önde başladığı bilgisayar piyasasında harika bilgisayarlar yaptığı halde kapalı sistem olduğu için windows'a kaybetti şimdide Android'e karşı aynı şeyi yapıyor. Yazılımını android gibi başkalarının kullanması için izin verseydi tek hakimi olabilirdi piyasanın ve app storedan şuankinin 10 katı para kazanabilirdi, aynı şekilde o güzel bilgisayarlarında isteyene windows yüklü olarak satsa ve isteyenede normal PC'sine Mac Os yüklemesine izin verse yine farklı bir konumda olurdu.

  Tabiiki söz söylemek bana düşmez, adamlar dünyanın en büyüğü ama açıkçası benim beklentilerim daha büyük idi. Örneğin şunları yapmış olmasını beklerdim.

  - iTV(siri gibi bir sistemle ve app store desteği ile harika olurdu)

  - iPayment(bilmem kaç yüz milyon kayıtlı kredi kartı var ve bir kullanıcı adı şifre ile ödeme yapıyorlar diyordu Jobs, yeni bir paypal çıkabilirdi buradan ve mobil ödeme, tv'den ödeme vsler birleştiğinde yeni bir milyarlık iş çıkartabilirlerdi)

  - Farklı iPhone modelleri(2 yada 3 model)

  - iGlasses(google'ın gözlüğü gibi belki çok daha gelişmiş birşeyler yapmış olmaları gerekirdi şimdiye kadar)

  Bence biraz iPhone'un başarısının üzerine yattı apple, iphone'dan beri yeni hiçbirşey yok neredeyse.

 9. Ahmet Ahmet

  apple artık kapalı kutuluğundan vazgeçmeli ben ne istersem o olur ben müşterimi şuna yönlendiririm buna ikna ederim artık bu modelden vazgeçmeli anın gerçeklerini görmeli. Görmez ise gösteriyorlar. Anı kurtarıyorlar bu sene iphone 5 zamanı geldi ara ürün sunalım, ipad zamanı geldi ipad mini, retinayı kakalayım... iphone 5 kullanıcısıyım pil ömrü yüzde 20 arttı dediler hala gün içinde 2 kere şarj ediyorum...hafifleteceklerine aynı agırlıkta daha üstünü çıkarsalardı. Paşalar kendileri bilir