Girişim Ofisleri'nde bu hafta Hepsiburada'yı ziyaret ettik
Webrazzi TV

Girişim Ofisleri'nde bu hafta Hepsiburada'yı ziyaret ettik

Girişim Ofisleri'nde bu hafta uzun süredir beklenen Hepsiburada'nın ofisi ve lojistik merkezini ziyaret ettik. Hepsiburada'nın Trump Towers'taki yönetim ofisinde şirketin Ticari Genel Müdürü İlker Baydar tarafından misafir edilen Ümit, ofiste dolaşmadık yer bırakmıyor.

Daha sonrasında Hepsiburada'nın Paşaköydeki lojistik merkezinde şirketin Operasyondan Sorumlu Genel Müdürü Gürhan Saatçioğlu tarafından kabul edilen ekibimiz, Hepsiburada'nın 10 bin metrekarelik deposunda dolaşıyor.

Girişim Ofisleri'nin en beğenilen bölümlerinden biri olacağını tahmin ettiğimiz Hepsiburada bölümünü keyifle izleyebilirsiniz. Girişim Ofisleri'nin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (31)
 1. Suleyman Senses Suleyman Senses

  ah bir de video duzgun encode edilseymis keske...

  1. Huseyin Huseyin

   Bu yorum en üstte gözüksün diye buraya yazdım :)

   Birkaç arkadaş hepsiburada koskoca şirket ne girşim ofisi diye eleştiri yapmış.

   Arkadaşlar şu videoya girişimci gibi bakın girişimci gibi..

   Bu videoda kendini ispatlamış bir yapının departmanlarının, işleyişinin, hangi pozisyonlarında kimlerin çalıştığının hatta oturma düzenlerine bakın şayet sizde bir girişimci olmayı düşünüyorsanız. Arkadaşlar departmanları satın almacıları yöneticileri nasıl yerleştirmişler. Karşınıza çıkan bu imkanı bu yönüyle değerlendirmelisiniz diye düşünüyorum.

   Webrazzi dışında hepsiburadanın işleyişi ve yerleşkesiyle ilgili bir gezintiyi ne siz yapabilirsiniz nede webde başka bir sitede denk gelirdim açıkcası..

   Birde bu gözle bakmanızı tavsiye ediyorum :) Webrazziye teşekkür ediyorum.

   1. Madem en üste çıksın diye buraya yazdın, ben de sana buradan cevap vereyim. Diğer arkadaşlar da buradan okusun.

    Öncelikle girişim nedir onu bir anlayalım. Girişim bir iş modeli bulma sürecidir ve geçici bir süreçtir. İş modeli bulunup çarklar dönmeye başladıktan sonra MBA'leri endüstri mühendislerini getirirsin koyarsın işin başına çarkları döndürtürsün. Adamlar iki departman arasında koşmasın diye onları optimize edersin, seri üretim bandına ayar çekeresin vs vs. Bu yüzden 12 yıllık girişim olmaz. Ayrıca girişimle startup aynı şeydir, burada bir sıkıntı yok.

    Hepsiburada değil girişim, KOBİ sınırlarına bile sığmayan bir internet şirketidir. Ofisleri gezmek güzel tabii ama sen bu haberlerin girişimciler için mi yapıldığını sanıyorsun? Internet şirketlerinin ofisleri deseler olacak şu iş ama demiyorlar.

    Aynı iş modelini uyguluyorsan ki canım ülkem bu konuda 200 tane groupon klonu açarak rekor kırmıştır (sahi ne oldu onlara) o zaman senin yapman gereken organizasyonu klonlamaktır. Sen herhalde bundan bahsediyorsun. Klonlamanın ise girişim mantığıyla alakası yoktur. Paran vardır veya yatırımcı vulursun, işi kopyalarsın, olay budur. Sonra bak biz de yaptık dersin, paran bitene kadar. Bu girişimcilikse ben almiyim.

    Girişim şirketlerinin kurumsal şirketlerin küçük versyonları olduğunu sanırım son 100 yıldır zannetmeye devam ediyoruz. Bu yüzden startupların yani girişimlerin yanlızca binde ikisi başaılı olabiliyor. Sebebi de tam olarak budur.

    Bu yüzden sana tavsiyem girişimci gibi düşün.

    1. Bir program adı tüm sorulara cevap olamaz arkadaşlar. Biz bu programda internet şirketlerini geziyoruz çoğunluğu girişim boyutunda olduğu için bu ismi verdik. Ancak bu diğer internet şirketlerini gezemeyeceğimiz anlamını taşımıyor.

