Yandex Türkiye'de neler yaptı? [İnfografik]
Teknoloji

Yandex Türkiye'de neler yaptı? [İnfografik]

Yandex-Turkiye-logoYandex dünya üzerinde Google'a arama motoru olarak rakip olmayı başaran ender şirketlerden biri. Şirket, borsada on milyarlarca dolarlık değeri ile etkisini Rusya dışında da hissetirebilirken geçtiğimiz yılın Eylül ayında Türkiye'ye de adım atmıştı.

Yayınladığı infografik ile Türkiye'ye girdiğinden beri imza attığı icraatlarına detaylıca yer veren Yandex, son dönemlerde televizyon reklamlarına da ağırlık vermişti.

Türkiye operasyonu dahilinde çok sayıda ürün ve servisini Türkiye'ye uyumlu hale getiren Yandex, özellikle haritalar ve spor kulüplerine hazırladığı projeler ile dikkatleri çekti. Hatırlarsanız Türkiye'nin en büyük haber portallarından Mynet ile de bir ortaklığa giden Yandex, Mynet üzerindeki aramaları kendi üzerinden yapmaya başlamıştı. Ayrıca Yandex web sitesi sahipleri için Yandex.Metrica ve Yandex.XML gibi yeniliklere gitmişti. Şirketin tüm bunlara ek olarak imza attığı özelleştirmelerden biri de Türkçe aramalarda kullanıcılarına sunduğu hava durumu ve döviz kuru gibi kısa yollardı.

Şimdi sizleri Yandex Türkiye'nin hazırladığı infografikle baş başa bırakıyoruz.

Yandex_neler_yapti

Yorumlar (16)
 1. Bunlar iyi güzelde yandex ev hanımlarını ıskalamış gibi..

  Onlarında günlük hayatta kullanabileceği bir servis geliştirmeleri, günlerinde sohbet konusu olmaları gerekiyor.

  Çünkü Türkiye'nin Google adında bir arama motoru var Yandex'in arama motorundan daha fazlası olması gerekmekte.

 2. Taner Himmetoğlu Taner Himmetoğlu

  Yandex'in en büyük eksikliklerinden biri google adsense tarzı reklam hizmeti vermeleri... google adwords türü reklam bölümleri mevcut. Tek eksik ve acil bir şekilde yapılması gereken adsense...

  1. Bu şekilde alternatif çoğalır, hem reklam veren hemde webmaster'lar için.

   1. Abdullah Cankur Abdullah Cankur

    Aynen katılıyorum, şu adsense tahtını sallayacak tek girişim adsense olacak galiba.Adsense memnun olmayanlara da da alternatif olucaktır ihşallah.

 3. Özel Ders Sitesi Özel Ders Sitesi

  Gerçekten iyi çalışıyor. Google ile rekabet etmek gerçekten çok güç. Microsoft dahi başa çıkamadı. Uygulamalarını yerele uyarlamaları başarı getirebilir. Örneğin trafik uygulama oldukça başarılı. Bazen İBB'den daha doğru sonuçlar verebiliyor.

 4. Yandex'in yaptığı çalışmalar takdire edilecek cinsten. Kadrosu ve reklam anlayışı sayesinde hayet güzel bir izlenim edindi Türkiye'de. Ancak Adsense gibi bir hizmeti olsaydı, blogcuları da kendine çekecekti diye düşünüyorum.

 5. Benim en çok kullandığım yandex browser ve haritalar. Özellikle trafik servisi çok başarılı.

  Disk'te senkronizasyon problemleri var şu an ama 2013 daha iyi bir yıl olacaktır onlar için

 6. Nurettin Nurettin

  Yandex emin adımlarla ilerliyor ancak

  anasayfa tasarımını değiştirmesi daha iyi

  olur

 7. Adsense tarzı bir hizmet getirirlerse webmasterların gönüllerine girerler. Webmasterların gönüllerine girersen eğer bir şekilde halkada inmeye başlar bu olay. Yandex'in elini çabuk tutması şart.

 8. Bana göre site daha sade olmalı. Çok fazla şey var. Renk uyumu da fazla yok bence. Açıkçası google logosu bile o kadar renkliyken aşırı sade olması benim sevdiğim en güzel özelliği. Çevrem internetle pek alakası olmayan kişiler de Google'un özel günlerde yaptığı doodle için bu ne ya normal hali daha güzel diyorlar. Yandex açılış hızı da yavaş. Ki haber, mail vs bir arada olmasından olsa gerek. Bir de aramaya oyun yazıyorum yandex oyun çıkıyor oyunlar yazıyorum yine yandex oyunlar sayfası açılıyor. Üstelik resimli. Ziyaretçi sizin arama motorunuzu tercih edip kullanıyorsa bir şey arıyorsa bir de onu sıkıp oyun bölümüne yönlendirmeniz bence doğru değil. Ters tepebilir. O bölümlere farkı şekilde yönlendirirseniz daha iyi olacaktır diye düşünüyorum reklamla falan. Bir de arama kutusunun yüksekliğini biraz daha uzatırsanız kutu daha iyi olabilir sanırım :) Özetle www.ya.ru tasarımı daha iyi olacaktır bence.

  1. Halilinthe Halilinthe

   Aynen katılıyorum yandexe ne zaman girsem hemen çıkasım geliyor ana sayfa tıpkı küçükken herşeyle doldurarak yaptığımız sitelere benziyor bu da koskoca bir site için ayıplı bişey.Diğer taraftan aşırı karışıklaşmış bir kullanımı var herşeyi koyarsan böyle olur doğal olarak

 9. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Yandex tasarım konusunda oldukça başarısız. ancak yaptığı pazarlama faaliyetleri ile sesini güzel duyurdu. Aslında yeni bir yönetim de öncüsü oldular. Yerel bir firma gibi pazarlama faaliyetleri yürüyorlar. Bu alanda bunu yapan başka firma da yok sanırım. TV'de browser reklamının olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Tüm bunlara rağmen insanların alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zor. Bu reklamlar çalışmalar ciddi para. Yani insanlar girip birşey arasın diye bu kadar para harcamak pek akıl kârı gibi durmuyor.

  Adsense'e alternatif yaratılır veya işletmelere değişik çözümler sunarlarsa. Mesela E-ticaret, Blog vb. Ücretsiz reklam kuponları da hiç gelmedi? Google şubelere varıncaya kadar reklam kuponlarını göndermişti.

  Haritalar konusundaki çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Daha fazla alanda rekabet etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 10. Gökhan Kavur Gökhan Kavur

  Yandex anasayfasına bile çoğu kişinin google'da arama yaparak girmesi biraz ironik.

 11. Faruk" Faruk"

  Allah'ını seven yandex'e bir tasarımcı atsın. Paintte infographic mi hazırlanır la o.O

 12. Enver Gökmen Enver Gökmen

  o değilde o ucu sivri arama oku ney lan ?

 13. Nizamettin Uslu Nizamettin Uslu

  yandex özellikle türkiyede büyümek için galatasaray ve sonrada fenerbahçe ile yaptığı sponsoruluk neticesinde bununla bırlıkte de özellıkle görsel medyadakı reklamı ıle yavaş yavaş türkiyedekı yerı nı almaya başladı...