Startup Weekend İstanbul 2012 sonuçlandı

İstanbul'da üçüncü kez düzenlenen Startup Weekend sona erdi. Özyeğin Üniversitesi Altunizade kampüsünde başlayan final sunumları ile kazananların belli olduğu etkinlik, Startup Weekend İstanbul'un düzenleyicisi Tuğçe Ergül ve Özyeğin Üniversitesi rektörü Erhan Erkut'un açılış konuşmalarıyla başladı. Etkinliğin gümüş sponsoru olan GrowLab'ın Kıdemli Direktörü Mike Edwards 'ın deneyimlerini anlattığı konuşmasıyla devam etti.

Etkinlikte yer alan projeleri tanıtmadan önce ilk üçe giren projeyi açıklayalım. Library of Stuff adındaki online eşya değiş-tokuş projesi birinci seçildi. InstaBaskı ikinci olurken jüri üyelerinin seçtiği üçüncü projeyse adCaptcha oldu.

Toplamda 11 girişimin sunum yaptığı Startup Weekend etkinliğindeki projelerin ayrıntılı bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Okutgeç

Projede kullanıcıların barkod okutarak satın aldığı ürünler, anlaşmalı marketler tarafından Okutgeç aracılığıyla evlere servis ediliyor. Oldukça eğlenceli bir sunumla tanıtılan girişimin prototip Android ve Windows Phone uygulamaları geliştirilmiş durumunda gerçekleşiyor.

Bumubumu

Proje, e-ticaret sitelerinde listelenen ürünlerin olduğu sayfalara bir buton ekleyerek kullanıcıların ürünleri bumubumu profillerine eklenmesini sağlıyor. Buraya eklenen ürünler bumubumu üzerindeki paylaş linkine tıklanarak Twitter ve Facebook'ta paylaşılıyor. Böylece kullanıcıların arkadaşları ürün hakkında yorum yaparak arkadaşlarının kararlarını etkiliyor. Projenin gelir modeli ürünün bumubumu linkinden yönlenerek satılması durumunda gerçekleşiyor.

adCaptcha

Startup Weekend İstanbul'un üçüncü olan projesi adCaptha, güvenlik için kullanılan Captcha servislerine reklam olanağı sağlıyor. Sürükle-bırak olarak modellediği captchalar aracılığıyla servis sunmayı amaçlayan girişimde şirketler isterlerse kendi reklamlarını verebilecek.

Gridwho

Kullancıların hiç tanımadıkları kişilerle sohbet etmesini sağlayan Gridwho, bir sohbet portalı. Kullanıcıları rastgele bir araya getiren proje, en fazla 8 sohbet yapılmasına imkan tanıyor. Projenin gelir modeliyse reklamlar üzerinden sağlanıyor.

Kitap Müzesi

Özellikle üniversite öğrencileri arasında bir eğitim ağı oluşturmayı hedefleyen proje, öğrenciler arasında kitap, not ve çıkmış sınav sorularının paylaşılmasını sağlıyor. Öğrencilerin ders programlarını kaydettiği portalda ikinci el kitap satışı da gerçekleşmesi planlanıyor.

good4trust.com

Proje, bağış yapabilen organik ürün ve yeşil enerji gibi sivil toplum örgütlerinin kendilerini tanıtmalarını ve bağış toplayabilmeleri için bir pazaryeri sunuyor. Foursquare üzerinden çalışan girişim projesinin gelir modeli yapılan bağışlardan küçük komisyonlar almak üzerine kurulmuş.

Bakıcıbak

Bakıcılar ile bakıcı arayan aileleri bir araya getiren projede, çocuk, yaşlı ve engelli olmak üzere ilan kategorileri bulunuyor. Projenin gelir modeliyse bakıcılarla iletişim kurmak isteyen ailelerin alacakları ücretli hesaplarla sağlanacak.

Sonic Cube

Mobil platformlar için bir oyun projesi olan Sonic Cube, kullanıcıların ses dalgalarının takip edilmesi oynanıyor. Diğer müzik oyunlarında farkıysa her şarkının oyuna dahil edilebilmesi. Projenin gelir modeliyse kullanıcıların oynamak istedikleri müzik parçalarının oyun içine dönüştürmesi üzerine kurulmuş.

Library of Stuff

Startup Weekend İstanbul'un birincisi olan proje, online ödünç alma ve verme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Bu projeyle kullanıcılar, kullanmadıkları eşyaları diğer üyelerle değiştirebiliyor. Kâr amacı gütmeyen proje tüketicilerin daha bilinçli tüketici profili oluşturma amacında.

InstaBaskı

Startup Weekend İstanbul'un ikincisi olan InstaBaskı, kullanıcıların Instagram'da paylaşılan fotoğrafları kağıda basıyor. Basılan fotoğrafları bir gün içerisinde göndermeyi planlayan proje, mobil cihazdan tek tıkla fotoğrafçıya gönderiyor.

Midpick

Konum bazlı bir proje olan Midpik, kullanıcılara etkinlik açma ve katılma imkanı sağlıyor. Projede kullanıcılar etrafındaki etkinleri takip edebiliyor. Etkinlik aramalarına da imkan sağlayan proje bireysel kullanıcıların katılmasını sağlıyor.

Tüm dünyadan Startup Weekend kazananlarının katılacağı Global Startup Battle'a katılma hakkı kazandığı etkilikte ayrıca ABD'de Startup Weekend Next Eğitimi de ödül olarak verildi. katılma hakkı kazanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.