Ürün fikirlerinizi Tinkfabrik'le üretim bandına indirin [10 TL Hediye Çeki]
E-Ticaret

Ürün fikirlerinizi Tinkfabrik'le üretim bandına indirin [10 TL Hediye Çeki]

Bazen akla gelen harika pratik ürün fikirlerini hayata geçirmeyi başarmak mümkün olmaz. Hayatımızı çok kolaylaştıracak pratik ürün fikirleri, kimi zaman üretimini yapmak mümkün olmadığı için kimi zaman da vakit darlığından rafa kaldırılır.

Tinkfabrik adlı girişim de aklınıza gelen bu harika fikirlerinizi üretime dönüştüren bir fabrika niteliği taşıyor. Tasarımcılar ve fikir sahipleri, üretilmesini istediği ürün fikirlerini Tinkfabrik ile paylaşıyor.

Gönderilen ürün fikrinin geliştirilme aşamasında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde yüksek lisans yaparken tanışan Tinkfabrik'in girişimcileri Dilfer Nasır ve Uğur Mutlu da destek sağlıyor. Ardından kendini "demokratik fabrika" olarak nitelendiren Tinkfabrik'te ürünü beğenen çoğunluk yakalanırsa, ürünün üretimine başlanıyor.

tinkfabrik-ekrangoruntusu

Üretimine başlanan ürün yine Tinkfabrik üzerinden satışa sunuluyor ve tasarımı üretilen tasarımcı/fikir sahibi, satılan her üründen yüzde 15 pay alıyor. Kısacası tasarımcılar ya da fikir sahipleri, elini bile sürmeden ürünlerini üretmeye başlayabiliyorlar. Tinkfabrik'in tüm bu süreçleri detaylandırdığı bir sayfa, web siteleri üzerinden de şu anda yayında.

Türkiye’nin aktif kuluçka merkezlerinden Girişim Fabrikası'ndan çıkan bu girişimde, ticari ünvanı Özünde A.Ş. olan Girişim Fabrikası'nın da yüzde 5 ortaklığı bulunuyor. Tinkfabrik, Girişim Fabrikası'na girmeyi başardıktan sonra Tahincioğlu Holding'den de bir yatırım alıyor. Ancak Tinkfabrik'in şu anki ortaklık yapısı ve yatırımın miktarı ile ilgili detaylar açıklanmıyor. Tinkfabrik sitesinin tasarımı da Etohum projelerine yakınlığı ile tanıdığımız İzmir merkezli Atölye15tarafından yapılmış.

Webrazzi okurlarına 10 TL'lik hediye çeki

Tinkfabrik'in açılması ile birlikte, POLY adlı bir ürün de ön satışa çıkmış durumda. Bu ürün, kahvaltı yaparken tabağımızdaki yiyeceklerin birbirlerine karışmasını engelleyen bir ürün. Tinkfabrik, açılışına özel olarak POLY adlı ürünü alan tüm kullanıcılarına bir adet daha POLY'i hediye ediyor. Yine bit.ly/webrazzitinkfabrik adresi üzerinden Tinkfabrik'e girip POLY'ye önsipariş veren Webrazzi okurları, sonraki Tinkrabrik alışverişlerinde kullanabilecekleri 10TL'lik hediye çeki kazanacak.

Yorumlar (20)
 1. Quirky nin aynısı degil mi bu?

 2. Onur Akkuş Onur Akkuş

  ee fikir yeni değil ki. Quirky bu?

  1. Muhittin Özer Muhittin Özer

   Fikrin yeni olduğu mu iddia edilmiş ki :)

   İlla yepyeni bir fikirle mi bir girişim yapmak gerekiyor? Bence çok iyi bir yerelleştirme çalışması olmuş. Ülkemizdeki Quirky'nin varlığından habersiz binlerce parlak zekaya ulaşma potansiyeli var bu projenin.

   Umarım da başarılı olacaklardır..

  2. Icatçı Icatçı

   hatta bir süre quirky'nin tasarımı ve ürünleri vardı örnek site olarak, girişimfabrika ya ilk seçildiklerinde... öenmli olan uygulamak, umarım başarılı olurlar...

 3. Yazıda belirtilmemesinin dışında aynısı olmasının sakıncalı yanı nedir?

 4. başarılı bir uyarlama. gerekli desteği bulursa amacına ulaşır.

