Google’ın mobil gelirleri 8 milyar dolara ulaştı

Google’ın mobil gelirleri 8 milyar dolara ulaştı

Google’ın açıkladığı üçüncü çeyrek rakamları arasında dikkat çeken pek çok detay var. Çeyrek raporunun beklenenden 3 saat erken yayınlanarak borsada hisse başına 60 dolar düşüşe neden olması her ne kadar tam bir skandal olsa da, raporda arama devinin mobil taraftaki faaliyetlerine dair olan rakamlar biraz daha olumlu görünüyor.

Üçüncü çeyrek raporlarına göre Google, mobildeki karlılığını bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 katın üzerinde artırmayı başarmış durumda. “2005 yılında Android ile büyük bir kumar oynadık” diyen Larry Page aradan geçen yıllar sonucunda bu kumarın yavaş yavaş karşılığını vermeye başladığını görmekten memnun.

Fakat bu olumlu tabloya rağmen açıklamalar bu tarafta nedeni çok net olmayan bir sıkıntı olabileceğini de gösteriyor…

Bundan bir yıl öncesinde mobilden 2,5 milyar dolar gelir elde etmiş olan Google’ın mobil gelirleri içerisinde bulunduğumuz dönemde 8 milyar dolara ulaşmış durumda. Mobil bugünün hemen hemen tüm büyük internet şirketleri için son derece önemli ve yükselen bir trend. Google’ın şimdiden mobil üzerinden 8 milyar dolar elde etmiş olması da firmanın bu trendden en azından bu çapta en erken faydalanan firmalardan biri olduğunu gösteriyor.

Fakat bu 8 milyar dolarlık gelirin dağılımının açıklanmaması konuyla ilgili en büyük soru işaretinin de kaynağı oldu. Larry Page mobil gelirlerin bir yılda 3 katın üzerinde artmasının nedenlerinden bahsederken kullanıcıların Google Play’de içerik ve uygulamalar için para ödüyor olmasından bahsetti.

Bu açıklama bir yıl öncesinde elde edilen 2,5 milyar gelirin neredeyse tamamen mobil reklamlardan oluşmasının ardından, bu yılki 8 milyar doların içerisinde Google Play’in payının büyük olduğunu düşündürdü. Fakat Page’den sonra Patrick Pichette’in yaptığı açıklama il gelirlerin önemli kısmının reklamlardan oluştuğunu ortaya çıkardı.

Reklamcılık Google’ın birinci gelir kaynağı ve mobilde de durumun bu yönde gelişmesi sürpriz değil. Fakat Apple ile mobil ekosistem için kıyasıya bir rekabette olan Google’ın Google Play’i istediği oranda hareketlendirememiş olması da aslında firmanın mobil taraftaki faaliyetlerinin tam olarak istediği gibi şekillenmediğinin de bir göstergesi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.