Eskişehirli Ogretiyor.com eğitim videoları kategorisinde yer alan yeni bir girişim
Girişim

Eskişehirli Ogretiyor.com eğitim videoları kategorisinde yer alan yeni bir girişim

Ücretli video eğitim portalları uzun zamandan beri internet camiasında yerini alan bir kategori. Bu sitelerin kendileri bir girişim olduğu gibi videolar üzerinden gelir sağlamak isteyenlere de girişim kapısı oluyor. Durum böyle olunca ücretli video paylaşım siteleri başarı öykülerinin yer almasını sağlayabilen bir portal haline dönüşüyor.

Yurt dışında birçok ücretli eğitim videoları yayınlayan site bulunuyor. Türkiye'de de bu sitelerin arttığını söyleyerek, Ogretiyor.com'u paylaşalım.

Mayıs ayında açılan Ogretiyor.com, Eskişehir merkezli Fikir Dükkanı'nın projelerinden biri. Yukarıda da anlattığımız gibi ücretli eğitim videoları yayınlayan bir site olan Ogretiyor.com, aktif ders ekleme çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Site yetkilileri Ogretiyor.com'a yüklenen dersleri özenle inceleyip, belirli kriterlerden geçiriyor. Bu kriterlerden geçemeyen derslerse yayınlanmıyor.

Eğitmene yüzde 60 pay veriyor

Ogretiyor.com'un gelir modeline baktığımızdaysa, satılan videolar üzerinden komisyon aldığını görüyoruz. Site kurucularından aldığımız bilgilere göre video eğitmeni yüzde 60 pay, Ogretiyor.com ise yüzde 40 pay alıyor. Tabi söz konusu rakamlardan her iki tarafın da vergi ödediğini belirtelim. Bu noktada bir parantez açmak gerekirse site, çok yakında reklam modelini de hayata geçirecek. Siteye alınacak reklamların derslerle ilişkili şekilde yayınlanması planlanıyor.

İşin kullanıcı tarafındaysa aylık veya yıllık üyelik modeli site bulunmuyor. Kullanıcılar istedikleri eğitim video setini veya parçalarını satın alarak Ogretiyor.com'un kurslarından yararlanabiliyor. Ancak bu özellik videoyu hazırlayan eğitmene bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Bin 776 adet eğitim videosu paylaşıldı

Gelelim Ogretiyor.com'un rakamlarına. Mayın ayında kullanıcılarla buluşan sitede, 60 eğitmeninin toplamda 280 adet eğitim videosu bulunuyor. Şu an sitede bin 852 üye mevcut. Şu ana kadar bin 776 adet video satışı gerçekleştirilen Ogretiyor.com'da, en fazla satılan eğitim seti 30 adet satışla PHP Blog Yazma Scripti. Bu videoyla elde edilen gelirse 450 TL.

Ogretiyor.com ekibinin Türkiye'deki rakip olarak gördükleri sitelerin başında Vidobu geliyor. Ancak bir süre önce Türkçe siteyle kullanıcı karşına çıkan Udemy'i de Ogretiyor.com'un rakipleri arasında yer aldığını belirtmek gerekiyor.

Bir not olarak eklemek istiyorum ki sitede ciddi bir navigasyon ve arama sorunu yaşanıyor. Bu yüzden istediğiniz derse çok kolay ulaşamayabilirsiniz. Kullanıcı arayüzünün geliştirilmesi için de çalışmaların devam ettiğini öğrendik.

Canlı ders seçeneği eklenecek

Sitenin kurucusu Burak Aydın'dan aldığımız bilgilere göre Ogretiyor.com, çok yakında  birebir canlı ders seçeneğini kullanıma sunacak. Bunun yanı sıra dileyen kullanıcılar, yarım ve bin saat olmak üzere daha kısa özel dersler verebilecek.

