İşletim sistemlerine göre en hızlı web tarayıcıları [İnfografik]
Web Tarayıcılari

İşletim sistemlerine göre en hızlı web tarayıcıları [İnfografik]

Web tarayıcılarındaki rekabeti sık sık paylaşmaya çalıyoruz. Hatta en son bu konuyla ilgili hazırlanan son raporlarda Internet Explorer'ın güç kazanmaya devam ederken, Firefox ve Chrome'un pazar payı kaybettiğini paylaşmıştık.

Bu haberdeyse işletim sistemlerine göre hangi web tarayıcının daha hızlı olduğunu ortaya koyan veriler bulunuyor. New Relic'in kendi üzerinden geçen veriyi baz alarak yaptığı araştırmaya göre Windows işletim sistemlerindeki en hızlı web tarayıcı Internet Explorer 10 olduğu görülüyor. Internet Explorer 10'un arkasındaysa bir önceki sürüm olan Internet Explorer 9 bulunuyor.

Windows işletim sistemleri için Firefox'un 15. sürümü üçüncü, Safari'nin 5. sürümüyse dördüncü sıra yer alırken, pazar payında birinciliğe oynayan Google'ın web tarayıcısı Chrome ise beşinci sırada.

Mac'lerin en hızlısı Chrome

Gelelim Mac işletim sistemlerinin en hızlı web tarayıcısına. Yapılan araştırmaya Mac işletim sistemlerinin en hızlı web tarayıcısı Chrome olarak görünüyor. Mac işletim sistemlerinde ilk 5 sırayı alan Chrome'u, Firefox web tarayıcıları takip ediyor.

Araştırmada mobil cihazlardaki tarayıcıların hızları da karşılaştırılmış. Mobil işletim sistemlerinde ne Chrome, ne de Safari birinci. Mobil web tarayıcılarının lideri BlackBerry'nin geliştirdiği kendi web tarayıcısı. Hız konusunda BlackBerry birinci sıradayken, geriye kalan neredeyse tüm sıralamayı Opera Mini almış durumda.

Pazar payında lider Chrome

Tarayıcıların pazar paylarına baktığımızdaysa Windows işletim sisteminde yüzde 41 payla Chrome öne çıkıyor. Ancak Chrome'un Windows'taki birinciliği Mac işletim sistemlerinde geçerli değil. Mac işletim sistemlerinde en çok kullanılan web tarayıcısının Safari olduğu araştırmada yer alıyor.

Microsoft, Windows 8 ile atak yaparak işletim sistemleri pazarını hareketlendirmeye devam ediyor. Ancak şirket, web tarayıcıları pazarında Chrome'a hızla payından vermeye de devam ediyor. Görünen o ki Microsoft, Internet Explorer 10 ile hızı baz alarak yeniden atağa kalkacak.

New Relic'in hazırladığı işletim sistemlerine göre web tarayıcılarının hızlarını karşılaştıran infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (18)
 1. "Tarayıcıların pazar paylarına baktığımızdaysa Windows işletim sisteminde yüzde 41 payla Chrome öne çıkıyor."

  Nereye bakıp bu bilgiyi verdiniz ?

  Yani, önceki yazınızla bile örtüşmüyor bu bilgi.

  1. Belirttiğiniz cümle alttaki infografikten alınmış. Daha önceki rapor daha global bir pazarlama raporundan alınmıştı, bu infografik ise New Relic'in üzerinden geçen verinin analizi. Farklı araştırmalarda farklı sonuçların çıkması çok normal. New Relic daha yeni nesil internet şirketlerine altyapı sunan bu servis, bu yüzden istatistikten diğer rapordan farklı çıkması çok normal.

   1. Aşağıdaki grafikte trafiğin o kadar kısmının chrome üzerinden yapıldığı belirtiliyor.

    Pazar payının değil.

   2. Söylediğiniz gibi grafikte ana data 42 milyar sayfa gösterimi. Bunun %41'inin Chrome ile yapıldığını söylüyor. Chrome kullanıcıları daha fazla sayfa gösterimi yapar, IE'ler daha az sayfa gezer bu yüzden aslında kullanıcı yüzdesi olarak IE aslında fazladır gibi bir iddianız mı var?

