Başarılı bir "girişimciler için girişim" örneği: LaunchRock

Başarılı bir

Devir artık internet girişimciliğinde hızlı sonuç alma devri. Günün sonunda başarılı olmayacak bir fikir için hangimiz aylarca vakit ve tabii para harcamak ister ki? Kuşkusuz bir fikrin/iş modelinin başarılı olup olamayacağını anlamanın kesin bir yolu yok, ama en azından bu konu üzerinde çeşitli yöntemler var. Gerçi bugün için konumuz bu değil. Konumuz, yeni bir internet girişimine start verenlerin proje henüz fikir ya da yazılım olarak geliştirme aşamasındayken hazırlamak istedikleri mail de toplayabilen tanıtım sayfası.

Aralarında 500 Startups’ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan toplamda 1 milyon dolara yakın bir yatırım alan LaunchRock, şu an internet girişimcileri için en popüler "yakında sayfası" hazırlama aracı olarak dikkat çekiyor. 2011'in başında yayın hayatına başlayan site, Philadelphia'da düzenlenen bir Startup Weekend organizasyonu ürünü.

Kullanımı oldukça kolay olan LaunchRock'da -isterseniz kendi domain'iniz üzerinde- hemen aşağıdaki gibi basit bir yakında sayfası hazırlayabiliyorsunuz. E-posta adresini bırakan kullanıcılara yollanacak otomatik mesaj, sosyal ağ entegrasyonu, LaunchRock'ın belirlediği alanlarda yazılacak mesajlar ve daha birçok şey sizin kontrolünüz altında. Ayrıca sayfayı yayınladıktan sonra mail adreslerini ve sayfanın ziyaretçi rakamlarını takip edebileceğiniz bir panele de sahip oluyorsunuz.

launchrock

Sitesinde de yeni özellikler üzerine çalıştığını duyuran LaunchRock için benim bile aklıma çok sayıda yeni özellik geliyor. Örneğin toplanan e-posta adreslerine LaunchRock üzerinden e-posta gönderilmesine olanak sağlanabilir, sayfa üzerinde bir iletişim formu yaratılması sağlanabilir ya da tema seçenekleri genişletilebilir. Ancak bunlardan daha da önemlisi LaunchRock'ın A/B testine ağırlık vermesi. Böylelikle girişim sahipleri kullanıcıların hangi isimden, logodan ve hatta fikirden daha çok hoşlandığını tahmin edebilirler. Hatta daha da ileriye gidilip LaunchRock içerisinde bir "fake it" platformu kurulabilir. Böylece girişimciler aklındaki fikirleri geliştirmeden LaunchRock üzerinde olası tepkileri tahmin edebilirler.

Tabii ki bu alanda tek seçenek LaunchRock değil. Launch EffectKickoffLabs, My Beta List, Unbounce, Prefinery ve ooomf gibi birçok başka ürün daha var. Rakipler arasında ise en çok dikkat çekeni kuşkusuz ücretli de olsa özellikle A/B testi için gelişmiş özellikler sunan Unbounce.

İlk paragrafta bahsettiğimiz gibi hızlı sonuç almak, projenizin ilk kullanıcılarını bulmak çok önemli. LaunchRock ise bu yaraya derman olabilen, kullanımı oldukça kolay bir "startup for startups" projesi. İlerleyen zamanlarda yine yukarıda bahsettiğimiz özellikleri bünyesinde barındırması, ve kullanımının gün geçtikçe yaygınlaşması da muhtemel.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.