Ücretli video eğitim sitesi olan Ogretiyor.com'un, Türkiye'de rekabetin yoğun olmadığı bir internet kategorisinde yer aldığı için yolunun açık olduğunu söyleyelim. Ancak proje daha yolun başında. İş modellerine daha fazla çeşit katması gerektiğini düşündüğümüz site ekibinin, tasarıma da acil olarak el atması gerekiyor.

Yorumlar (18)
 1. Kralizasyon Kralizasyon

  Bazı kategorilerde eksikler var ama güzel proje.

 2. Güzel proje ,ödeme sistemini(Set halinde ayırca tek tek satın alabilme) beğendim.Ekibe başarılar diliyorum.

 3. Udemy ve benzeri bir çok proje varken, bundan haberi olmayan kişilerin yaptığı bir proje gibi.

  1. Burak Aydın Burak Aydın

   Merhaba. Proje 8 yıl önce goruntuluanlatim.com olarak açılıp kapanmış bir projemizdir. o zamanan beri akedemi sitelerini elimizden geldiğince takip ediyoruz.

   1. Merhaba bu konuda vidobu.com ve iyibilir.com var şansınız az gibi geliyor ama başarılar.

  2. Burak Aydın kardeşim. Malum yurdum insanının ümitsiz, karamsar ve "tutmazsınız", "sizden önce bunlar var" benzeri yorumlarına pek kulak asmamanızı umuyorum

   Google'dan önce Altavista ve Yahoo vardı. Google kurucuları Türk olsaydı "abi zaten bizden önce yapmışlar" diyerek Google gibi bir marka ve hizmet çıkaramazlardı. Benzer şey diğer ürün ve hizmetler içinde geçerli. Malum global marka çıkaramayaşımızın sebeplerinden sadece biride bu mantalite. Bence gayet güzel bir proje olmuş.

   Girişiminizde başarılar.

 4. İlk girişte anasayfa biraz karışık geldi bana. Eğitimler belli bir seviyenin üstünde olduğu sürece iş yapacak bir proje.

 5. Tamindirim Tamindirim

  Güzel bir proje. Eğer 8 yıl önce açılıp kapatmamış olsalardı şu an çok iyi yerlerde olurlardı diye düşünüyorum. :)

 6. Genç Girişimciler Genç Girişimciler

  Sitenin kurucusu Burak Aydın‘dan aldığımız bilgilere göre Ogretiyor.com, çok yakında birebir canlı ders seçeneğini kullanıma sunacak. Bunun yanı sıra dileyen kullanıcılar, yarım ve bin saat olmak üzere daha kısa özel dersler verebilecek.

 7. Sürekli takip ettiğim eğitim sitelerinden biridir. Çok güzel bir proje ve tanıtımı yapmanız çok daha fazla insan tarafından fark edilmesini sağlayacaktır.

 8. Emin Doğu Emin Doğu

  Gayet başarılı bir proje, anasayfayı biraz daha sadeleştirirlerse herşey daha güzel olacak.Üye oldum ve takipteyim.

 9. Salih Kartal Salih Kartal

  Diğer sitelerden şimdi haberdar oldum. Şansın yok diyenler yanılıyor kanaaindeyim. Diğerlerinden gayet farklı bir sistem.. Bende bu katıldım.. devamlı yeni setler videolar ekleniyor.. sadece izlediğin kadar ödüyorsun.. Kesinlikle geleceği olan bir proje ve henüz reklam çalışmaları yapılmamış bir proje.. Uygun zaman bekleniyor sanırım.

 10. Göktuğ Göktuğ

  Site karma karışık, işleyişte sıkıntılar var, sitede yer alan ücretli videolar farklı platformlarda ücretsiz olarak yayınlanıyor, burada eğitmenin kazandığı oran %60 olarak belirtilmiş fakat sitede %70 olarak yazılı, kurumsallıktan uzak, sitede yalnızca ekip ve ekip arkadaşlarına ait videolar mevcut, gibi sıralayabiliriz..

