birFİKRİNmiVAR beşinci yaşında daha güçlü
Etkinlikler

birFİKRİNmiVAR beşinci yaşında daha güçlü

Türkiye'nin en büyük girişimcilik yarışması birFİKRİNmiVAR bu yıl 5. yaşına giriyor ve girişimcileri bu yıl daha fazla heyecan, daha fazla ödül bekliyor.

Bildiğiniz gibi birFİKRİNmiVAR'ı LabX'in kurucularından olan Fuat Sami organize ediyor. Fuat Sami her ne kadar melek yatırımcı şapkasıyla tanınsa da bu yarışmayı kendi girişimicilik macerası olarak görüyor (röportajımız) ve bu yıl daha gerçekten etkili bir yarışma organize ediyor.

TV kanalı değişiyor

Bu yıl yeni logosuyla (üstte) karşımıza çıkacak olan girişimin çekimleri geçen yıl NTV'de yayınlanmış ve hatırı sayılır bir ilgi görmüştü. Hatta NTV'nin en çok izlenen programları arasında olduğunu öğrenmiştik. Bu yıl ise yarışmanın 'primetime' saatinde TV 8'de yayınlanacağını öğrendik ki bu da izlenme oranlarına olumlu etki yapacak gibi görünüyor.

Daha fazla fikir, daha fazla ödül

Birinci seçilen girişime (bkz: geçen yılın birincisi) şirket kurulması artık geleneksel bir durum. Bu yılın yenilikleri ise tam 6 tane alt yarışma ile girişimcilerin sahneye çıkacak olması ve farklı sektörlerden fikirlerin direkt o sektörün lider şirketleri tarafından ödüllendirilecek olması.

Destek verecek şirketler arasında Vodafone, Arzum, British Council, Avrupa Konutları, İnventram gibi şirketler bulunuyor. Böylece 200.000 TL büyük ödülün dışında ödül miktarı ciddi ölçüde artmış oluyor. Ayrıca bu yıl Vodafone'un yarışmanın teknoloji sponsoru olduğunu ve jürileri teknnolojik açıdan destekleyeceğini öğrendik.

Başvurular başladı

Başvurular birfikrinmivar.com da başladı bile. İlk ön elemeler için son başvuru tarihi 25 Eylül. Yarışmanın jürileri açıklandığında yeni bir paylaşım yapacağız. ;)

Yorumlar (12)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  girişimci adam o kadar hafta tv ye çıkacağına işine bakar, işini kurar... daha birfikrinmivar da seçilip de şurda haberini gördüğümüz kaç şirket oldu. çoğunun sitesi bile yok, bu kadar danışman ve paraya rağmen...

  1. Kurtul Kurter Kurtul Kurter

   Evet bu konuda yerden göye kadar haklısın. Bu Birfikrinmivar yarışmasını iyi araştırırsan muazzam bir şekilde sırf entrikalar var. 5 inci diyorlar oysa daha eskidir bu yarışma şimdiye değin bu yarışmadan birinci ayrılanlar ne yaptılar ortada eser yok . Haklısın kardeşim. Sırf parası var diye boş kafalı iş adamlarını jüri yapıyorlar

 2. Süleyman Süleyman

  güzel bir fikir söyleyip ödül almak saçma

 3. Western Western

  Şovdan başka bir şey değil.

 4. Siteye başvurmak üzere girdim formuda tam bitirmek üzereydim. Geçen senelerdeki programlarının bir videosunu gördükten sonra sayfadan direk olarak çıktım. Program şovdan başka birşey yapmıyor.

 5. http://www.otomobilyakitsiz.azbuz.com

  Kurtul KURTER'in bildiğin hakkını yemişler ama yılmamış projesini devam ettirmiş. Evet malesef işin içine tv girince bilende konuşuyor bilmeyende.