     Sizin amacınız üzüm mü yemek bağcıyı mı dövmek? Kolay kolay bulunamayacak bir içeriği paylaşıyoruz, programın ismi içeriğine tam uymuyorsa bu bizim problemimiz böyle uzun uzun tartışılacak bir konu değil ki bu.

   2. Huseyin Huseyin

    Ah be @kemal hocam :) vallahi eline sağlık gerçekten güzel açıklamışsın. Ama bişeyleri benmi iyi ifade edememişim senmi yanlış anlamışsın bilmiyorum.

    Hocam startup - girişim nedir biliyoruz hepsiburadaya girişimde demedi kimse zaten, ben hiç demedim aksine kendini ispatlamış bir firma dedim, benim içeriğe bir bakın dediğimde klonlayın demedim ?

    Türkiyede e-ticaret danışmanlığı yapan Ahmet Kırtok bişey söyler bir girişim kurmadan önce mutlaka birkaç e-ticaret firmasında hatta startup halindeki firmada farklı departmanlarda çalışın ki orada işlerin nasıl yürüdüğünü nasıl engellerle karşılaşıldığını işleyişin nasıl olduğunu bazı sorunlara nasıl çözümler bulunduğunu siz bir girişim yaptığınızda test ederek öğrenmek yerine burada öğrenin der. :)

    Webrazzide son dönemde birçok e-ticaret girişiminin haberini okuyoruz bunların çoğuda dikey modelde bunların özellikle incelemesi gerekiyor.

    Benim bu videoda gördüğüm; hepsiburada nasıl bir stok yapısı nasıl bir paketleme düzenin yer aldığı, kendi bünyelerinde grafiklerlerin nelerle ugraşıp dışardaki ajanslara ne tür işlerin verildiği, satın almaya ayrılan elaman sayısının ne denli fazla olduğu, sadece satın almaya özel degil birde pazar araştırması yapan ve buna dair rekabetçi fiyat politikasının çıkarıldığı, her ürüne grubuna ait departmanın ayrı bulunuşu. Bunların hepsi bence bir yaşantı ders niteliğinde e-tohum Burak hocanında üzerinde sık sık durduğu ve girişimcileri mynetten tutki hepsiburadaya kadar gezdirerek yaşatmak istediği bir durumu burada webrazzi sunmuş. Şimdi startup yap 225 kişilik ekip kur 1400 metrekare alan kur ekipleri bir araya oturt müdürlerini yan bölmeye yerleştir aha oldu klon demedim hocam..

    Webrazzi başta girişim ofislerini yayınlamıştır bu yüzden kategorinin ismi budur. Ha zamanla kategoriyi genişletmiş ve birçok internet girişiminide gezmiştir zararı varmıdır yoktur :) kategori ismini değiştirseler durum düzelirmi, düzelir o zaman kimsenin diyeceği bişey olmaz ama ne gerek var :) @alialtug'un dediği gibi amaç bagcıyı dövmek deyil, içeriğin bize aktardığına bakmak. Hani webrazzinin imkanı olsada amazon.com, fab.com, airbnb.com, alibaba.com gibi firmalarıda söyle deposundan yazılım katına kadar gezilsede bizde görebilsek bişeyler kapabilsek.

   3. huseyin, Videoyu bile izlemedim. Girişimcilik üzerine yada değilmiş fark etmez(şimdi anlatacağım açıdan bakarsan anlayacaksın). Webrazzi sitesi yine tanıdık birilerinden haber almış yada para yada vs vs. daha önceden de buradaki haberlere olumsuz eleştiri yapınca yayınlamamışlardı bende kendi sitemde yayınladım, hepsiburada hakkında konuşulacaksa önce webrazzinin tarafsız olması lazım. Benimde küçük bir girişimcilik ofisim var haber yapın dedik yapmadılar. Artı hepsiburada.com 'un bir de buzdağının alt kısmında yer alan olumsuzlukları mevcut. Şikayetvar.comdaki sadece hepsiburadanın olumsuz yorumları yayınlamaması üzerine yazılmış olan şikayetleri okuyun lütfen. Bu platform(webrazzi) teknoloji haberlerinin havuz medyası olmadan zaten bu seviyelere gelemezdi. Ayrıca Girişimci olacaksam risk değerlendirmesini iyi yapar neden daha kaliteli bir video için daha fazla para dökerek daha iyi birşey çıkarmamışlar diye sorarım. Hepsiburada bunlardan önce bana cevap versin binlerce insanın olumsuz yorumlarını neden yayınlamıyor. Mesela ben diyorum ki bu ürün kötü şu yönden bence almayın.... Ama tık yok. Aynı video olayı gibi. Ohh girişimcilik üzerine adamlar felaket çalışmış ama video tırt... Niye diye sorunca da senin gibi birisi atlıyor kem küm vs vs..... Ama tabiki bunun gibi ciddi olaylar varken videonun encode edilmesi konu bile olmaz. Webrazzi neden bu sorunları dile getirmiyor hocam.???? Her yer güllük gülistanlık lalezar...

