Grou.ps yeni modülüyle e-ticaret sitesi açmak isteyenleri hedefliyor
E-Ticaret

Grou.ps yeni modülüyle e-ticaret sitesi açmak isteyenleri hedefliyor

Haziran ayında 10 milyon üye barajını aşan ve nakit akışını artıya geçiren Grou.ps bugün itibariyle yepyeni bir modülü daha platforma ekledi. Türkiye'de de ilgi görmesini beklediğimiz yenilik Grou.ps kullanıcılarının e-ticarete adım atmasını sağlıyor.

Kullanıcılardan gelen çeşitli talepler üzerine geliştirilen e-ticaret modülü Grou.ps'ta topluluk (grup) sahibi olan kullanıcıların satış yapabilmesine olanak tanıyor. Bu sayede dünya çapında 10.000’e yaklaşan Grou.ps toplulukları yeni kazanç kaynağına daha sahip oluyor.

groups eticaret

Bilinen tarzda, satışa sunulacak ürünlerin fiyatlandırılarak listelenebildiği Grou.ps e-ticaret modülünde açık kaynak projelerden faydalanılmış. Sistem gayet basit ve güzel işliyor. Ödeme tarafında sanal POS ve Paypal entegrasyonu kullanılabiliyor. Diğer ödeme seçenekleri için de görüşmeler devam ediyor.

Topluluk sahiplerinin sadece ürün değil, çeşitli hizmet satışları için de bu modülü kullanması bekleniyor ki zaten kullanıcılardan gelen taleplerin bir kısmı da bu yönde. Grou.ps'un platform yapısı gereğince sosyal e-ticaret deneyimine de adım atmış oluyor.groups eticaret2

Şimdiye kadar sunulan "PayWall" adlı ödeme duvarı çözümü bu yenilikle beraber sadece bütün grubu aylık üyeliğe tabi tutmanın ötesine geçiyor. GROU.PS kurucuları, bundan böyle üyelerine ödeme seçeneği olarak;

 • İçerik tüketim başına (yani video izleme, blog okuma başına gibi)
 • Modül başına (örneğin sitenin tümü bedava, ancak video modülü paralı)
 • İndirimli aylık üyelikle sınırsız içerik de sunabilecek.

Emre Sokullu, özellikle online eğitim konusunun Grou.ps topluluklarında öne çıkan bir alan olduğunu ve e-ticaret modülünün bu noktada ihtiyaçları karşılayacağını söylüyor. Bilet ve müzik satışı da Grou.ps e-ticaret modülüne dair taleplerden bazıları. Yani bu modülün kullanıcıları şimdiden belli denilebilir. groups eticaret3

Tabii bu yeni modulü kullanma seçenekleri yukarıdakilerle sınırlı değil. Bir dernek için kurulacak topluluk sitesinde yerel ürünler satmak, Webrazzi için oluşturulacak bir alt toplulukta markalı ürünler satmak vb. çok çeşitli fikirler düşünülebilir. Hemen belirtelim sunduğumuz görseller temsilidir, Webrazzi ürünlerini satmak gibi bir planımız henüz yok. :)

Sosyal CRM tarafında önemli kazanımlar var

Küresel bir internet girişimi olarak 2005'ten bu yana yoluna devam eden Grou.ps'un kurucusu ve genel müdürü Emre Sokullu'dan aldığımız bilgiye göre geçen sene Türkiye’de başlanan sosyal CRM çalışmaları da iyi gidiyor. Arçelik ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın da bulunduğu onlarca firma Grou.ps'u kullanmaya başlamış. Sistemlerinin uzaktaki makinelerde barındırılmasını istemeyen kurumsal firmalar da yeni Grou.ps On-Premise ürününe yönlendirilmiş.

Sokullu, VirtualBox sanal imajı olarak sağlanacak Grou.ps On-Premise'ın çok özellikli, kurulumu ve kullanımı kolay ve yüksek ziyaretçi trafiğini karşılayacak esneklikte olduğunu söylüyor ve ürününe güveniyo. Tabii Türkiye'de kurumsal firmaların SaaS ürünlerine daha yakın davranması gerektiği de kendini gösteriyor.

