Aydın Şenkut: Türkiye internet pazarının eğitime ve yeteneğe odaklanması lazım

Aydın Şenkut: Türkiye internet pazarının eğitime ve yeteneğe odaklanması lazım

Webrazzi'nin sıkı okuyucuları Felicis Ventures'ın kurucusu  Aydın Şenkut'un Google'ın ilk çalışanlarından olduğunu bilir. Çeşitli girişimlere (mesela Rovio) yatırımcı olarak giren Şenkut ve önemli çıkışlar yaparak bu kimliğini ön plana çıkardı ve bugün Webrazzi Summi 2012'nin en önemli konuşmacılarından biri.

Eğitim çok önemli

Aydın Şenkut, 2008'den beri Türkiye'ye gelmese de Amerika'dan sektörü takip ettiğini paylaştı ve ufuk açıcı konulara giriş yaptı. "Google'ın uluslarası büyümesinde Google'ı temsil eden birinin Türk olması bana gurur vermişti." dedi.

Aydın Şenkut'un paylaştıklarına göre Rovio kendini geleceğin Disney'i olarak görüyor. Şenkut; "Rovio'ya yatırım yaptığımızda 10 milyon civarında online kullanıcısı vardı, şimdi 250 milyon civarında. Telefonun 50 milyon kullanıcıya ulaşması 75 sene alırken Angry Birds'de bu süre 35 güne indi." dedi. (Felicis Ventures'ın şirket listesine şuradan göz atabilirsiniz.)

Aydın Şenkut, ülkelerin ürettiği değere bakarken eğitime dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Örneğin Estonya 10 sene içinde bütün gençlerini  bilgisayar programlama öğretmeye yönlendirmiş durumda. Çinde bu durumu İngilizce'ye yönelen şirketlerde görebiliyoruz. Foxconn'da 100 bin robotun yerini yakında 1 milyon robot alacak. Eğitimde okur yazarlık artık yerini yeni değerlere bıraktığını görmemiz gerekiyor.

Aydın Şenkut'un paylaştıklarına göre;

ABD'nin GDP'si 15 trilyon dolar, Türkiye'ninki 780 milyar - 1 trilyon dolar. E-ticarette ise 210 milyar dolara, 2 milyar dolar gibi bir durum var. Yani GDP'deki orana bakarak Türkiye'nin e-ticarette çok daha fazla büyüyeceğini düşünebiliriz.

Türkiye'de Pinterest yok ama bu ciddi bir eğilimin habercisi. Güzellik ve tasarım başarının önemli bir anahtarı.

Türkiye'de sağlık ve ecza alanları boş ve büyük potansiyel var. Spor sitelerinin de ciddi bir önemi var. ABD'de ise farklı öncelikler var. Felicis Ventures, gen çalışmalarına ve çeşitli alanlara giriyor.

Girişim nerede olduğu önemli değil

Felicis Ventures için bir işin nerede olduğu önemli değil. Mobili öncelikli gördüğü için Rovio'ya yatırım yapılmış. Brezilya'da bebek üzerine bir e-ticaret girişimi var. Aydın Şenkut, Türkiye'de yatırım için doğru zamanı düşünüyor.

Türkiye'de risk sermayesi pazarı çok derin değil ve belli noktalara (e-ticaret, sosyal oyun) odaklanılmış. Bunun farklı alanlara yönelmek lazım. Türkiye'de iyi eğitimli kişiler büyük kurumsal şirketler yerine başarılı girişimlere girerek önemli bir tecrübe kazanabilir.

Google hikayesi

Aydın Şenkut Google geçmişinden ise şöyle bahsetti;

"Ben Google'da işe başladığımda 100 milyon dolar yatırım almışlardı ve bu şirket 1 milyar dolara ulaşır mı diye düşündük. Google'da 50 kişiydik. Altavista ise ciddi bir yatırımla tanıtıma girmişti. Biz de insanların kelimeleri doğru yazamadıklarını keşfettik ve bunun için birini işe vardık ve şu an önemli parçamız olan "bunu mu aramak istiyorsunuz" özelliğini geliştirdi.

Google olmasaydı Facebook kurulur muydu bilmiyorum. Linkedin'e baktığımda Facebook'a geçen Google çalışanlarına bakarak bunu söylüyorum. İyi şirketler kuruldukça yenileri de gelecektir. Türkiye yatırım arayışından ziyade yetenek geliştirmeye çalışması daha iyi olur.

Türkiye'den San Francisco'ya direkt uçuş olmasını istiyorum ki aramızdaki iletişim, Silikon Vadisi'ni tanımanız daha kolay olsun. "

Canlı yayınımızı ve Webrazzi Summit 2012 etiketini takip edebilirsiniz. Twitter’da ise #Webrazzi12 etiketini kullanıyoruz.

Aydın Şenkut'un Webrazzi Summit 2012'de yaptığı söyleşinin tam videosuna yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.