E-ticarette gerileme Eylül ayında sürse de 2011 yılı hacmi şimdiden geçildi
E-Ticaret

E-ticarette gerileme Eylül ayında sürse de 2011 yılı hacmi şimdiden geçildi

Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) yayınladığı aylık raporlara göre Ağustos ayında ufak da olsa bir gerileme olduğunu paylaşmıştık. Bu gerileme Eylül ayında da devam etti. Ancak Eylül itibariyle e-ticaret 2011 yılı toplam finansal hacmi de geçilmiş oldu.

Hemen rakamları paylaşamaya başlayalım. BKM verilerine göre Eylül ayında Türkiye e-ticaret pazarının yani yeni ismiyle internet üzerinden yapılan kartlı ödeme işlemlerinin finansal hacmi 2 milyar 447 milyon TL olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde gerçekleşen işlem adediyse 13 milyon 734 bin olarak raporda yer alıyor.

E-ticarette Eylül ayında gerçekleşen finansal hacmi Ağustos ayı ile kıyasladığımızda yüzde 13.4'lük bir gerileme yaşandığını görüyoruz. Bu arada Ağustos ayında 2 milyar 825 milyon TL hacim yakalandığını hatırlatalım. Yani 400 milyon TL civarında bir kaybın olduğunu söylemek mümkün.

2011 yılının toplam hacmi Eylül ayı itibariyle geçildi

Buna rağmen geçen yıla oranla büyümenin devam ettiğini söylemek mümkün. Geçen sene Eylül ayında e-ticaret sektöründe 1 milyar 914 milyon TL tutarında işlem gerçekleşmişti. 2012 yılı Eylül ayıyla bu rakamı kıyasladığımızda yüzde 22'lik büyümenin olduğunu ifade edebiliriz.

E-ticaret sektöründeki finansal hacim Eylük ayı itibariyle toplamda 22 milyar 118 milyon TL'ye ulaşmış oldu. Yani sektör, 2011 yılı toplam hacmi olan 22 milyar 117 milyon TL'yi Eylül ayı itibariyle geçmiş oldu. Geriye kalan üç aylık dönemde Türkiye e-ticaret sektörü geçen yıla göre büyümesine devam edeceğini söyleyelim.

İşlem adedi bazında küçülme var

E-ticaret sektöründe Eylül ayında gerçekleşen işlem adedine baktığımızda da finansal hacimde olduğu gibi düşüşten bahsetmek mümkün. 2012 yılı Eylül ayında Türkiye e-ticaret sektöründe toplamda 13 milyon 734 bin adet işlem gerçekleştiği bilgisi raporda yer alıyor. Bu rakamın Temmuz ayında 14 milyon 409 bin, geçen sene Eylül ayındaysa 11 milyon 336 bin olduğunu hatırlatalım.

İşlem adedi bazında Temmuz ayına göre 700 bin işlem adetlik gerileme yaşanan sektörde, yüzde 5 civarında bir düşüş var. 2011 yılı Eylül ayına göre ise yüzde 17.5 oranında artışla yaklaşık 2.4 milyon adet fazla işlem yapıldığı bilgisi raporda yer alıyor.

İşlem başına düşen tutar 178 TL'ye geriledi

E-ticaret sektörünü yakından ilgilendiren noktalardan bir diğeri işlem başına düşen tutar. 2012 yılı Eylül ayında e-ticaret sektöründe yapılan işlemlerin adet başına ortalaması 178 TL olarak gerçekleşti. Ancak Eylül ayında e-ticaret sektöründe gerçekleşen işlem başına düşen ortalama tutar, önce ki aylara göre azalmış durumda. Ağustos ayında işlem başına düşen tutarın 195 TL olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Geçen sen Eylül ayındaysa bu rakam 168 TL'ydi.

Büyüme Ekim ayına kaldı

Yaz dönemiyle beraber e-ticaret sektöründe yaşanan gerilemenin Ağustos ayında başladığı ve Eylül ayında devam ettiği görülüyor. Ancak sektörde yaşanan bu yavaşlamanın dönemsel olduğunu düşünüyoruz. Özellikle okulların açılmasıyla beraber e-ticaret sektöründe yaşanan gerilemenin Bir bakıma yaz aylarında beklenen e-ticaret sektöründeki yavaşlamanın Ağustos ayını etkilediğini söyleyebiliriz. Okulların açılması ve yaz aylarının sona ermesiyle beraber Ekim ayında büyümenin devam edeceğini ifade edebiliriz.

