Gelinlik ve düğün planlaması üzerine bir girişim OneWed

Gelinlik ve düğün planlaması üzerine bir girişim OneWed

Özellikle kadınlar için oldukça önemli olan düğün planlama ve gelinlik gibi niş alanlar da yüksek kar marjları nedeniyle bir internet girişimi olmaya müsait. Ancak OneWed, bu ilk cümleden tahmin edebileceğiniz gibi bir bir e-ticaret modeli üzerinden çalışmıyor.

2010 yılında Seattle'de kurulan OneWed tamamen müstakbel gelinlere ilham vermek için yaratılmış içerikten para kazanan bir girişim. Yine Seattle merkezli bir VC olan Founder’s C0-op'dan 500.000 dolarlık bir yatırım alan OneWed'in amacı, hiç reklamsız bir şekilde, en iyi gelinlik modellerini, farklı düğün planlarını kullanıcılarına sunmak.

"Content is the king" demeyen kalmadı sanırım ama OneWed buna oldukça sağlam bir örnek. OneWed'in CEO'su John Scrofano'nun da belirttiğine göre daha önce geleneksel bir yapıya sahip olan site, OneWed'e orijinal içerik üretmesi için bazı düğün bloggerlarını işe almış ve bu özgün içerikler için bloggerlara çeşitli ikramiye ödemeleri sunmuş. Ancak gelinlik gibi konularda, kullanıcıların fotoğraflara daha çok meraklı olduğunu söyleyen Scrofano, OneWed'in nasıl "düğün odaklı bir Pinterest'e" dönüştüğünü de böyle açıklıyor aslında. Bu da girişimci adayları için önemli bir ders: kullanıcıların ihtiyaçlarının farkında olup, ona yönelmek oldukça önemli.

OneWed.com

Bildiğiniz gibi artık reklam modelleri de farklılık göstermeye başlıyor. Marka algısı yaratmak ya da marka bilinirliğini artırmak için tamam ama, satın alma kararını aldırmak için bir müşteriye gösterilecek flash banner eskisi kadar başarılı bir model değil. Bu da, içerikle içe içe geçen reklamların önemini büyük ölçüde artırıyor. OneWed.com adresine gittiğinizde göreceksiniz ki bu sitede hiçbir reklam alanı yok. Gelinlik üreten moda firmaları, bu siteye içerik olarak girmek için para ödüyor ve "Products" bölümündeki bazı içeriklerde, ilgili firmanın satış adresine yönlenen dış bağlantılar bulunuyor.

Kadınların büyük ilgisinden dolayı bu sitede kalma süreleri ve sayfa görüntülenme sayıları da inanılmaz derecede yüksek. Bununla birlikte OneWed, bir iPad uygulaması da çıkartmış. Hem web sitesinde, hem de uygulamada çok ünlü markaların gelinlik modellerini görebiliyorsunuz. Editöryal kadrosu da geniş olan OneWed, şimdilik bu reklam modeli ile hayatını sürdürmeyi başarıyor. Şu ana kadar yarım milyon tekil ziyaretçiyi yakalayan sitenin bir diğer ciddi rakibi ve sektörün lideri The Knot. Ancak The Knot yerine, OneWed'in haber niteliği taşımasının sebebi, sitede reklam dönmemesi. Gelir modeli içeriğe yönelik olan ve dikey pazarlara yönelen web girişimleri adına güzel bir örnek OneWed. İleride bu tarzda ve dikey içeriklere yönelmiş girişimleri daha sık göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.