 5. öne geçmek için önce beraberlik golünü atmamız gerekiyor, henüz 2 sayılık gol yok bu dünyada :) egale etmek sonra rekoru kırmak gibi. oraya nasıl gelindiğini anlamadan, neden modelin o sekilde kurgulandığını, sonra neden değiştiğini anlamak çok zor ve şans lazım.

  ezbere kuru kopya yapınca bu öğrenme adımlarını atlıyorsun. öğrenerek tepeye çıkarsan o zaman inovasyona ister istemez liderlik ediyorsun, çünkü yenilik yapmak zorunda kalıyorsun çıtayı yükseltmek için. bundan daha iyi bir ortam olabiir mi yenilik için. bakınız israil, bakınız kuzey avrupa. gsm i webrazziye çıkmak için mi icat etmişler, gentech te öylesine mi liderler? hepsi zorunluluktan.

  bize zor da zor geliyor orası ayrı: okul kitabı pahalı geliyor öğrenciye, amerlkalısı 2.el kitap kirala girişimi yapıyor(chegg), biz fotokopi dükkanları :)

  1. Rakip zaten 1-0 önde, yarın Türkiye piyasasına geldiğinde Quirky ve benzeri global girişimler 2-0 olacak. Benim projem var neden 6 milyar insanı 70 milyona tercih edim diyecem ve kendi kaleme sallayacam 3-0 olacak. Siz hala şeref golü atmaya çalışacaksınız... Şeref golü atma planınızda sokaktaki sıradan bir adam için bile geçerli bir plan olan, piyasaya gelecek 2. şirkete projeyi kitlemek... Zaten maça çıkarkende amaç bu değil miydi? Şimdi gelmiş bize yok önce beraberlik lazımmış masalı anlatıyorsunuz... Gerçekten global ligde kaç yerel klon orjinal klonu yenmiş?

   Mantığınız her zaman aynı, kimse yokken ilk yapalım sonra ikinci gelene satarız... Yani dürüst cevap verin gerçekten kaç kez yenmek için çıktınız sahaya...

   Eskiden bakkalın karşısına süpermarket açılırdı, şimdi süpermarketin karşına bakkal açılıyor.

   Gerçekçi olmak lazım, Quirky veya benzeri sitelerin oturmuş yapıları ile Türkiye piyasasına bu gün giriyoruz dese, siz daha betadan çıkmadan adamlar ürün siparişlerini teslim etmeye başlar.

   Elinizde bir ürün var ve bunu üretime geçirip pazara süreceksiniz, böyle bir durumda malı yerel piyasaya mı sürersiniz global piyasaya mı? Ben cevabını verim, bir çok seminerlerde çıkıp bas bas bağırıyorsunuz Türk girişimciler hep yerel çalışıyor diye ama genede klonlanmış yerel yatırımları destekliyorsunuz. Ağzınızdan çıkanlar yaptıklarınızla çelişiyor, çünkü sizde biliyorsunuz ki bir projeyi alıp global piyasaya sürecek vizyon, misyon ve maddi durumunuz yok. Bu sadece Girişim Fabrikası'na ithaf ettiğim bir şey değil, şu seminerlere çıkıp aynı şeyleri tekrarlayayan tüm yatırımcılar için.

   Bu seferki ve her zamanki gibi gene yanlış koyunu seçmişsiniz klonlamak için...

   Dip Not: Şu an sitedeki ürünlerin çoğu patent ihlaline çok rahat takılır. Mantalite ile birlikte içerikte klonlanmış...

   1. selam,

    bu iş tasarımcının tasarımında bitiyorsa global veya yerel olması yarattığın üretim, dağıtım, satış ve tasarımcı networküne bakıyor. türkçe sayfalarla pazara giriş, giriş değil. pazar bir oyuncuya bırakılmayacak kadar büyükse (ki bu pazar oooldukça büyük), önceden girenler haksız rekabet avantajı yaratamışsa, yeteneğin varsa, risk alabiliyorsan pazara girersin. 2.satış kısmında haklısınız, girişimci bu şekilde başlamamalı ama satış yatırımcının 'exit' planlarından birisi ve çok doğal. olması da büyük başarı, demekki değer üretilebilmiş ki para veriliyor.

    tasarım süreci iletişim gerektiriyor, quirky de başladığında fiziksel olarak erişebileceği tasarımcılarla başalayabildi. üretimini globale satabilmek de yukarıda bahsettiğim netrworkü global çapta kurmaktan geçiyor.

    yerelle başlananın bir sakıncasını yok.

    klon konusunda çok abartmayalım. android var diye ios çıkmasa mıydı? netscape var diye ie çıkmasın mıydı, mozillası chrome ve yandex tarayıcısı çıkarılmasa mıydı?, almanlar var diye arçelik üretilmese miydi? zamanında bu duyguları yenmiş olsaydık otomotivde yan sanayiye sıkışmazdık, teşviklere kalmadan kendi arabamızı üretebiliyor olurduk. hedef sizin dediğiniz gibi kopya ise elbette karşıyım ama öne geçmek içinse gidilebilecek yollardan birisi bu.

