TTNET kullanıcılarının yüzde 71'i 'sınırsız' internet kullanıyor
Finans

TTNET kullanıcılarının yüzde 71'i 'sınırsız' internet kullanıyor

 • Eskiden megabyte hesabı yaparak internete bağlanan internet kullanıcıları giderek sınırsız veya kotasız internet paketi seçeneklerini tercih etmeye başlıyor.

Eskiden megabyte hesabı yaparak internete bağlanan internet kullanıcıları giderek sınırsız veya kotasız internet paketi seçeneklerini tercih etmeye başlıyor. Bünyesinde TTNET'i bulunduran Türk Telekom Grubu, üçüncü çeyrek faaliyet raporunu açıkladı. Raporda Türkiye internet kullanımı alışkanlıklarına dair önemli ipuçları bulunuyor.

Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani'nin yaptığı açıklamalara göre 2012 yılı üçüncü çeyrek itibariyle TTNET kullanıcılarının yüzde 71'i sınırsız internet paketlerini tercih etmiş durumda. Hakam Kanafani, sabit geniş bantta data tüketimi ve hız artışının devam ettiğini ifade ederek, TTNET müşteri sayısının 7 milyona ulaştığını söylüyor.

Fiber internet 1.5 milyon haneye ulaştı

TTNET müşterilerinin büyük çoğunluğu sınırsız yani data kotası olmadan internet kullanıyor olabilir. Ancak 'adil kullanım kotası' kavramını hatırlatmak istiyoruz. Sınırsız internet paketi sahibi olan kullanıcıların belli bir veri harcaması durumunda internet hızları otomatik olarak düşüyor. Bu yüzden 'sınırsız' kavramının bu açıklamada çok net olmadığını söyleyebiliriz.

Fiber internet konusunda da bilgi veren Hakam Kanafani, Türk Telekom ve TTNET'in 2012 yılı üçüncü çeyrekte eve ve binaya kadar olan fiber şebekesine yatırım yaparak, 1.5 milyon haneye ulaştıklarını dile getiriyor.

Türk Telekom'un bilançosuyla ilgili bazı rakamları da paylaşmak istiyoruz. Yılın üçüncü çeyreğinde Türk Telekom Grubu'nun gelirleri geçen yıla göre yüzde 6 artarak 3.2 milyar TL’ye ulaştı. Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) marjıysa yüzde 40 olarak gerçekleşti. Şirketin üçüncü çeyrekte kârıysa geçen yıla göre yüzde 77 artarak 636 milyon TL’ye yükseldi.

Fiber internet için kazılar devam ediyor

Fiber internet konusunda ufak bir gözlemimizi paylaşalım. Bilindiği üzere fiber internet ağı için kazılar sık sık belediye engeline takılıyordu. Ancak belediyeler bu engeli biraz olsa da hafifletmişe benziyor. Özellikle İstanbul'un farklı bölgelerinde fiber internet ağı için kazıların hızla sürdüğünü gözlemliyoruz. Gelecek aylarda Türkiye'deki hanelere ulaşan fiber internet sayısının hızla artacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar (17)
 1. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  "Sınırsız" kavramını çekinmeden raporlarında kullanabilmişler. Alkışı hak ediyor. Bizi kandırdıklarını biliyorduk da, kendilerini de kandırmaları çok garip olmuş.

  Tekele mahkum müşteriye aptal muamelesi yapmada çığır açmışlar.

  TTNet kullanıcılarının % kaçı, mecbur olmasaydı, TTNet abonesi olarak kalırdı?

  1. Tayfun Tayfun

   Dünyanın en pahalı interneti de biz kullanıyoruz.

   Teyzemin oğlu Almanya'da sınırsız telefon buna yurt dışı aramaları da dahil sınırsız internet(bizdeki gibi 15gb'i geçtinmi hızı düşmeyenden) aylık sabit ücreti 50 euro .... neresi ucuz diyeceksiniz Almanya'da en düşük aylık 1300 euro bizdekiyle kıyaslayın artık.biz aldığımız paranın kaçta kaçını internete veriyoruz onlar kaçta kaçını.

   1. Sukru Sukru

    50 euro yaklaşık 110 lira yapıyor.

    Sınırsız telefon hele de yurdışı dahil olduğuna göre, bizdeki maaş kıyaslamasına bile gerek kalmadan ucuz.

    Tekel'e mahkum olmak çok can sıkıcı, umarız yetkililer Türkiye'ye yakışmayan bu durumu gözden geçirip, gereken adımı atarlar.

   2. Bende Almanya'dayim 128 MBit internet, sinirsiz Turkiye sabit hat, kablolu tv icin toplamda 45€ ödüyorum, 3 yildir birgün dahi hizi düstü yada sorun cikartti mi diye sorarsaniz, cevap: hayir! Almanya'daki arkadaslar icin bkz : http://www.unitymedia.de/

   3. Deniz Deniz

    Bunda anormal olan bir şey yok ki, çünkü almanya da devlet bir yasa çıkarırken veya bir özelleştirme yaparken Halkın yararına olmasına dikkat ediyor, bunu siyasetçiler yapamazsa bağımsız mahkemeler yapıyor, bizim yapılan istatistiklerde güvenilmeyen devlet kurumlarının başında meclis ve mahkemeler geliyor.

