GlossyBox, 2 milyonuncu güzellik paketini kargoladı
E-Ticaret

GlossyBox, 2 milyonuncu güzellik paketini kargoladı

Paket ve paket aboneliği modeline dayanan e-ticaret sitelerinin popülerliğine sıkça şahit olduk son zamanlarda. Bu model aslında hem tüketiciler, hem de e-ticaret siteleri için sağlıklı ve berrak bir çalışma modeli. Tüketici, neyle karşılaşacağını bilirken, e-ticaret sitesi de tedarik konusunda çok daha kendinden emin adımlar ve risksiz adımlar atabiliyor.

Haberimize konuk girişim aslında BirchBox'ın bir klonu. Güzellik paketinin pazar lideri olan Berlin merkezli GlossyBox, şu sıralar 2 milyonuncu güzellik paketini kargoladı. Pek bilinmese de, Türkiye pazarından çekilen Rocket Internet'in inkübatörlüğünde olan bu girişimin bir Türkiye geçmişi de bulunuyor.

GlossyBox.com.tr (şu anda bu bağlantı İngiltere sitesine yönleniyor) ile Türkiye pazarına giren GlossyBox'ın Türkiye pazarından çekilmesi de Rocket Internet'in Türkiye'den çekilmesinden önceki bir tarihe dayanıyor. Başarısız olan girişimin Türkiye'de adını pek de sık duymadığımız rakipleri de paket modelinden uzaklaşmış. Ancak GlossyBox, faaliyette olduğu toplam 16 ülkede (Avusturya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kore, Hollanda, Polonya, İspanya, İsveç, İngiltere, ABD) faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Şubat 2011'de kurulan ve bugüne dek Holtzbrinck Ventures, Kinnevik, Rocket Internet ve Access Industries'den toplamda 55 milyon Euro (72.4 milyon dolar) yatırım alan firmanın kârlı bir operasyon yürüttüğünü tahmin etmek güç değil. Şirketin kurucusu ve CEO'su Charles von Abercron, 300 çalışanıyla dünya çapında her ay 200.000 müşteriye hizmet ettiklerini de dile getiriyor.

GlossyBox

Bir diğer yandan paket modeli e-ticaret sitelerinde rekabet de yüksek seviyede. ABD merkezli Birchbox, Eylül 2012'de Paris merkezli klonu JolieBox'ı satın alarak Avrupa pazarında meydanı GlossyBox'a bırakmak istemediğini kanıtlamıştı. Kadınlar için üretilen lüks güzellik ürünlerinden oluşan paketleri aylık olarak müşterilerine sunan GlossyBox'ın bir sonraki hamlesi rakipleri gibi erkekler için de paket üretmek olabilir. Çünkü diğer ufak çaplı rakipler, erkekler için paketlerin de üretildiği bölümlerini açmaya başladı.

Ülkemizde paket ve paket aboneliğine dayanan e-ticaret siteleri artar mı artmaz mı bilinmez ama, e-ticarette kozmetik konusunda tecrübeli siteler kendi içlerinde paket aboneliğine dayanan seçenekleri devreye sokabilirler.

Yorumlar (7)
 1. LilaKutu varken pazarda epey zorlanacaklardı, isabet olmuş.

 2. Can İpekçi Can İpekçi

  Türkiye'deki ödeme alternatifleri abonelik sistemine çok uygun değil. Kredi kartını girip "her ay x lira çek" izni veremiyorsun yanılmıyorsam, o yüzden de abonelik modelleri genellikle önden ödeme istiyor.

  6 ay sonra kullanacağın kozmetik ürününe (ki içinden çıkacak ürünün ne olduğunu da bilmiyorsun glossybox modelinde) toptan para ödetmek zor olacaktır.

  Ödeme sistemlerimiz gelişmeden malesef abonelikle işleyen sistemlerde pek gelecek göremiyorum.

 3. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Can,

  Bahsettiğin ödeme yöntemi Türkiye'de 7-8 yıldır kullanılabiliyor. Hatta bir bankada tekrarlayan ödemelerin tutarını zamanından önce değiştirebilmen bile mümkün.

  Türkiye ödeme sistemleri konusunda Avrupa'nın çok önündedir.

  Sevgiler

  1. Göktuğ Öztürk Göktuğ Öztürk

   Emre,

   Benim bildiğim kadarıyla sadece Garanti tekrarlayan ödeme alma imkanı sunuyor. O'da geçen yıl ESTden ayrılıp kendi APIsine geçtikten sonra bu hizmeti vermeye başladı.

   Başka hangi banka bu hizmeti sunuyor?

   Saygılar.

   1. Garanti EST kullanırken de tekrarlayan ödeme sunuyordu. Dolayısıyla bu teknoloji uzun yıllardır var. Her bankada olmaması olmadığı anlamına gelmiyor :)

    Bankaların ilgili birimleriyle (şubeleriyle değil) görüşmenizde fayda var.

 4. Berk Altunkılıç Berk Altunkılıç

  nice 2 milyonlara inşallah .

 5. www.VanilyaClub.com olarak Glossybox'a eş değer bir hizmet vermek için çalışıyoruz.

  Sevgiler,