Borsada tepetaklak olan Apple'da ilk istifa geldi

Borsada tepetaklak olan Apple'da ilk istifa geldi

2012 yılı içinde borsada rekor üstüne rekor kıran Apple, iPhone 5'in çıkışından sonra borsada hızla değer kaybetmeye devam ediyor. iPad Mini ile hızlı düşüşü biraz da olsa yavaşlatan şirket, bir üst düzey yöneticinin istifası ve iPhone 5 için parça siparişlerini durdurmasıyla borsada geçen seneye döndü.

İlk olarak iPhone 5'in tanıtıldığı günlere yani 12 Eylül'e geri dönelim. "Kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı" olarak yorumlanan iPhone 5, Apple hisselerini birkaç gün de olsa arttırarak, rekor bir seviyeye çıkmasını sağladı.

Şirketin hisseleri 19 Eylül'de Apple tarihinin en yüksek seviyesine yani 702 dolara kadar ulaştı. Ancak rüya çok uzun sürmedi. Cihazın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra düşüşe geçen Apple hisselerindedeki değer kaybı bugüne kadar devam etti.

iPad Mini kurtaramadı

Ta ki iPad Mini tanıtılana kadar. 7 inçlik boyutuyla kullanıcıların kalbini kazanan cihazın satışları Apple hisselerini bir nebze de olsa arttırmaya yetti. 525 dolara kadar gerileyen şirketin hisseleri, 16 Kasım'a kadar itibariyle bir yükseliş eğilimiyle 589 dolara kadar yükseldi. Ancak bu durumda çok sürmedi ve Apple hisselerindeki düşüş sürmeye devam etti.

Günümüze geldiğimizdeyse Apple hisseleri 500 doların altına düşerek, dün itibariyle (15 Ocak) 485 dolara kadar geriledi. Bu rakam Apple'ı sil baştan geçen sene Şubat ayına kadar geri götürdü. Şirketin borsada rekor kırdığı 702 dolar seviyesinden bugüne kadar yaklaşık yüzde 31 oranında bir düşüş söz konusu olduğunu belirtelim.

apple-borsa-tablo

Perakendeden sorumlu başkan yardımcısı istifa etti

Apple hisseleri üzerinde iPhone 5'in beklentilerinin altında kalmasının yanı sıra son dönemde etkili olan iki neden daha var. Birincisi Apple'ın iPhone 5 parçalarının üretimini yavaşlatması. Wall Street Journal'ın haberine göre iPhone 5'in beklenenden daha az satmasından dolayı Apple daha fazla iPhone 5 parçası almaktan vazgeçti ve bu yüzden şirket, iPhone 5 parçası üreticilerine 'dur' emrini verdi.

Apple hisselerinde etkili olan gelişmelerden bir diğeriyse dün gerçekleşti. Ifoapplestore.com'un haberine göre Apple Perakende Bölümü Başkan Yardımcısı Jerry McDougal, görevinden istifa etti. Apple tarafından da doğrulanan haber, şirket açısından oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendirildi. İstifa nedeniyse şu ana kadar açıklanmadı. Çünkü 13 yıldır Apple'da çalışan Jerry McDougal, Apple mağazalarının bugünkü tasarımına kavuşmasını sağlayan isimler arasında yer alıyordu.

Apple hisselerinin kaderini 4. çeyrek bilançosu belirleyecek

Yukarıdaki parça parça gelişmeleri bir araya topladığımızda Apple'ın borsadaki kaybının şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak asıl borsayı etkileyecek tablo şirketin 2012 yılı dördüncü çeyrek bilançosunda ortaya çıkacak. iPhone 5 satışı başta olmak üzere Apple açısından olumsuz gelişmelerin yaşandığı 2012 yılı dördüncü çeyrekte, şirketin nasıl bir bilançoya imza atacağını göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.