Meandmuesli.com, organik ürünlerle kişiye özel müsli hazırlıyor
E-Ticaret

Meandmuesli.com, organik ürünlerle kişiye özel müsli hazırlıyor

Son dönemlerde en çok duyduğumuz kavramlardan biri şüphesiz 'kişiselleştirme'. E-ticaret sektöründe yer alan farklı kategorilerdeki birçok girişim, kişiselleştirebilir ürünleri sunmaya başladı. Şimdi tanıtacağımız girişim ise gıda kategorisinde kullanıcılara kişiselleştirme imkanı tanıyor.

Girişimin adından da anlaşılabileceği üzere müsli satışı gerçekleştiren Meandmuesli.com, kullanıcıların istedikleri karışımları yapmasını sağlıyor. Ancak girişim tek cümleyle anlatılacak cinsten değil. Meandmuesli.com'da ürün kalitesinden, kutulamaya kadar birçok dikkat çekici özellik bulunuyor.

Haziran ayında kapılarını açan meandmuesli.com'un ilk olarak kurucularından bahsetmek istiyoruz. Girişimin kurucuları Can Zaimoğlu ve Serdar Mansour Azar. Eğitim gördükleri Avusturya'daki Viyana Ekonomi Üniversitesi'de tanışan ikili, gözlerini karartıp meandmuesli.com projesini hayata geçirme kararı alıyor.

Tüm ürünler organik

Meandmuesli.com, kişiye özel müsli karışımları hazırlıyor ve hermatik kutularla kullanıcılara gönderiliyor. Ancak müsli karışımlarında kullanılan ürünlerin en büyük özelliği organik olması. Tamamen ithal edilen bu ürünlerde organik sertifikası bulunduğunu paylaşalım. Kesinlikle alt kalite ürün kullanmadıklarını ifade eden girişim kurucuları, alt kalite ürünlerin içinde aşırı miktarda şeker olduğunu söylüyor.

Meandmuesli.com'da 5 müsli tabanı, 10 meyve, 8 kuruyemiş ve tohum çeşidi bulunuyor. Bu ürünler 'karıştır' şeçeneğiyle 575 gramlık kutular içine koyulabiliyor. Kişiye özel müsli konseptiyle ön plana çıkan meandmuesli.com, kullanıcılara özel kutuya isim verme ve karışım kodu özellikleri dikkat çekiyor. Ürünler karıştırıldıktan sonra ikinci adımda ürün adını yazmak mümkün.

meandmuesli.com-ekran-goruntusu

Popüler restoranların menülerine girdi

Kullanıcılar müsli kutularına kendi isimlerini yazabiliyor. Kullanıcılar müsli kutularına kendi isimlerini yazabiliyor.

Öte yandan kullanıcılar, kutuya koyulacak ürünleri seçerken bir öğünün kaç kalori ve para cinsinden ne kadara geldiğini görebiliyor. Her bir öğünün ortalama 3 TL civarına geldiğini söyleyen girişim kurucularından dikkate değer bir örnek geliyor: "Tüketiciler bir poğaça ve çaya yaklaşık 3 TL ödüyor. Meandmuesli öğünleri de hemen hemen aynı fiyata geliyor, ama sağlıklı ve organik bir öğün oluyor."

Hazır fiyat konusunda değinmişken girişim kurucuları, organik ürünlerde şu anda gereksiz bir şişirme olduğunu söylüyor. Kurucular, piyasada hazır kutulanmış ve organik olmayan 375 gramlık müsli fiyatlarının şu anda 575 gramlık meandmuesli.com ürünleriyle aynı fiyata satıldığını öne sürüyor.

Meandmuesli.com, bir internet girişimi olarak kurulmuş, ama şu anda İstanbul'un en gözde mekanlarının menüsüne girmeyi de başarmış. Bu mekanlar arasında Big Plate, Kitchenette, LuccaMAC Sports Club ve The House Cafe gibi isimler yer alıyor. Meandmuesli.com her ne kadar şu anda 575 gramlık kutulara müsli karışımları hazırlasa da girişim kurucularından aldığımız bilgilere göre çok yakında tek porsiyonluk paketler de satışa sunulacak.

"Piyasayı kendimiz öğrenmeye çalışıyoruz"

Bizim yaptığımız müsli karışımlarının kutu ücreti yaklaşık 20 TL'ye geldi. 575 gramlık bir kutundan ise hemen hemen yedi porsiyon çıktığını söyleyebiliriz. Dört kutuya kadar olan siparişlerde 3.50 TL'lik kargo ücretini kullanıcılar ödüyor. Ancak dört kutu ve daha fazla siparişlerde ise kargo ücretini kullanıcılar ödenmiyor.

Meandmuesli.com kurucuları Serdar Mansour Azar ve Can Zaimoğlu. Meandmuesli.com kurucuları Serdar Mansour Azar ve Can Zaimoğlu.

Türkiye'deki müsli pazarına hakkında konuştuğumuz kurucu ortaklar şu sözleri söylüyor: "Türkiye'de şu anda müsli pazarının sınırları net çizgilerle çizilmiş durumda değil. Bu yüzden piyasayı kendi çabalarımızla öğreniyoruz. Amacımız şu anda Türkiye'ye müslinin ne olduğunu anlatmak."

