Captcha'nın dünü, bugünü ve geleceği
Yazılım

Captcha'nın dünü, bugünü ve geleceği

Her şeyden önce Captcha kavramının ne olduğundan bahsedelim. İnternet sitelerinin etkileşimli bir yapıya geçmesinin ardından form gibi dışarıdan veri girişinin beklendiği yerlerde, veri girişinin gerçek bir insan tarafından yapılıp yapılmadığını anlama ihtiyacı doğdu. Bunun üzerine 2000 yılında spam veya kötü niyetli saldırıların önüne geçecek bir yapı duyuruldu: Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart. Yani, Captcha. Daha detaylı bilgi isteyenler ise şuraya bakabilir.

Tüm bunların ardından kendi projelerinizde Captcha kullanmak isterseniz Google’ın reCAPTCHA’sını ya da Are You a Human, Securimage ve Cryptographp gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Wordpress veya Joomla gibi hazır bir yapı kullanıyorsanız, bu yapı içerisinde gelen bir bir Captcha çözümü de bulmanız mümkün.

Gelelim Captcha konusunda günümüzde kurulan çeşitli reklam ve sosyal sorumluluk modellerine. Uzun zamandır Captcha zaten reklam amaçlı olarak kullanılıyordu. Son yıllarda reklam ve Captcha dendiğinde öne çıkan girişimler ise Solve Media ve NuCaptcha oldular. NuCaptcha özellikle mobil açılımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

yeni nesil Captcha'lar

Bu konudaki en önemli fırsat alanı ise insanların karşılarına gelen bazı Captcha'ları okumakta zorlanmaları ve bu durumun memnuniyetsizlik yaratması. Are You a Human ise tam da bu noktada farkını ortaya koyuyor. Klasik Captcha yaklaşıma eğlenceli ve insanların kolay anlayabileceği bir bakış açısı katıyor. Bu arada okuması karmaşık olan Captcha'ların ortalama geçilme süresi 14 saniye, ve bir günde de 100 milyonun üzerinde Captcha çözülüyor.

Konunun bir diğer dikkat çeken örneğine İsveç'te rastlamanız mümkün: Civil Rights Defenders. Yoğun bir şekilde sosyal sorumluluk barındıran bu özel Captcha'da sorular toplum bilincini artırmaya yönelik olarak hazırlanıyor ve herhangi bir gelir modeli bulunmuyor.

Geride bıraktığımız Kasım Ayı’nda Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen Startup Weekend etkinliğinde de adCaptcha isimli bir proje bulunuyordu. 2013 yılı tahminlerinin havada uçuştuğu şu günlerde, Captcha konusu hiç kuşku yok ki ilgi çekici. Bakalım yakın gelecekte Captcha ile ilgili neler duyacağız.

Yorumlar (6)
 1. Volkan Metin Volkan Metin

  Karşılaştığım en ilginç captcha kodu buydu sanırım...

  https://twitter.com/vlknmtn/media/slideshow?url=pic.twitter.com%2F9EPWBSU4

 2. Arif Şengören Arif Şengören
 3. Ahmet Yanak Ahmet Yanak

  Yanlış hatırlamıyosam bu captcha'da çözdüğümüz karakterler google tarafından taranan kitaplardan alıntı kısımlar. Biz bi yandan captcha çözerken diğer taraftan google tarafından taranmış kitapları digital ortama çevirmiş oluyoruz. Bi yerlerde böyle bişey okumuştum aklımda kalmış. Eğer bu konu hakkında bilgisi olan birisi varsa doğrular veya yalanlarsa sevinirim.

  1. Evet doğru bende hatırlıyorum. Hatta Google Books 'un içeriği bu şekilde oluşturuluyor deniliyordu. Belki böyledir belki değildir ama Google bu dataları kesinlikle başka bir şekilde değerlendiriyordur her şekilde.

  2. Turgut Sarıçam Turgut Sarıçam

   Yazılanın doğru olup olmadığını anlaması için zaten doğrusunu biliyor olması gerekmez mi?