App Store mu, Google Play mi? Hangisi daha hızlı büyüyor?
Mobil

App Store mu, Google Play mi? Hangisi daha hızlı büyüyor?

Mobil uygulamalar ile ilgili ölçümlemeler gerçekleştiren App Annie, uygulama mağazalarının son durumlarını araştırdığı yeni raporunu yayınladı. Rapor uygulamalar ile ilgili pek çok bilgiyi içerirken, Apple’ın App Store’u ile Google’ın Google Play’ini de karşılaştırıyor.

App Annie’nin rakamlarına göre App Store’un ürettiği gelir Google Play’in tam 4 katı. Fakat rakamlar bu alanda Apple’ın doygunluk noktasına daha yakın olduğunu ve Google’ın Apple’a göre daha hızlı güç kazandığını ortaya koyuyor. Öyle ki App Annie’nin raporuna göre Google Play’in gelirlerinin büyüme hızı Apple’ın 24 katı olarak gözlemlenmiş.

Fakat Apple’ın bu hesaba itirazı var…

App Annie’nin raporu yayınladıktan sonra dünyanın pek çok yayın organında yukarıdaki gibi yayınlandı; Apple daha çok para kazanıyor fakat Google Play gelirlerini kat kat daha hızlı artırıyor. Haberler yayınlandıktan kısa süre VentureBeat yazarı John Koetsier bir Apple yetkilisinin kendisini aradığını ve raporda Apple uygulama mağazası ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığını belirttiğini söylüyor.

App Annie'nin raporunda uygulama mağazalarının indirme sayıları (solda) ve gelirleri (sağda) bu şekilde gösteriliyor.

App Annie’nin rakamlarına göre Apple’ın uygulama mağazası gelirleri bu yıl içerisinde 0,7 dolar artmış yani yüzde 12,9’luk bir yükseliş göstermişti. Fakat Apple’dan gelen açıklamalar manzaranın bundan farklı, hatta epey farklı olduğunu gösteriyor.

Apple’ın paylaştığı rakamlardan Koetsier’ın çıkarımlarına göre 2011 yılı içerisinde App Store gelirleri 1,4 milyar dolar seviyesinde olması daha gerçekçi görünüyor. 2012’nin ilk 8 ayında elde edilen gelir ise 3,6 milyar dolar. Son 4 ayı da hesaba katacak olursanız bunun yüzde 12,9 değil, yüzde 200’e yakın bir artış anlamına gelmesi daha gerçekçi gibi görünüyor.

Fakat tam rakamları bilmeden bu hesabı kesin olarak yapmak da mümkün değil. Her ne kadar yüzde 12,9 olması gerekenden düşük gibi görünse de, yüzde 200 de biraz iyimser bir rakam gibi görünüyor. Muhtemelen daha gerçekçi olan rakam ikincisine daha yakın ama telaffuz edilenden daha düşük bir oran.

Her halükarda görünen şu ki, mobil uygulama mağazaları çok ciddi gelirler üretmeye başladılar. Burada Apple ve Google’ın rekabeti devam ediyor ve Apple bu yarışta önde. Google’ın büyüme hızı ise Apple’dan biraz daha fazla ama sonuç olarak uygulama pazarı için henüz yolun başında diyebiliriz. Microsoft’un da devreye girmesiyle beraber 2013 içerisinde bu pazarda taşlar biraz daha yerine oturmuş olacak gibi görünüyor…

Yorumlar (9)
 1. Android kullanıcısı applere para vermiyor. S3 kullanıcısı da olsa, alışkanlıktan ötürü uygulamaya para vermek zor geliyor. iPhoneda ise durum tam tersi. Bu yüzden bu fark kapanmaz gibime geliyor.

  1. Default Android User Default Android User

   selam s3 kullanıcısıyım, uygulamalara para veriyorum :)

 2. Arkadaşın da söylediği gibi gelir farkı kapanmaz. iOS kullanıcısı uygulamara çok para harcıyor. Ama android öyle değil. iPad'im var bir sürü uygulamaya para veriyorum özellikle de uygulama içi satın almalara.. Ama telefon android ve gidip de bir tane uygulama satın alasım gelmiyor :D

 3. Mert Ak Mert Ak

  Telefonum ve tabletim (note 10.1) Android ve birsürü uygulama, oyun satın aldım bu güne kadar. Artı oyunaları oynarken coin satın alma falan da çok yaptım. Bu şekilde para harcayanlar çok, bunu oyunların yorumlarında görüyoruz. Apk dosyası bilmem ne beleş yollar olsa da satın almak başka tabi, güncellemeler falan tertemiz yapılıyor...

 4. Sonuçta birkaç yıla kadar android işletim sistemi heryerde olacak. ios gibi cihaza bağımlılığına sahip değil. Şu anda bile araçiçi medya playerlar, uydu cihazları, medya oynatıcılarda yerini aldı.

  Birkaç yıl içerisinde akıllı ev sistemlerinden tutun, birçok yerde boy popüler olarak boy gösterecek. Hatta kehanette bulunayım, microsoft un da tahtına göz dikecek. Düşük seviyedeki işlemci gücü ile konsol oyun makinelere taş çıkaran, masaüstü bilgisayar işlemlerini rahatça çözebilen bir sistem. En büyük artı ise, gönüllü onbinlerce yazılıcım gücü ücretli ve ücretsiz uygulama üretmekte.

 5. Mizah Türk Mizah Türk

  Apple uygulamaları neden daha fazla kazanıyor mu diyorsunuz? Sebep şu. Onuda iPhone'lu bi abi ya şu tango çok iyi ya, herkeşle ücretsiz yazışıp konuşuyorum diyince, bende abi WhatsApp ve Viber varken ona niye takılıyonki dedim. O da ben indiremedim, bana bi kursana ya dedi.

  Tamam dedim, girdim iPhone'dan android markete güncel vitrin programlarına bakıp çıktım, sonra girdim markete arattım WhatsApp diye, bi de baktım ki 1,21 küsürat dolarmı neydi, tam hatırlayamadım şimdi küsüratı. Ya abi dedim, bunlar yolacak tavuğu geçmişler direk kaza dalmışlar dedim. Bütün Androidliler ve Windows8Phonelar bu programı oldu olası beleş kullanırken siz iPhone lular buna bide paramı veriyonuz, vahhh halinize vahhh dedim.

  Anlıyor musun Batu kardeşim?

 6. Web Tasarım Web Tasarım

  telefonuna çok para veren uygulamayı satın almada tereddüt etmez

 7. Snowbird Snowbird

  Android için app satışı sadece Play Store dan yapılmıyor. Samsung ve özellikle amazon Store Google Store kadar is yapıyor. Kindle kullanıcıları iyi alışveriş yapıyor amazon Store üzerinden.

 8. Android Haber Android Haber

  Android dünyası bedava dünya.