BusinessDB.com dünyanın şirket veritabanı olmak için yola çıktı

BusinessDB.com dünyanın şirket veritabanı olmak için yola çıktı

Geçtiğimiz günlerde Beriltech'in Gaxxi'yi kapattığını ve şirketin genel bir odaklanma sürecine girdiğinden bahsetmiştik. Bu süreçte ilgiyi üzerine toplayan Beriltech projelerinin de sirketce.com ve businessdb.com olacağını da paylaşmıştık. Peki Dublin Web Summit'e katılan ve küresel bir oyuncu olan BusinessDB ne yapıyor, neler yapacak?Business DB'nin ilk adımı 2007'de açılan busiverse.com olmuş. Hatta o zaman İngiltere ve Almanya için açılan busiverse.co.uk ve busiverse.de de (aynı ilkel halleriyle) yayından kaldırılmamış. BusinessDB.com alan adı ise 2010 yılında satın alınmış.BusinessDB, Business Database yani "iş(letme) veritabanı" tüm dünyayı hedefleyen ölçeklenebilir bir şirket arama ve bilgi hizmeti. Şu an 20 milyon şirketi kapsayan girişim, Devrim Demirel'in ifadesine göre Google gibi büyük arama motorlarıyla rekabet edebilecek kalitede bir hizmet sunmayı amaçlıyor.

Kaptan, büyük bir veri yaklaşıyor

Her gün 10 binden fazla yeni şirketi tarayan Businessdb, sirketce.com'da uygulanan semantik arama teknolojisini kullanılıyor ve tüm dillerdeki web sayfalarını ve arama kelimelerini destekliyor. Dolayısıyla ortaya bir 'büyük veri' bulutu çıkıyor ve BusinessDB her hafta işlediği milyarlarca satır yeni veriyle milyonlarca matris hesaplamalarıyla uğraşıyor.BusinessDB şirketlerin algılanması ve tespiti, site tarama, indeksleme, semantik analiz, kümeleme, yazım hatası düzeltme, kelime öneri sistemleri, İngilizce NLP modülleri vb. işlemleri aynı paralelde yapıyor. Bu servislerin olgunlaşması Beriltech'in 5 yılından fazlasını almış.Teknolojik açıdan en doğru ve ilgili sonuçları en kısa sürede (tercihen maksimum 0.2 saniye) getirebilmeyi hedefleyen BusinessDB, bunun için Türkiye, Amerika ve Almanya'da 4 farklı noktada onlarca sunucu ve kendine ait bir altyapıyı kullanıyormuş. Devrim Demirel, Amazon gibi bulut yapılarını kullanmadıklarını ve muhtemelen kullanmayacaklarını da paylaşıyor. Kendi yatırımlarının daha iyi performans sergilediğini ve daha güvenli olduğunu söylüyor.

İş modeli

Söz konusu pazar tüm dünya olunca bu tür bir projenin ne kadar esnek olduğu merak edilebilir. BusinessDB üzerinde koşacak farklı ürünler için esnek bir altyapı hazırlanmış ve bu altyapı üzerinde çalışacak ana servisin Şubat ayında açılması planlanıyor. Dublin'deki tanıtımda aralarında factual.com'un da bulunduğu bir kaç büyük şirket ve 35 civarında girişim BusinessDB için API erişimi talep etmiş. Yani BusinessDB destekli yeni ürünler de kapıda.Gelir modelini ücretli özel üyelik ve veri pazarlaması üzerine kuran BusinessDB'nin Ekim ayından bu yana aldığı ücretli özel üyelik için aldığı ön başvuru sayısı 517 olmuş. Yani şimdiden ilk müşterilerini bulmuş ve sitede son iki yılda kayıtlı olan şirket sayısı 12 bini aşmış.

Ortaklar

BusinessDB bu rotada ilerlerken 2012 yılında Şirketçe'den teknoloji ve yönetim açısından tamamen bağımsız yeni bir anonim şirketi kurmuş. Ortaklar arasında Devrim Demirel'in dışında Orkun Tekin ve Beriltech'ten Özgür Uygar Bayar ve Ayşegül Yorgancı da bulunuyor.Buraya kadar anlattıklarım işin teorik tarafıydı. BusinessDB'yi daha iyi anlamak isteyenler uygulamaya geçip BusinessDB'de arama yapmasını tavsiye ederim. Bunun için de 4 farklı arama seçeneği olduğunu ön bilgi olarak paylaşayım;

  • Geleneksel arama - sadece şirketler arasında ve ülkeye göre filtreleyerek arama
  • Sosyal şirketler arama - sadece sosyal ağda yer alan şirketler arasında, filtrelerle arama
  • Özel arama - arama sonuçlarında şirketin telefon, email, faks, lokasyon ve benzeri iletişim bilgilerini sunan servis
  • Harita arama - haritada arama yapma ve haritada gezinirken arama

Bu arada Şirketçe 100 bin üyeyi geçmiş ve 2013'te iyi bir büyüme sağlaması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.