BKM Ağustos ayına kadar internet üzerinden yapılan kartlı işlemleri, e-ticaret başlığıyla altında paylaşıyordu. Ağustos ayı itibariyle söz konusu verileri ‘internetten yapılan kartlı ödeme işlemleri’ başlığı altında verilmeye başlandığını yeniden hatırlatalım. Öte yanda paylaşılan verilerin için de uçak bileti, sigorta gibi sanal POS üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler mevcut.

Rakamlarla Eylül ayı e-ticaret sektörü

 • 13 milyon 734 bin işlemde 2 milyar 447 milyon TL hacim yaratıldı.
 • İşlem başına tutar 178 TL’ye geriledi.
 • Finansal hacimde 2012 yılı Temmuz ayına göre yüzde 13.4 gerileme yaşandı.
 • İşlem adedinde Ağustos ayına oranla yüzde 5′lik düşüş yaşandı.

* Yukarıda paylaşılan rakamlara sanal POS üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler (uçak bileti, sigorta vs.) dahildir.

Yorumlar (8)
 1. Mustafa Mustafa

  Hacim büyüyor ancak bankaların bu konuda aldıkları önlemler çok fazla ilerlemiyor gibime geldi. Bu kadar büyük işlerde daha güvenli işlemler olması gerekir diye düşünüyorum.

 2. Cavid Cavid

  Herseye ragmen olumlu bir tablo cizilmeye calisilmis ancak durum hicde ic acici degil, gerilemenin devam edecegini dusunuyorum cunku bu gerilemenin arkasinda mevsimsel bir donemden cok gizli ekonomik kriz yatiyor, ekonominin durumu siyasetcilerin cizdigi tablodan cok daha vahim ve hareketsiz oldugunu bence hepimiz biliyoruz.

  1. Tahsin Tahsin

   Sana ben de katılıyorum hatta şu anda sanalpos harici alacağımız ödemelerde çok daha fazla sorun yaşıyoruz. biz yazılım firmasıyız, yazılımdan gelen gelirimiz eticarete göre çok daha büyük düşüş yaşadı ancak tebrübelerimize göre yazılım işi bu gibi kriz/sıkışma vs. durumlarında ilk yavaşlayan iş, bu tablonun yukarıuya gitmesi gönlümüzden geçen olsa da sürpriz olmazsa tedbir almamız zorunlu görünüyor.

 3. Teknik Sorular Teknik Sorular

  E-ticaretin gelişmesini internet ile işi olan herkes çok isityor. Ancak bu verilerde maalesef perakende ürün satışının oranı çok az.

 4. BKM Genel Müdürü'nün havayolu biletleriyle ilgili

  bir açıklaması mevcut.

  Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, “İnternetten alışverişte en büyük pay ulaşımın. Online ödemeler 5 havayolu şirketinin cirosunun yüzde 92’sini oluşturuyor.

  Online havayolu biletleri yurt içi + yurtdışı satış hacminin 12 - 15 Milyar TL büyüklüğünde olduğunu tahmin ediyorum.

  BKM açıklamasına göre E-ticaret hacminin 50%'ye yakını havayolu biletlerinden oluşabilir. Bu veriye ayrı bakılmadığı zaman bayram, tatil gibi özel dönemlerde genel e-ticaret hacmi üzerinde ciddi dalgalanma yaratabilir.

  Analiz için teşekkürler ancak bu rakamlara uçak biletleri hariç bakabilmek lazım.

 5. Cizgifilm Cizgifilm

  E-ticaretin büyümesi güzel ama bilinçsizce herkesin e-ticarete girmesi bu sektörde güvensizliğe yol açmaz umarım.

 6. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Merhabalar , ben bu konudan 23 Kasım 2011 - tarihinde E-Ticaret Nereye Gidiyor ? ve E-Ticaret Kirliliği başlıklı yazımda bahis etmiştim , öngörüm çok kuvvetli değildir ama gerçekten güzel tahliller yapmışım .

  Zamanınız olduğu bir vakit bir kaç dakikanızı ayırıp yazıma bir göz atabilirsiniz.

  http://www.hakanyalcin.net/e-ticaret-nereye-gidiyor/

  Saygı , sevgi ve selamlarım ile ...

 7. Yaşar Güner Yaşar Güner

  çok normal bir sonuç an itibari ile o kadar çok reklam ve sabitleşme gerçekleşti ki artık alışverişe çıkmak bir zaman geçirme stres atma olayından çıkıyor.

  Artık sadece dışarı sevgilinizle gezmek veya arkadaşlarınızla gezmek eglenmek için çıkar durumdayız sahsen benım için öyle :)