   2. "bu iş tasarımcının tasarımında bitiyorsa global veya yerel olması yarattığın üretim, dağıtım, satış ve tasarımcı networküne bakıyor. türkçe sayfalarla pazara giriş, giriş değil. "

    Ne yani network, satış ve pazarlamada amerikalı yatırımcılardan daha mı iyi olduğunuzu iddia ediyorsunuz? Quirky bu gün karar alsın siz betadan çıkmadan bu ülkede ürün üretip, ürün teslim ederler. Adamlar milyon dolarlık yatırım alıyorlar, siz ne kadar yatırım yaptınız?

    Bu ülkenin mühendisleri motor üretemiyor değil, yatırımcıları mühendislere üretim fırsatı sunmadığı için motor üretilemiyor. Tedarikçi düşüncesini sizin gibi yatırımcılar bu ülkeye getirdi. Nasılki üretmeyip kopyalıyorsalar, sizde üretmeyip kopyalıyorsunuz sonrada kendi ağzınızla itiraf edip suçu başkasına iteklemeye çalışıyorsunuz. O eleştirdiğiniz adam aslında sizsiniz...

    Ios la android arasında teknoloji farkına girmeden sadece mantilete farkını özetleyim size, biri diğerinin yapmadığını yaptığı için varlar. Ama Quirky yapmadığı sizin yaptığınız bir şey varsa söyleyin aynı kategoride değerlendirelim sizide. Android ve diğerleri olmasa Ios'un köpeği oluruz veya tam tersi. Yıllarca Microsoft'un yaptığı gibi.

    Siz olmasanız kullanıcı ne kaybeder? Quirky ne kazanır, ne kaybeder?

    Ben klona karşı değilim ama klon site yenilikçi bir yaklaşım getirmişse...

   3. selam,

    burada tasarımcılara fırsat üretme çabası ile yola çıkmış bir girişim var, onları destekleyerek onlara da fırsat verilmesine neden bu kadar tepkilisiniz anlamıyorum.

    q üzerinden türkiye den bir tasarımcı fikrini hayata geçirmiş mi, yerli tasarımcıya ne değer katmış.

    apple'la da haksızlık ediyorsunuz, toplamda 6,5 Milyar doları içerik (oyun, dergi, uygulama) geliştiricilere ödemiş bir platfomdan bahsediyoruz. http://techcrunch.com/2012/10/25/apple-sets-all-time-record-for-quarterly-app-store-sales-700k-apps-275k-for-ipad-6-5b-paid-to-devs/

    kolaylılar dilerim

   4. *Ben burada metaforu anlamadım. Yeni bir girişim ile futbol arasında bir ilişki var mı ?

    *Öncelikle Endüstriyel Tasarım ile Patent arasındaki farkı bilelim. Bahsettiğiniz sitede ben patentlik bir konu göremiyorum. Görebilen varsa lütfen google patents üzerinden linkini paylaşsın.

    *Mesele yatırımcı ve girişimci vizyonsuzluğu değil. Mesela herkesin bütün riski yatırımcının çekmesini beklemeniz. Eğer hayatınızda tanımadığınız bir kişinin iş fikrine bankanızda yıllardır biriktirdiğiniz sermayenizi aktardığınızı düşünürseniz daha çok yardımcı olur. Bu konu vizyon ile ilgili değil risk ile ilgili. Yatırımcıyı bir otorite olarak değil ortak olarak görürseniz bence daha kolay yorumlanır.

    *Ürün riskinin yanı sıra pazar riski vardır. Pazar riski bir ürünün her ülkede yayılması için bariyer oluşturur. Örneğin Rocket Internetin Türkiye`de karşılaştığı bir pazar riskidir ürün riski değil.

    *Quirky Türkiye`de yayılması için üretim masraflarının deniz aşırı nakliyat masrafları ile dengelemesi gerekiyor. Diğer bir seçenek Türkiye`de üretim hattı kurmasıdır o da ayrı bir masraftır.