  Kısacası Bizimla Değilsın Ogretiyor.com :)

 11. Yatırım Yatırım

  Webrazzi'nin kurumsal yapısının altında Fikir Dükkanı kurucusu olarak adlandırılsa da her türlü yasal prosedürden uzak olan Burak Aydın ile bahsi geçen site satın alınması ile ilgili görüşmeyi kısaca aktaracağım.

  Bir çok internet sayfasında yatırım almak istediğini vurgulayan Burak Aydın projede başarılı olamadığını anlayıp siteyi satma kararı almış. Bunun üzerine Eğitim alanında hizmet veren firmamız proje ile ilgili kendisi ile görüşmelere başlamıştır.

  Yaklaşık 1 ay süren pazarlıklarda sunulan teklife Burak Aydın dalga geçer gibi yanıt vermiş satın alma süreci durdurulmuştu.

  Bu tekliften yaklaşık 1 ay sonra teklifimizin halen geçerli olup olmadığını sorarak satın alma sürecini yeniden başlatmıştı.

  Fakat hiç bir şekilde güven vermeyen bu isim ile satın alma süreci; yapılan anlaşmaya mutabık kalmaması, sözünde durmaması, projeyi devretmeden ödemeyi almaya çalışması, ek masraflar çıkartması, geçmişteki borçları alıcı kuruma yıkmaya çalışması nedeni ile yeniden durdurulmuş. Yapılan tüm görüşmeler mail ile kayıt altında tutulmuştur.

  Nitekim kendisi bizimle telefon numarasını hatta sözleşmeye dahil edilecek olan adresi bile son gün paylaşmıştır.

  Sözleşmeyi teslim etmek için adrese giden kargonun da adreste ulaşamaması ve kargoyu şubeden teslim alacağını söylemesi de verdiği bilgilerin yanlış olduğunu ortaya koymuştur.

  Tüm bunların ne anlama geldiğini biz söylemek istemiyoruz fakat yazılı her detayın bir satın alma sürecini değil oyalama ve/veya dolandırma süreci olduğu talep ve istekler ile ortaya çıkmıştır.

  Hali hazırda vergi mükellefiyeti dahi olmayan zata güvenmemeniz için süreci kısaca yorumladım.

 12. Ogretiyor hakkındaki gelimeleri yakından takip ediyorum. Burak Aydın'ın iş görüşmelerinde bizim de canımızı sıkmışlığı var. Pek tekin gelmedi bizede kendisi

 13. Galiba Burak Aydin hakkında herkes hemfikir. Sirketimiz vasitasi ile Öğretiyor.com sitesine kredi yukleyerek eğitimlere katıldım. Bekledim fatura gelsin diye fatura falan gelmedi. Dogal olarak sirketime odemesini benim yapmam gerekti.

  Aradım telefonlarımıza bakan kimse olmadı. Mail attım cevap veren yok. Yukarıda yorumda bulunan arkadaşların belirttiği gibi Guven vermeyen bir arkadas. Fatura dahi kesemediklerine gore Sanırım öğretiyor.com da pek yasal çalışmıyor.

 14. Tansu R10 Tansu R10

  Sosyal medyada Burak Aydın'ı araştırırken webrazzi gibi büyük bir sitede haberinin yayınlandığını farkettim. Doğrusu yorumlar beni şaşırtmadı. Sözde grafikiker Burak Aydın beni de mağdur etmiş ödemesini aldığı işi teslim etmemiştir. Ulaşmaya çalışmama rağmen telefonlarına da bakmamıştır.

  Şimdi ogretiyor.com sitesini geliştireceği ekibi 16 kişiye çıkartacağı yönünde bir haber okudum. Belliki yine hayali haberler yayınlatıp insanları mağdur etmeye hazırlanıyor.

  Size tavsiyem, Bu adama kanıp birlikte iş yapmayın. Hayali projelerine inanıp para kaptırmayın.

 15. Çok fazla pay alıyor. Udemy yerine burayı tercih ettirecek bir sebep var mı?