 2. Biz sahibinden.com u bekliyorduk aslında .. :)

 3. Yapılan işin hacmine bakınca ibretlik bir paylaşım olmuş diyorum.

 4. Tıkış tıkış olmamış mı biraz??

 5. Beğenerek izledim. Emeğinize sağlık

 6. Ufuk açıcı ve çok faydalı bir program olmuş, teşekkürler..

  1. Hepsiburada Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi olmuş, 12 yaşında gayet kurumsal iş modelini oturtmuş, seri üretim çalışan bir firma. Bunun girişimle ne alakası var ki girişim ofisi olarak lanse ediyorsunuz? 12 yaşında girişim olmaz. İnsana küçül de cebime gir dedirtiyorsunuz. Girişimlerden bahsedecekseniz lütfen girişimlerden bahsedin, yoksa programın adını e-ticaret ofisleri filan yapın, o da olur.

   1. Kemal, programı ben yapmadım ama :)

   2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @Kemal: Hepsiburada.com girişimciler tarafından bir fikirle kuruldu. Her bir fikir bir girişim olabilir. Başarıyı yakalamış olması üzerinden 12 yıl geçmiş olması belirli bir konuma gelmesi girişim özelliğini kaybetmesine neden olmaz.

   3. Sen girişim ile startup ı karıştırıyor olmayasın

   4. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

    Kemal o zaman Google, markafonide gezilmesiydi? Dediğim yorum bence gayet saçma. Biraz eğri oturalım düzgün konuşalım allah aşkına.

 7. Ahmet26 Ahmet26

  EN CAN ALICI NOKTA! 10:12 sn de sol alttaki kız nasıl fırlatıyor ürünü gördünüz mü :) İşte ürünleriniz böyle paketleniyor :)

  1. Mahmut Koyunoğlu Mahmut Koyunoğlu

   20.02'deki tanımlanamayan cisim daha bi harika dostum.

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bence o gayet normal, sen birde en yakın kargo firmasının şubesine bakmalısın. Ürünler üst üste yığılı bir halde kamyondan indirilip atılıyor. O şekilde nasıl sağlam kaldığına inanamazsın.

 8. Yazılım geliştirme departmanında ,duvarda steve jobs un bir sözü vardı :D

 9. Mustafa Mustafa

  Nihayet bir girişim ofisinde çalışan iş yapan insanlar görebildik.Diğerleri hayalet kasaba gibiydi.

 10. Girişim ofisi mi ? :)

 11. Gökhan Hayırtaş Gökhan Hayırtaş

  hepsiburada.com gerçekden en büyük alışveriş mağazası depoları çok büyük başarılarının devamını dilerim..

 12. Oof!! çok büyük çok kurumsal bir firma ve holding çatısı altında olması girişim ofislerindeki imkan ve rahatlığı vermiyor...

 13. Android Forum Türkiye Android Forum Türkiye

  Güzel bir ofis.Başarılar dilerim.

 14. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  Girişim ofisi miiiiiiiiii? emin misiniz?

 15. Can Demir Can Demir

  Her yeni girişim ofisi videosunu "acaba bu ofis yemeksepetinden güzelmidir" diyorum :) olmuyor arkadaş. Hepsiburadadan çok ümitliydim ama bi yemeksepeti.com değil.

 16. Fevzi Güngör Fevzi Güngör

  En faydalı ofis gezisi olmuş bence. Bir muhendis olarak ölçüm, planlama ve simulasyon imkanlarını görünce iştahım kabardı resmen.

 17. Benim en çok hoşuma giden her iki genel müdürün de ayrıntılara ve rakamlara çok hakim olmaları oldu. Küçücük şirketlerde bile "kaç kişi çalışıyor?" sorusuna net cevap veremediklerini izliyorduk. Burada adamlar ofisin metrekaresinden tavan yüksekliğine, sipariş sayısından ürün çeşidine kadar hiç teklemeden bilgi verdiler. Takdir ettim.

 18. Uğurcan Kaya Uğurcan Kaya

  En merak ettiğim ofisdir teşekkürler webrazzi

 19. Internet Internet

  abi bu programı bitirdinizmi ... cekmeye devam edin güzel programdı da bisüri ofis var