LEGO’nun akıllı oyuncaklarına Android ve iOS desteği geliyor

LEGO’nun akıllı oyuncaklarına Android ve iOS desteği geliyor

LEGO’nun akıllı oyuncak fikri yeni değil, hatta bundan tam 15 yıl kadar öncesinde başladı. 1998’de duyurulan Mindstorms o günden bu yana geliştirilmeye devam etti. Programlanabilir oyuncakların sadece eğlence değil, eğitim alanında da çok büyük bir potansiyele sahip olması nedeniyle LEGO’nun yıllardır sürdürdüğü proje bu hafta belki de tarihindeki en önemli aşamasına ulaştı.

LEGO’nun CES 2013'te duyurulan yeni Mindstorms EV3 sistemi sadece daha gelişmiş donanım özelliklerine sahip olmakla kalmıyor, Linux tabanlı bu sistem aynı zamanda programlama sürecini de çok daha basit hale getiriyor. EV3’ün doğrudan Android ve iOS desteğine sahip olması ise bu yeni akıllı robot oyuncakların kullanım alanını önemli ölçüde genişletiyor.

LEGO’nun yeni akıllı oyunca serisinde 17 farklı robot yer alıyor. Fakat hemen hepsinin kalbi ufak bir kutuda yer alıyor. Linux tabanlı bu kutuda USB ve SD girişlerinin yanı sıra ARM9 işlemci, 16MB flash bellek ve 64 MB RAM bulunuyor. Daha da önemlisi LEGO’nun daha önceki Mindstorms modeli olan NXT’ye göre programlaması daha kolay. NXT’te robotların programlaması bilgisayarda gerçekleşiyor ve hazırlanan program bir kablo yardımı ile robota yükleniyordu. EV3 ile birlikte bilgisayar ve dolayısıyla kablo ortadan kalkıyor ve robot doğrudan kendi üzerinden programlanabiliyor.

Mindstorms EV3

Özellikle çocukların ve gençlerin bir yandan eğlenirken, diğer yandan robot ve programlama konularına giriş yapmalarını sağlayabilecek olan bu yeni sistem pek çok açıdan oldukça önemli. Bugün farklı alanlarda kullanılan gelişmiş robotların temellerini bir oyuncak ile atacak olan gençler, çok yakın gelecekte yaşamlarının çok önemli bir kısmını oluşturacak teknolojileri erken yaşta daha yakından tanımaya başlamış olacaklar. Zaten LEGO da EV3’ün eğitim alanında ne şekilde kullanılabileceğine dair ipuçlarını şimdiden vermeye başladı bile.

LEGO, EV3’ün 2013 ortalarında piyasada olacağını ve fiyatının 399 dolar olacağını açıkladı. Tabi ki ülkemize gelirken bu fiyatın biraz daha artacağını tahmin etmek zor değil…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.