Sözü bitirmeden yeni Grou.ps ürünlerinin fiyatlandırmasına aşağıda yer verelim ve Emre Sokullu'nun sizleri "reseller" vb. şekildeki işbirliklerine davet ettiğini paylaşalım. Bunun için [email protected]'a bir e-posta göndermeniz yeterli.

 • E-Ticaret modülü yeni 600 dolar setup ücreti olan ve ayda 50 dolarlık VİP planla beraber geliyor.
 • Grou.ps On-Premise’in fiyatları gene makine başı 600 dolar’dan başlıyor ve 12 ay taksit imkanı var.
Yorumlar (14)
 1. Çağrı Çağrı

  Opencart' ı nerde görsem anında tanırım. :)

 2. Ümit Öztürk Ümit Öztürk

  Bildiğim opencart default temayı çakmışlar :)

 3. Sistemin reklamını güzelce yapmışsınız. Ama fiyatına baktığmızda e-ticaret modülünün piyasada bulunan ürünlerle fiyat yarışında daha pahalı olduğu gözüme çarptı. Bu sisteme o kadar para verilmeyeceği kanaatindeyim.

  1. Yalnızca bir e-ticaret modülü satın almıyorsunuz aynı zamanda ekstra hiçbir ücret ödemeden yüzbinlerce üyeye hizmet sağlayabileceğiniz sosyal bir platform alıyorsunuz.

   1. En büyük yanılgımız, aynı anda bir çok şey yapabileceğimizi düşünmek.

 4. Muhammed Fişek Muhammed Fişek

  Bir sistem yapmışlar, emek, vakit ve efor sarfetmişler ama oturupda farklı birşeyler çıkartmaya çalışmamışlar. Lightboxlar bildiğimiz hazır ligtbox eklentileri... fileupload ve selectbox kutuları standart Windows görünümünde custom bir tasarım hazırlanmamış bile. Sil butonuna basıldığında bildiğimiz JS'nin alert'i çıkıyor..

  Ama tabi ki almayacağım bir sistem değil... Yinede tebrikler. Böyle şeyleri görmek güzel.

 5. Ne beyhude bir çaba, senelerdir olamadı olamadı :)

 6. Facebook klonluğundan e-ticarete kayarak şimdi de Opencart'ı paraya dökmüşler.

  Onca yatırımdan sonra kendilerine özgü bir yazılım dahi yapma gereği duymuyorlar. Ne de olsa insanlar her şeye rağmen siteye geliyor diye düşünüyor olmalılar..

 7. Kullanıcı yetki yönetimini biraz daha geliştirmeleri gerek.

  O zaman daha özel gruplar da rahatlıkla kurulabilir.

 8. There Is News There Is News

  opencart teması ile ne alakası var ya..

 9. Boşuna dememişler.

  "Ne oldum değil ne olacağım demeli." Bakalım evrile evrile daha nereye gidecekler.

  Bu arkadaşın sorunu domain takıntısı. grou.ps

  Buradan da sosyal haber'e oradan da twitter'a gidebilir.

 10. Türklerin sıkıntısı bu sanırım. Neden özgün bir şey yapmak yerine Facebook çakması tema kullanmak gereğinde olunur ki. Sırf bu yüzden sempatim olacaksa da kayboldu gitti.

 11. Facebookun benzeri diye belirtiğiniz yapı aslında görsel olarak benzemektedir. Grou.psin çalışma mantığı farklı olsa gerek. Örneğin facebookta arşivleme veya geçmişe yönelik tarama yapamıyorsunuz. Bunun haricinde ek modülleri ile aslında kapalı bir topluluk yaratmak isteyen bireyler ve gruplar için son derece uygun bir çözüm. Bunun haricinde Ning, php fox veya Social Go ve bunun benzeri 20 çeşit platformunda Facebooka benzemesi sadece Türklere özgü bir çıkmaz olmasa gerek!

  1. doğaan bey lütfen online olduğunuzda [email protected] adresinden bize ulaşabilirmisiniz php foxx geliştirecek arkadaşlar arıyoruz