HTC'nin Windows Phone 8 tabanlı 8X ve 8S'i Kasım'da geliyor
Mobil

HTC'nin Windows Phone 8 tabanlı 8X ve 8S'i Kasım'da geliyor

Mobil dünyanın heyecanlı bekleyişlerinden biri geride kaldı ve üreticiler arası rekabetin dozu artıyor. Nokia'dan sonra HTC de Windows Phone 8 tabanlı telefonlarını tanıttı.

New York’da yapılan tanıtımda HTC'nin 8X ve 8S olarak kodladığı iki yeni Windows Phone 8 telefonu tanıtıldı. Cihazlar donanım açısından üst segmentte yer alan telefonlar ve kendi alanında geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Nokia Lumia 929 ve Lumia 820 ile rekabet edecek.

HTC Windows Phone 8X'nin teknolojisindeki ekranı 720p çözünürlüğünde ve 4.3 inç büyüklüğünde. Çift çekirdekli 1.5 GHz'lik Qualcomm S4 işlemci taşıyor. 4G(LTE) desteklemiyor ama NFC özelliğine sahip. 8 MP arka kamerası ve 2.1 MP ön kamerası bulunuyor.

HTC Windows Phone 8S ise 4 inç boyutunda 800×480 çözünürlüklü ekrana sahip. Çift çekirdekli 1 GHz'lik Qualcomm S4 işlemciyle çalışıyor ve 8X'in bir alat modeli olarak Lumia 820'nin karşısına çıkıyor. Sadece 8 MP'lik arka kamerası bulunuyor.

HTC'nin yeni silahşörlerinin ikisi de HTC'nin Beats Audio gibi ek özelliklere sahip ve Windows Phone 8'e uygun farklı renk seçenekleriyle Kasım ayında satışa sunulacak.

Diğer yandan HTC'nin bu çıkışı Nokia tarafında ses getirdi ve Nokia'nın Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Weber Twitter'dan bir kaç mesaj gönderdi. Weber, HTC'nin 8X ve 8S'in ardında Lumia'ların kaldığını söyleyerek yeni Lumia cihazlarının sunduğu navigasyon ve kablosuz şarj birimi gibi farklı noktaları öne çıkardı.

Diğer yandan Lumia 920'ın HTC 8X'ten daha kalın ve daha ağır olduğu gerçeğine bakarsak ve HTC'nin tasarım konusunda daha önde olduğunu söylemek mümkün.

Windows Phone'un mobil pazarda ne kadar pay alacağı önemli bir konu ama görünen o ki Windows Phone üreticilerinin kendi içindeki rekabeti de dikkat çekici olacak.

Yorumlar (7)
 1. heyecanla bekliyorum.. rekabet iyidir. işletim sisteminin çok yenilikçi ve güzel olduğunu düşünüyorum ve buna uygun bol özellikli güçlü bir hardware le benim gibi tüketicileri çok memnun edecek bir cihaz olacağını düşünüyorum. live tile olayı yaygınlaşınca iphone un ekran görüntüsünün web 2.0 ve öncesi dizayn farkı kadar göze batacağını öngörüyorum.

 2. Şu anda zaten telefon teknolojilerinden öte işletim sistemleri savaşına geldi nokta.

  Bilgisayarda nasıl 90 lı yıllarda hardware çok önemkliyken ve hardware dergileri kapış kapış giderken. Bugün sadece yeni start-up ları tartışır olduk.

  Telefondada artık hardware 2.planda ve yazılım olarak ön planda olan kazanacak.

  Windows'un uzun vadede kazanabileceğini düşünüyorum.

  Telefon şirketlerininde artık DELL ve diğer bilgisayar firmalarının son dönemde yaptığı make your own pc mantığında.

  Make your own phone...

  Ekranı 3 inch mi olsun 5 inch mi

  3 inch 100 dolar 5 inch 300 dolar

  İşlemcisi ne olsun

  Pil bu olursa telefon kalın olur bu olursa ince olur

  Kameram 8 mp olsun veya 48 mp olsun.

  Tamamen kullanıcının tercihine bırakılabilen private telefon seçimi bununla birlikte hangi işletim sisteminide istiyorsan satın alma şansı. ios 100 $ win8 50$ android free however you want?

  Ben geleceği böyle görüyorum.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Senin dediğin gibi donanım olarak mobil cihazlarda her parçayı değiştirmek çok zor. Çünkü her telefonun farklı kasa yapısı var, dolayısıyla kamerasını, ekranını, işlemcisini vb. donanımları değiştiremezsin.

   Ayrıca zaten piyasada farklı ekran ölçülerinde, farklı kamera çözünürlükleri olan vb. farklı özelliklere sahip telefonlar var, yani seçenek çok. Bence işletim sistemleri kısmında sorun var. İşletim sistemleri marka ve modellere özel yüklenmesi yerine istenildiği gibi yüklenebilmesi güzel olurdu. (Tabi sorunsuz bir şekilde).

   1. Teknoloji neden ilerliyor? Zor olan şeyler kolaylaşsın diye. O zamanda 3-4 çeşit kasa örneği yaparsın onun içine yerleştirirsin parçaları.

    Böylelikle herkes ihtiyacı olan ürünü alır.

 3. Teknolojionline Teknolojionline

  Windows mobil işletim sisteminin önceki sürümleri pek başarılı olamadı ama öyle ya da böyle oyuna dahil olması lazım. HTC Windows ile risk alıyor.Tabiki bu başarılı olamayacağı anlamına gelmiyor ama zor olacağıda kesin. Bekleyip görmek lazım

 4. -konudışı- HTC'nin sürekli farklı model çıkarma gereksizliğinden sıkılan bir ben miyim? Kullanması iyi ama ikinci el değeri yok gibi.

 5. Yeditepe Yeditepe

  htc 8s hem fiyat açısından hemde performans açısından mükemmel...