  2. Kaynak olarak her yerde New Relic yazılmış hala nereden aldınız diye sorular var. NewRelic'in ne iş yaptığını bilmeyenler için: Sunucu makinanıza NewRelic ajanını kuruyorsunuz, sunucuda çalışan herşeyin logunu kendilerine çekerek size cazip şekilde göstermeye çalışıyor.

   Bu bilgilere dayanarak bir infografik çıkartmışlar belliki.

 2. Muhammed Er Muhammed Er

  GNU/Linux işletim sistemlerini bu ankete niye katmamışlar acaba? Yoksa hız olarak Windowsu ve Mac'ı 5'e katlayacaklarından mı korkmuşlar!

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   "Chrome 19 on Linux win the race". Şimdi gördüm.

 3. Koray Sahiner Koray Sahiner

  Bu nasıl bir araştırma, nasıl ve neden Linux yok ?

 4. Bu konuyu çözmeye gerek yok.

  Rekabet var ama IE ile değil

  Bilgili ve bilgisiz kullanıcı var.

  Bilgili kullanıcılar IE yi kullanıp hemen Firefox ya da Chrome indirip kuruyorlar.

  IE' nin HIZLI olması hiçbirşeyi halletmiyor. Güvenlik başka olmak üzere web sayfalarını DÜZGÜN görüntüleyemiyor.

  En az eklenti kimde var ? IE ' de.

  Mobilde en sorunlu tarayıcı hangisi ? IE.

  Peki denemesi bedavamı bilmiyorum ama MS işletim sistemi içinde IE 'yerine Chrome koysun bakalım kaç kişi IE indirecek ?

 5. chrome her türlü alır. dağılın.

 6. Nazım Coşkun Nazım Coşkun

  IE artık Burak Yılmaz gibi. Ağzıyla kuş tutsa bile eleştirilir. Kaldı ki Microsoft'un sonuçları manipüle etmiş olma ihtimali de var. Ben Internet Explorer'ı Chrome'dan hızlı bulan birini görmedim henüz.

 7. Selami Bar Selami Bar

  Google choreme niye önde çünkü Türkiyede çoğu internet kullanıcısı ve internet cafeler hala xp işletim sistemi kullanıyor.

  Çoğu site internet explorer 7 sürümüne desteği kaldırdı.

  buda google choreme vbe firefoxa yaradı.

  1. Doğru ve yanlış bir tespit.

   Doğru olan Türkiye de xp kullanıcı hala çok fazla.

   Yanlış tespit sitelerin IE7 ye destek vermemesi. Web sitelerini kodlayan bizler IE7 için ayrı 8 için ayrı 9 için ayrı KOD yazmaktan bıktık. Koyayım gitsin diyoruz IE kullanıcılarına. Yurt dışında IE desteğini sadece 9 için arıyorlar.

   Aslında destek vermeyen MS.

   Neden IE 10 Xp makinalara yüklenemiyor ? Neyi eksik XP nin ? XP ye nasıl oluyorda hala Chrome güncel yüklenebiliyor ? Neyi eksik Chrome Un ?

   Bu ve bunun gibi soruların cevabını düşünmeden konuşuyorsunuz.

   İnternet cafelerdeki adamların nede XP kullandığını ve neden 7 ye yükseltmediklerinide düşününce bulursun. Bulamazsan gidip sor söylesinler.

   All about The Money.

 8. Sorulması gereken diğer konu.

  Google bu zamana kadar Mozilla Vakfına Firefox 'u geliştirmesi için her sene düzenli olarak bir para ödüyordu. Bu para karşılığında da google Firefox 'un motorunun gelişmesini takip ediyordu. Sonra ŞAK chrome çıktı. Orası burası oynanmış ve her sekmeyi yeni bir uygulama gibi çalıştırıp işlemcide yeni öncelikli sıralamalar alarak hızına hız kattı. Teknolojik olarak değil ama kullanım olarak büyük farklar yarattı ve yaratmaya da devam ediyor.

  Firefox hala Google dan para alıyormu ?

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Evet alıyor. Ama Google'ın ödediği parayı sizin düşündüğünüz şekilde olmadı/olmuyorda.