    *Bu yapmadığı için bir Türk girişimci sermayedar ortak ile beraber yerli tasarımcıları istihdam eden bir model ile ortaya çıkmış. Türkiye`de karşılaşacağı bariyerler ülkemize has olucaktır. Bir kaç sene içinde operasyonlarını bu şekilde "yerelleştirecektir" Neticede "endüstriyel tasarım" konusunda dikkat ve bilinci artıracaktır.

    Bence eleştiri yararlıdır. Ancak bu şirket bir klon değildir ve yanlış değerlendirmedir.

   5. @Mehmet OKUTAN

    Savunduğunuz düşünce, sizin max 500 bin dolarlık yatırımla yapacağınız işi, Quirky'nin milyonlarca dolar yatırım alıp yapamayak?

    Siz max 500 bin dolarla Türkiye'de sıfırdan iş çevireceksiniz, alt yapısı olan şirket Türkiye'de iş yapamayacak. Bence komik, eminim sizcede komiktir.

    Bir ikincisi Murat Bey gibi sizde eminim sağda solda Türkiye araba üretemiyor yan sanayi ile bizi avutmuşlar tüüü, kaka hep bu bağnazlar yüzünden ülke bu halde diye yakınıyorsunuzdur. Ama dönün bakın viveka'nında projelerinin çok büyük kısmı klon. Şimdi ben size soruyorum o adamlardan ne farkınız var?

    Şimdi her konferansda bas bas bağırıyorsunuz, yerel projeler, girişimcinin kişiliği vs.v.s aynı saçmalıkları tekrarlayıp duruyorsunuz, ama desteklediğiniz projelerde hep yerel projeler. Şimdi girişimci arkadaşlara laf etmek istemiyorum ama, bu projeyi sokaktaki her hangi biride size sunabilirdi ve siz onuda kabul ederdiniz. Çünkü dediklerinizle yaptıklarınızın hiç biri, birbirini tutmuyor. Size bunu sunan arkadaşların endüstriyel tasarımın kitabını yazdığını sanmıyorum. Belki bölümünü okuyorlardır, belkide tanıdıkları vardır... Sokaktaki adamlarında tanıdıkları vardır veya parayı verir bulursunuz...

    Evet cebinizden çıkartıp para veriyorsunuz, ama cebinizden parayı babanızın hayrına vermiyorsunuz. Sonuçta bir karşılık bekliyorsunuz. Risk alıyorsunuz. Onun için yaptığınız işi bence hayır işi olarak görmeyi ve şu "biz para veriyoruz yaaaa kolaymı sanıyorsun" gibi ağlamaklı ifadeleri biraz bırakalım. Karşı tarafta parayı alıp gazinoılarda yemiyor sonuçta...

    Şimdi eminim bir dahaki projelerinizde gene aynı şeyi söyleyeceksiniz. "Hiç yenilikçi proje gelimiyor, hep para istiyorlar, yerel projeler geliyor, klonlar geliyor vs vs". Birazda artık çuvaldızı kendinize batırın...

    Velhasıl kelam Murat Bey, ben Apple'ı direk hedef almadım, dikkatli okursanız orda "yada tam tersi" gibi bir ifade kullandım. Tekrar okursanız fark edersiniz anlamın nasıl değiştiğini.

   6. Bir üniversitenin desteği ile finansman almayı başarmış ve düzgün olduğu her halinden belli bir projeye bakıp aklınıza yan sanayi ile motor üretimi gibi konular geliyorsa ezbere konuşuyorsunuz gibi geliyor. Bu tür girişimler ile üretimde dışa bağlılık konusunda bir ilişki yok.

    Sokaktaki adam oturup projelendirip iş kurmasına yatırımcı ortak bulmasına "klon ya da değil" herhangi itirazı olan var mı ? Bu sizi neden bu kadar rahatsız ediyor?

    Kimse yatırımın hayır işi olduğunu söylemiyor. Kimse girişimciler vizyonsuz diye bas bas bağırmıyor. Burada hayali bir argümana karşı tepkilisiniz bence tepki gösterdiğiniz kişilik gerçekte yok. Ama kızgınlığınızı boşaltığınız arkadaşlar gerçekten emek harcamış iki dakikalık aramayla bulabileceğiniz "gerçek" kişilikler.

    Bir takım sokaktan ya da değil üniversite desteği ile destek almış ve iş kurmuş. Destekler ya da desteklemezsiniz. Bence üniversitelerde bu tür destekler artmalı.