  Bu alanda sanırım en iyi program Dragon's Den di http://www.ddturkiye.com/ Bu programda benzeri bir ürün için hiç kimse yorum yapmamıştı, aksine biz aanlamayız fakat söylediğiniz şey için her firma uğraşıyor. Sizi mühendislerimiz ile tanıştıralım duruma hesap kitap yapalım. Değecek birşeyse ürününüzü destekleyelim demişti Alphan Manas. Sözün özü. madem 5. senesi en azından iş bilen yada direnç kırmayan birileriyle bu işler yapılmalı.

  Kurtul KURTER tv haberi http://www.youtube.com/watch?v=OuC0es7eiaI&feature=relmfu

  1. Kurtul Kurter Kurtul Kurter

   Teşşekür ederim faysal kardeş . Evet dediğin gibi ben asla yılmadan usanmadan devam ediyorum içimdeki azmi asla hiç kimse kıramaz Yarışmadan ayrıldıktan sonra o taşıtı bak ne hale getirdim gör .Bu yarışma başlamadan önce seçilecek kişi önceden belirlenmiştir ilk 3 gerisi boşuna kürek çekiyor haybeye zaman ve para harcıyor. https://www.youtube.com/watch?v=ao7bBpYIR8c

 6. Zeynep Hanzade Zeynep Hanzade

  birFİKRİNmiVAR 2007'den beri girişimcilik alanında Türkiye'de fark yaratmak adına bu yarışmay düzenlemektedir.

  Melek Yatırıcımcılar ile 0'dan şirket kuran ilk şirkettir.

  Geçtiğimiz senelerde kurulan ve başarıya ulaşmış şirketlerden bazıları;

  http://www.kobay.com.tr/

  http://antropi.com/

  http://www.sms-groups.com/nedir.html

  1. Kurtul Kurter Kurtul Kurter

   Zeynep hanım atın atın nasılsa meydan boş memleket içinde umutlar dolu mucitler var içlerindeki şevki kırmak karartmak yok etmek için bu tür programları artırmalısınız. bu program show dan başka bir şey değil birileri reyting yapacak bizim gibi insanlarda salak yerine konularak kullanılacak .

 7. Girişimciliğe yarardan çok zarar veriyor bu tür programlar. "Fikir bul, patrona sun, köşeyi dön" diye bir model yok hayatta. Sonra duş alırken uydurulan iki satırlık fikrin, yarım saatte hazırlanan 2 dakikalık sunumun milyonlar ettiğini sanan tipler türüyor etrafta.

  Ayrıca bu programda birisi yoktan enerji üreten araba sunmuştu da o kadar uzman falan bir kişi bile çıkıp "Termodinamiğin birinci kanunu var beyler, biz neciyiz burada ne yaptığımızı sanıyoruz" dememişti.

 8. Aydın Taner Aydın Taner

  lütfen bana yarımım dedin buluşlarımı insanlıga kazandırmak istiyorum

 9. Kurtul Kurter Kurtul Kurter

  ben hayatım boyunca böyle bir yarışma programı görmedim . Hiç bir işe yaramaz tamamen reyting amaçlı içinde popilistlik olmayan ancak popilistlik yapıyormuş gibi empoze ettirilen programdır. Bu programdan karlı çıkanlar kimler . iş adamı diye çıkarılan jüri kendilerini ve kendi işletmesinin reklamını yaptırıyor . program yapımcıları TV kanalı . projeciler de avcunu yalamakla kalıyor . Benim tavsiyem bu tür yarışmalara insan olarak itibar etmeyiniz buradan hiç bir şey çıkmaz çıksaydı zaten şaşırırdım .onlar 5 yıl diyorlar 5 yılda 5 birinci çıktı 5 ..2 .ci 5 . 3 üncü toplam 15 tane yarışmacı seçildi ne oldu projelerini daha ileriye taşıya bildiler mi taşıdılarsa neredeler niye yoklar diye mantıklı olarak düşünün . Fabrika kurdular da biz mi duymadık