   * Firefox kodlarını incelemek için para ödemiyor. Çünkü zaten açık kaynak bir uygulama.

   * Parayı Firefox'un default arama seçeneği Google olsun diye ödüyor.

   * Chrome'da açık kaynak bir proje olduğu için Firefox'ta ondan bakıp kendini geliştirebilir.(Zaten öylede yapıyor)

   1. Yanlış

    Google firefox 'a para veriyorki geliştirme sürecini kendi ihtiyaç duyduğu zaman diliminde alıyor.

    Open soruce projelere şirketlerin destek verme sebeblerinin başında da bu gelir. Kendi piyasa politikaları çerçevesinde kendi işlerine yaracak projelerinde gelişmesi için kuşa yem verir gibi para verirler. Kuşlar yemleri yedikçe ordan ayrılmazlar.Yazılımcılarda böyledir ve bu doğaldır.

    Chrome mozilla motorunda yapılan değişikliklerle bu güne bu kadar hızlı gelebilmiştir. Mozilada yaşanılan tüm sorunları saf tecrübe olarak almışlardır.

    Google garip bir firma. On2 gibi bir firmayı satın alıp binlerce dolara satılan codec leri bir anda open source yapınca ne oldu ? Piyasaya sadece iyilik yapmadı. Birilerine mesaj verdi. HADDİNİ BİL

    Oracle, Sun micro systems'i neden aldı ?

    Sun ' nın desteklediği kaç tane veri tabanı projesi var? Kaç tane web tabanlı proje var?

    Oracle da bu grupları yanına almak istedi ama eline yüzüne gözüne bulaştırdı.

    Google bunu yapmıyor. Mozilla yı rakip olduğu bir tarayıcısı aynı genlerden geldiği için geliştirme sürecinin devam etmesi için DESTEKLİYOR. Bunun da adı arama motoru seçeneği Google olsun oluyor.

    Para vrmek demek, desteklemek demektir.Ne amaçla olursa olsun.

 9. Bazı şeyleri tartışmanın anlamı yoktur, veriler bazı alanlarda hiç önemli değildir bugün Windows işletim sisteminde nerede ise Google da tarayıcıda odur kullanım payı olarak... Bu kıyaslama oldukça saçma olmuş çünkü tarayıcı sıralaması sadece hıza göre değil, uyuma, hıza, görselliğe esnekliğe ve daha bir çok özelliğin bütününe bakılarak yapılmalıdır, kişisel tercihim mobil ve pc'de Chrome. Hepsini denemiş ve halende yazılımlarımı test etmek amacı ile kullandığım tarayıcılar olduğu için söylüyorum Chrome Windows üzerinde çalışan en hızlı tarayıcıdır doğal olarak bu çalışmanın benim üzerinde hiç bir etkisi olamaz başka arkadaşlarda da olacağını sanmıyorum. Yazıyı okuyunca oldukça şaşırdım, server makinelerde IE nin hızlı olması normal çünkü server makinelerindeki IE sürümü çok zayıf ve kararsız ek olarak hiç bir eklentiyi de barındırmaması nedeniyle karşılaştırmanın eşit olmadığını söylemek mümkün...

 10. Şaka bir yana artık böyle haberler okumaktan sıkıldık 1. belli istedikleri kadar test yapsınlar insanlar doğru olanı biliyor ve kullanıyor.

  İsterse 1000 tane testte Internet Explorer öne geçsin yinede aklı başında olan insanlar kurmaz, kullanmaz, kullanamaz, kullanmak istemez ve Chrome ile Facebook'a girip, Gmaillerine bakip, Youtube'da gezip, Mynet'inde haber okuyup, Filmini-Dizisini izleyip, Müziğini dinler ve akşam oluncada Yemeksepeti.com'dan siparişini verir ve gün boyunca ne takılma olur, ne çökme, nede donma F1 hızında Global Dünyanin verdiği tüm internet nimetlerinden son hızda, güvenle faydalanır.

  Hızlı ve ücretsiz web tarayıcısı

  Google Chrome web sitelerini ve uygulamaları ışık hızında çalıştırır.

  ----

  Google Chrome

  www.google.com/chrome