    Çuvaldızı bence şöyle batıralım. İlk önce tartıştığımız konular hakkında asgari okuyalım, soralım ve soruşturalım ve karşı tarafı asgari dinleyelim. (endüstriyel tasarım-patent farkı / ürün riski - pazar riski / yatırımcı ortak ) Bu şekilde karşılıklı problemlerin ne olduğunu anlayıp gerçek bir "tartışma" yürütüp birbirimize gerçekten tenkit edelim ve bilgi katalım.

   7. Bence okumadan yazıyorsunuz. Önce futbol muhabbeti üzerinden çevirdiğimiz konuyu anlamadınız, şimdide otomotiv yan sanayisine neden dediğindimizi.

    Bence nedenide belli çünkü karşının ne söylediğinden çok kendi ne söyleyeceğinize odaklanıyorsunuz.

    Bir ironik kısımda, ben o arkadaşlara bir şey demek istemediğimi, bir kaç kelime ile belirtmeme rağmen, sanki onlara laf etmişim izlenimi yaratmışsınız.

    Bir başka ironide girişim sahibinin kabul ettiği klon yapısını, siz hala özgün olduğuyla savunuyorsunuz.

    Diğer bir konu, sizin okumadığınız için ben tekrar yazim, bakın bir üsteki mesajlarda Murat Bey sizin hayali benimse gerçekte karşımda gördüğüm kişinin ta kendisi.

    "klon konusunda çok abartmayalım. android var diye ios çıkmasa mıydı? netscape var diye ie çıkmasın mıydı, mozillası chrome ve yandex tarayıcısı çıkarılmasa mıydı?, almanlar var diye arçelik üretilmese miydi? zamanında bu duyguları yenmiş olsaydık otomotivde yan sanayiye sıkışmazdık, teşviklere kalmadan kendi arabamızı üretebiliyor olurduk."

    Son bir şey endüstriyel tasarım içinde patent almanız gerekiyor, veya tasarımınızın patent ihlali yapmaması...

    Detay için;

    http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=320

  2. Bir kez daha belirtmek zorundayım sanırım:

   Patent başvurusu ve Endüstriyel tasarım başvurusu farklı yapılır.

   Patent ve Faydalı Model başvurusu :

   http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=120

   Endüstriyel Tasarım başvurusu :

   http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=320

   İki başvuru Türk Patent Enstitüsü içinde yapabilirsiniz.

   Ancak ikisi aynı başvuru değildir. İkisi aynı değil.

   1. Mete Bey,

    webrazzi güzel ortam sağlamış güzel güzel konuşmak varken saldırır gibi kelimelerle yazmak yerine verilerle konuşsak daha iyi değil mi? yatırımcıları mühendislere fırsat sunmuyor dediniz. devletimiz teknogirişim hibesi veriyor. 3 yıllık sonuç açıklamasında tek satır iş sonucu bilgisi yok.

    http://www.sanayi.gov.tr/userfiles/file/Teknogiri%C5%9Fim%20Sermayesi%20Deste%C4%9Fi/TGSD-2009-2012%20D%C3%B6nem%20Analizi(2).doc

    klon konusu tr pazarı büyük olduğu ve büyümeye devam ettiği sürece devam edecektir. esinlenme sanatçılarda bile oluyorken ve bunu açık açık söyleyebilirlerken değer üretebilen girişimler için neden kötü birşey olsun ki? apple ın çıkışı da, google ın çıkışı da hep böyle değil mi? esinleniliyor veya mevcut örneğin eksikliği veya sayesinde görülebilen fırsatına iyi bir çözüm bulunuyor ve hayata geçiyor. burada önemli nokta sizin de belirttiğiniz gibi koplayalamak değil, üstüne birşeyler koymak olmalı. ilk yorumda da yazdığım gibi hemen olmuyor. adım adım.

 6. Quirky'nin 90+ milyon dolar finansman aldığını düşünürsek, uzun ve zahmetli bir yolculuğa benziyor. Umarım gerekli desteği alabilirler.

 7. şaka maka türkiye'de son yıllarda kuluçkadan çıkan tek adam gibi site/platform.

  sitenin detaylarına kadar bir "olmuşluk" hakim. başarılı olacağına inanıyorum. ama monetization konusunda sektördeki eticaret sitelerinin deneyimlerini kullanmaları lazım. tasarım sektörü bildiğin savaş alanı olmaya doğru gidiyor.

 8. Başarılı bir girişim olduğunu düşünüyorum.