Meandmuesli.com, ürün kalitesi, kişiselleştirme özellikleri ve kullanıcı arayüzüyle dikkat çeken bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar açısından gereksinim duyulabilecek birçok özelliğin A'dan Z'ye kadar düşünüldüğünü görüyoruz. Bu yüzden girişimin gelecekte başarısız olması için herhangi bir sebep kalmıyor gibi görünüyor.

Ancak girişim kurucularının da söylediği gibi Türkiye'de poğaça çay yerine müsli bilincinin oluşması gerekiyor. Bu bilincin ise fiziksel satışlarla ve uzun vadeli bir süreç içinde oluşacağını tahmin ediyoruz.

Yorumlar (12)
 1. Mymuesli.de

 2. Bunu satın alan oluyormuymuş? Zaten istediğiniz gibi karışımları marketlerde bulmak mümkün? Keşke biraz daha satışlara yönelik rakamlar alabilsek? Reklam faaliyetlerinden bahsedilebilse şu tanıtımlarda. Süper olacak.

 3. Gizem Koç Gizem Koç

  Bu tip dikey ve tek konuya odaklı projeleri beğeniyorum. Eminim ki bir kaç kişi "evet,işte bu" demiştir. Türk kahvaltı kültüründe yaygın olmayan bir ürün olduğu için ne kadar satış yaparlar bilemiyorum. Bir de ne yazık ki iş modelinde büyük bir tezatlık söz konusu... Organik ürün satıyorsunuz, ancak büyük ihtimalle atılacak olan kutuların içinde... Bir taraftan doğal gözüküyoruz, ama diğer taraftan doğaya zıt bir süreç yaşanıyor. Belki kutulama konusunda da geri dönüşümsel bir süreç izlenebilir. (Öyle ki kutular ürün bitince firmaya toplu halde geri gönderilir v.s. Tabii onun için ayrı bir kutu tasarımı gerekli, hacimsel olarak bu kadar yer kaplayan kutuların kargo bedeli de yüksek olacaktır.)

  Firmalar bir şey söylüyorsa bunu sadece ürünlerinde değil, bütün süreçlerinde söylemeliler.

  1. Kutuyla organik ürünün ne alakası var. :)

   1. Gizem Koç Gizem Koç

    İşte ben de tam bundan bahsediyordum =) Organik ürün, doğal, çevreye duyarlı... Bir yaşam tarzına, bir düşünce topluluğuna ( ya da hayat prensibine ) hitap ediyorsanız ki aslında bütün firmalar bir şekilde farklı yaşam tarzlarına seslenirler, firmanıza dair herşey aynı dili konuşmalı. Ben organik ürün satıyorum ama kutum organik olmaktan uzak ve hatta doğaya zararlı dememeniz gerekir.

  2. Gizem hanım bu tip kutuların hermetik olmalarından dolayı atılmalarına gerek yoktur. Kutu bu özelliğinden dolayı(kahve, kurabiye vb. şeyler için)saklama kabı olarak gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 4. "herkes kendine muesliman" diye bir şakacıktan slogan önereyim ben de bari...

 5. Volkan Ataç Volkan Ataç

  Bence başarılı olacak bir girişim üzerine gitsinler ve piyasayı kendileri inşa etsinler.

 6. Türkiye müsli + cornflakes pazar hacmi yaklaşık 300 milyon TL büyüklüğünde. Çok büyük bir pazar değil ama her yıl büyümeye devam ediyor. Beslenme bilinci arttıkça bu pazarda büyüyecek.

  Organik müsli+cornflakes pazarı ise bu pazarın 30'da 1'i olabilir. Sadece tahmin. Sonuç olarak Organik daha ufak ve sıkıntılı bir pazar. Tüketicilerin büyük bölümünde organik kullanacak bilinç yok. Para demiyorum bilinç. Haftasonu bir bardak içkiye 20 TL, kedi eti tantuniye 5 TL verirler ama sonrasında organik neden 3 TL daha pahalı diye sorgularlar :)

  Tüketici tarafında aşırı fiyat odaklı bir durum söz konusu. Bu yüzden önerim organik ürünler yerine konvansiyonel ürünler kullanmaları. En azından fiyatı başlangıçta market fiyatlarına yaklaştırmaları. Şu anki haliyle (20 TL + kargo vs. markette organik olmayan müsli 5-7 TL arası) bu fiyat farkını Türkiye'de anlatmanız mümkün değil...

 7. Konunun özünde sağlık olmasına rağmen karakteristlik özelliklerimizden dolayı çok fazla ilgi duyulacak bir girişim olacağını düşünmüyorum. Yine de yolları açık olsun..

 8. Haberi okuduktan sonra Türkiye müsli pazarını biraz araştırdım, özellikle takip edeceğim girişimler arasında olacak. Eğer daha akılda kalıcı ve türkçe bir adres ararlarsa, portföyümde olan vitaminli.com u önerebilirim.

 9. Çok sevdiğim bir girişime ait olması sevindirici olsa da, oldukça geç yapılmış bir haber. Bütün ofise ve yakın bir kaç arkadaşıma (ki internet dünyasındayız) kutu kutu söyleteli 6 ay kadar oldu.