ikinciel.com ilan kategorisini sosyal ticaretle buluşturuyor
E-Ticaret

ikinciel.com ilan kategorisini sosyal ticaretle buluşturuyor

Türkiye internet sektöründe en dikkat çekici kategorilerden birinin ilan olduğunu söyleyebiliriz. Bu kategoride yer alan siteler hatırı sayılır bir ziyaretçi kitlesine hitap ederken, girişimcilerin de dikkatini çekmeye devam ediyor.

Alan adından anlaşılabileceği gibi İkinciel.com, ikinci el ilan kategorisinde yer alan yeni bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Mart ayında kullanıcılara 'merhaba' diyen sitenin bağlı olduğu şirket olan Genel, daha önce Piyasa.com girişimiyle tanınıyor.

Klasik bir ilan sitesi kategorisinde olan İkinciel.com'da birçok ikinci el ürün seçeneğini bulmak mümkün. Emlak, araba, motosiklet, beyaz eşya gibi bir çok ürünün yanı sıra organizasyon, danışmanlık, sağlık gibi çeşitli hizmet alanlarına yönelik ilanların da sitede mevcut olduğunu görüyoruz.

'Sosyal Ticaret Ağı' olma hedefinde

İkinciel.com'da dikkat çeken özellikler arasında 'Sosyal Ticaret Ağı' bulunuyor. Sitede, sosyal platformlardaki gibi bir bildirim sayfası yer alıyor. Facebook, Twitter ve Google+ ile kullanılabilen bildirim sayfası özelliği sosyal ağ hesaplarıyla girişi yapan İkinciel.com kullanıcılarının site üzerindeki aktivitelerinin görüntülenmesini sağlıyor. Yani İkinciel.com kullanıcıları sosyal ağ arkadaşlarının eklediği, beğendiği, tavsiye ettiği ve yorum yaptığı ilanları bildirim sayfasıyla takip edebiliyor.

Öte yandan İkinciel.com'un kullanım deneyimi için kullanıcıların alışkın olduğu özellikleri bulunduruyor. Bunların arasında 'kayıtlı aramalar', 'yakınınızdaki ilanlar' ve 'Sürükle bırak, Sonra bak!' gibi özellikleri sayabiliriz.

İkinciel.com'un iş modeli diğer ilan sitelerinde olduğu gibi mağaza açan kullanıcılar ve öne çıkan ilanlar üzerinden gerçekleşiyor.

7 ayda 16 bin üyeye ulaştı

İkinciel.com her ne kadar yeni sayılacak bir platform olsa da hatırı sayılan bir kullanıcı kitlesine ulaşmış durumda. Site kurucularından aldığı bilgilere göre geçen bir ayda İkinciel.com'a yaklaşık 250 bin ziyaret gerçekleşti. Yaklaşık 16 bin üye sayısına ulaşan İkinciel.com'da şu anda 57 bin civarında ilan bulunuyor.

İkinciel.com kurucuları gelecekte, alıcı ve satıcıları buluşturacak yeni araçları bu platforma dahil edeceklerini ifade ediyor. Sosyal ticaret ağı kavramıyla kullancıların karşısına çıkan İkinciel.com'un, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden günün en çok dikkat çeken ilanını paylaştığını da belirtelim.

İkinciel.com'un bulunduğu ilan kategorisinde uzun yıllardan beri kullanıcılara hizmet veren platformlar bulunuyor. Rekabet açısından bakacak olursak, İkinciel.com'un işinin kolay olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak gerek arayüzü, gerekse sosyal ağlarla uyumlu yapıdaki girişim, farklılaşmaya çalışıyor. İkinciel.com'un kısa zamanda hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine ulaşabileceğini düşünüyoruz. Bunu sitenin yaklaşık 7 ay gibi bir sürede yakaladığı ziyaret ve kayıtlı kullanıcı sayılarından çıkartmak mümkün.

Yorumlar (6)
 1. Tugrul Tugrul

  Sitenin 7 aydır yayında olduğunu bilmiyordum yazıyla birlikte öğrendim. 2.5 aydır takip ediyorum siteyi, kullanış ve sunuş olarak başarılı oluyorum açıkcası.

  Kullanıcıya yeni seçenekler sunarken asla acele etmiyorlar, sırf bu sayede başarılı olmaları yüksek ihtimal. Arama potansiyelini bilmiyorum ancak alan adının bu sektör için kullanılacak en başarılı alan adı olduğunu düşünüyorum.

 2. Osman Osman

  Süper proje seneye bugün sahibinden.com'dan %1 pazar payı alır. :)

 3. Vedat Vedat

  Emlak kategorisi neredeyse sadece "Turyap" ilanlarından oluşuyor. Aynı ilanlar Turyap'ın sitesinde de mevcut fakat seo çalışmaları yapılmadığı için arama motorlarında indexletmemişler. Ya bir bot yazılmış ya da Turyap'la anlaşma yapılmış. Bence verilen ilanlar sahibinden olmadığı sürece bu kategoride yükselmeniz mümkün değil!

  Tasarım olarak gereksiz bir karmaşıklık var. İlan detay sayfasına tekrar tekrar girdiğimde hangi bilgiye nereden ulaşacağımı bilemiyorum. Yerleşim düzeni çok zayıf.

 4. Genel'in ortakları arasında Kıvılcım İstanbulluoğlu'nun olduğunu düşündüğünüzde, domainden öteye gidemeyecek bir oluşum. Gerçektende güzel bir domain... Ama geç kalınmamış mı?

  Amerika'da ilan sitelerini sahibinden ve türevlerinden gibi siteler keşfetmişken, birde biz keşfedelim demişsiniz...

  Bu e-ticaret, ilan siteleri bakkal dükkanı açmaya döndü. Hemde süpermarketlerin karşısına. Domain bile bu siteyi kurtarmaz. İnsanlar alışkanlıklarından vazgeçmezler. .com dışında .net kullanmayan, hatta url girmeyip google kullanan halkımız alışkanlıklarıdnan vazgeçmez, bire bir aynı iş için. Buraya ilan verecek kişi zaten sahibinden.com'a ilan vermiştir. Birde bize verin diyorsunuz. Arkadaşın tahmini gibi seneye %1 pay alırsınız ne mutlu size.

  1. Zekerriya Zekerriya

   Son derece dogru tespitler. Kivilcim alan adindan ise gidecegine, isi bilen ve alan adi ile kuvvetlenecek girisimlere destek verse yada alan adlarini satsa Turk interneti icin cok hayirli bir is yapmis olur. Altan ve ekibi isini iyi yapmakta, proje siralamalari Altan'dan cikmiyor gibi gorunuyor, Kivilcim alan adi odakli proje dayatacagina Altan'a biraksa isi bence daha essiz ve etkili projeler gelecektir Genel'den.

 5. Trabzon Emlak Trabzon Emlak

  Güzel, kullanışlı bir ilan sitesi. İnşallah sahibindene ciddi rakip olur:)