    Burada asıl sorulması gereken soru şu, burada gerçek suçlu kim ,kar etmeye çalışan TTNET'mi yoksa onlara bu olanağı sunan siyasetçiler mi ?, yoksa inek gibi sağıldığımız halde Facebook ve Twitter'ımız olsunda ne olursa olsun diyen bizler mi ?

    Ayrıca webrazzininde sadece fiberi yazıp, reklamını yapacağına birazda genel sorunlar hakkında yazıp bize Arda Kutsalın ilk blog tadında ama eleştirel yazılarda bulabildiğimiz günleri özletmemesini dilerim.

 2. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  Dram-Komedi kategorisinde bu demeçler ödül alır...

 3. Kralizasyon Kralizasyon

  Bu rezalet internertin karşılığında verdiğimiz ücrette "sınırsız" :)

 4. Mehmet Mehmet

  2012 yılında teknolojinin bu kadar geliştiği bir zaman da sınırsız 8 megabit internet ile ancak 1 megabit ile bağlanıyorsak kimse başarıdan ilerlemeden bahsetmesin lütfen.

 5. Osman D Osman D

  Gercekten sınırsız internet hizmeti vermiyorlar galiba, fiber dedikleri de sınırlı olacaktır galiba.

  yazık.. geçen gün faturanın ödemesi gecikti diye internetimi kestiler, Ertesi gün aradılar, şu bu pakettesiniz vs diye başladı eleman, direk dedim 'ben 12 veya 24 ay bağlanmaya niyetim yok, ilk fırsatta başka şirkete geçeceğim' dedim peki dedi, bağlansak diğer taraftan bir aksilik olur bıçağı saplarlar, yolunacak tavuk olarak görüyorlar, diğer taraftan sevimli görünüp daha da paranı almak istiyorlar...

 6. Emrah Emrah

  türk insanının ttnet ile imtihanı... zor gerçekten zor dünyanın en kötü tekeli ile yaşamak.

 7. yuh bu tt kaç paraya satıldı ki zaten adamlar çoktan parayı amorti ettiler.

  Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) marjıysa yüzde 40 olarak gerçekleşti. Şirketin üçüncü çeyrekte kârıysa geçen yıla göre yüzde 77 artarak 636 milyon TL’ye yükseldi.

  %40 kar yapıyolar ve geçen seneye göre o kadar yatırım yaptıklarını söyleyip yine de %77 kar artışı var. soyuluyoruz ey millet.

 8. Tt-Pert Tt-Pert

  8mb kadar sınırsız bağlattığımız internet 1yılı aşkın süredir 1mb görmedi. Bide adil kullanım kotasını dolduğumuz için mesaj geldi 3mb'e düşüreceğiz diye. Umarımım düşürürler de 3mb hız görürürüz.

  Bundan 3 yıl önce de çekebilirlerdi fiberi ama tekel oldukları için bandı paylaşmak zorundalar sırf paylaşmamak için çekilmedi. Hem de altyapıları hazır olmasına rağmen.

  Superonline tektek kazarak bu işe girmese daha da çekmezlerdi..

 9. Western Western

  Bi ben mi memnunum ttnet'ten? 8 Mbit/s hız diyorlar şuanda ölçüyorum hızım 17.15 Mb/s. İki katından fazla. Bi bana mı kota uygulanmıyor? Heralde ben torpilliyim ttnet'ten. Ben ttnet'e geçtiğimden beri hızım iki senede bir iki kat arttı. 2005 senesinde 512 idi. 2006'da 1024, 2008'de 2 Mb/s, 2009'da 4 Mb/s, 2011'de 8 Mb/s, Şu an 17 Mb/s.

  He fiyatlar diyeceksiniz. Fiyatlar hakkında size hak veriyorum. Yine de şöyle düşünelim: eğer ttnet özelleşmeseydi şimdi en fazla alabildiğiniz bağlantı 4 Mb/s olacaktı.

  1. Osman D Osman D

   Sevinelim özelleşti diye ve bize verilenlerden ?

   TTNET'te tanıdık mı var?

  2. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

   Aslında hepimiz bu dünyada yaşamasaydık, enerji boyutunda anlaşan yaratıklar olsaydık çok güzel olurdu...

 10. Berna Aygün Berna Aygün

  Katılıyorum, tekele mahkumuz ve TTNET kendini ve bizi çok güzel kandırıyor. Sınırsız demek yalan, 16 megabit denen hız yalan, dünyada DSL var yani aynı hızda upload yapabiliyorsunuz oysa TTNET ADLS satıyor ve upload hızı berbat. 16 megabit pakette 0.6 megabit upload avrupa ülkelerinin çok çok gerisinde yükseltmeleri lazım.

  Ama tek yaptıkları şey fiyatları yükseltmek.

  Son olarak sadece ADSL almak isteyenden alınan sabit hat ücreti kınıyorum.

 11. Osman D Osman D

  isveçte 100 mbit upload ve 100 mbit download 110 TL civarı aylık... S I N I R S I Z... hani bir başka 'sınırsız' var ya, burdaki 'sınırsız' değil, DİĞER 'sınırsız', evet ondan..