Wordpress'in kurucusu Matt Mullenweg ile konuştuk

Wordpress'in kurucusu Matt Mullenweg ile konuştuk

Webrazzi’nin medya partneri olduğu LeWeb Paris’ten TEB sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberleri, wbrz.in/leweb12 adresinden takip edebilirsiniz.

Dünyanın en yaygın şekilde kullanılan açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi (CMS) olan Wordpress'in arkasındaki şirket Automattic, Wordpress'i yaratarak internet ekosistemindeki en büyük oyunculardan birisi oldu.

2005 yılının Ağustos ayında kurulan şirketin kurucusu Matt Mullenweg, LeWeb'in son ve üçüncü gününde GigaOM'un kurucusu Om Malik ile bir söyleşi yaptı ve Webrazzi TV'ye konuştu.

Mullenweg'in verdiği bilgilere göre dünyanın en büyük sitelerinin yüzde 17'si Wordpress kullanıyor. Mullenweg, açık kaynak kodlu bir yazılım olarak hedeflerinin Wordpress'i büyütürken, onun bağımsız kalmasını sağlamak için çalıştıklarının altını çizdi.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarla ilgili de konuşan Wordpress'in kurucusu, bu platformaların kendi içinde geliştirmeler yaptıklarını ancak tüm interneti desteklemediklerini belirtti. Wordpress'in, tüm internete hizmet ettiğini, açık fikirli olduğunu ve paylaşım konusunda da açık olduğunu, bu tarz sosyal ağları Wordpress'in desteklediğini belirtti.

Blog elbette oldukça önemli ve kapalı sosyal ağlarda içerik oluşturmaktan bence çok daha fazla değerli. Om Malik de konu ile ilgili benzer bir soru sorarak, yeni teknoloji ile birlikte gelen cihazların Facebook ya da Twitter ile entegre olduğunu, basitçe paylaşılabildiğini, Wordpress'in gelecekte bu tarz cihazlar üzerinden otomatik ve basit bir şekilde girdi oluşturma özelliğinin gelip gelmeyeceğini merak ettiğini söyledi. Matt Mullenweg'in cevabı ise bunun iyi bir fikir olduğu yönündeydi fakat bunun biraz blog kültürüne ters düşebileceği de göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyorum. Matt Mullenweg ile yaptığımız röportajı izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Matt Mulenweg'in LeWeb Paris'teki oturumunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.