Twitter; Apple, Facebook, Google ve kendisini nasıl görüyor?
Sosyal Ağlar

Twitter; Apple, Facebook, Google ve kendisini nasıl görüyor?

Twitter’ın son dönemde ekosistemi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için yaptığı bazı değişiklikler farklı tepkilere yol açtı. Özellikle geliştiriciler ile olan ilişkilerine dönem dönem zarar veren bu hamleler aslında Twitter’ın kendi platformunda daha fazla söz (ve tabi ki gelir) sahibi olmak için attığı adımlardan ibaret.

Asıl sorun da aslında zamanlama ile ilgili. Twitter’ın uygulamalar ile ilgili izinlerini en baştan değil, 6 yıl sonrasında bu kadar ciddi şekilde değiştiriyor olması bugüne kadar platform üzerinde oluşmuş alışkanlık ve iş modellerini önemli şekilde etkileyebiliyor.

Twitter’ın CEO’su Dick Costolo geçenlerde verdiği bir röportajda başta Twitter olmak üzere, ekosistemdeki önemli oyuncuları nasıl değerlendirdiğini anlattı.

ABD’li ünlü gazeteci Charlie Rose’a verdiği röportajda Costolo, Twitter’ın kendi sunduğu kullanıcı tecrübesi ile ilgili tam bir kontrol sahibi olması gerektiğine inandığını açıkladı. Son zamanlarda geliştiriciler tarafından tepki ile karşılaşılan API değişiklikleri aslında Twitter’ın gördüğü bu gerekliliğin bir sonucu.

Costolo, Twitter’ın pek çok uygulamanın yer alabileceği (ve geliştiricilerinin para kazanabileceği) çok büyük bir ekosisteme dönüşmesi istediğini anlattı. Fakat bu hedeflenen çapta bir ekosistem için net kurallara sahip merkezi bir yönetim yapısına kavuşmasının da bir zorunluluk olduğunun altını net bir şekilde çizdi.

Twitter ve Apple

Çok sayıda uygulamayı barındırabilecek, net kuralları olan ve tek merkezden yönetilen dev bir ekosistem. Tanıdık geldi mi? Evet, Costolo aslında Twitter ile ilgili hedeflerini anlatırken sanki Apple’dan bahsediyor…

Zaten röportajda da (özellikle son zamanlarda oldukça yakın çalıştıkları) Apple’ı kendileri için bir akıl hocası gibi gördüklerine de değindi. Apple’ın iş modeli sadece karlılık açısından kendini ispatlamış durumda değil, bunun ötesinde yönetimsel olarak da firmaya sayısız avantaj sağlıyor. Costolo’nun hayali de aynısını Twitter’da yapabilmek.

Twitter ve Facebook

Bu sırada Costolo’nun Twitter’ın kendisini bir mobil şirket olarak konumladığını da belirtmekte fayda var. Facebook ile ilgili görüşlerini de bu açıdan değerlendirmek daha doğru olabilir. Costolo, Facebook’un simetrik ağlarla ilgilendiğini ama Twitter’ın yaklaşımının daha asimetrik olduğunu söyledi. Buna rağmen hem Facebook, hem de Twitter aynı reklam pastasından pay almaya çalışan iki bağımsız firma, bu açından da Costolo Facebook’u Twitter için bir rakip olarak gördüğünü de açıkça belirtiyor.

Twitter ve Android

Android konusunda ise çok daha temkinli konuşan Costolo, Google’ın mobil işletim sisteminin henüz sağlam ve geleceği görülebilen bir ekosistem yaratamamış olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. “Nasıl şekilleneceğini beraber göreceğiz” demesinin nedeni de bu.

Yorumlar (2)
  1. Twitter Apple'ı akıl hocası olarak alıyorsa öncelikle, Apple'ın geliştiricilere, geliştiricilerin Apple'a neler kattığını irdelemesi gerekir.

    1. Kesinlikle katılıyorum! Harika bir yorum. Hem akıl hocası olarak görüyoruz diyor, hem de tam tersi hamleler yapıyor... Tutarsızlık iyi değil... Ayrıca, bu yeni nesil şirketlerin yöneticilerinin nasıl bir yerlere geldiklerini iyi analiz etmeleri lazım. 0 dan gelen başarılarmış gibi göstermeleri tabii ki onların hoşuna giden bir şey ancak olay bu kadar basit değil... Örneğin, Facebook un çok yavaş büyüme hızlarıyla geçen senelerden sonra sonra sıçrama yaratması olayı Microsoft'un yatırımı ve daha önemlisi Messenger daki arkadaş listesine erişim iznini açık bırakması... Bu olmasaydı kesinlikle bu hızla ilerleyemezlerdi, aylar içerisinde milyonlarca messenger listelerini ekledi millet... çunku bundan önce hatırlayın irtibat kurmak istediklerimizin neredeyse tümü Messengerdaydı... Microsoft bunu kullanıp kendi sosyal ağını da kurabilirdi ama olayı göremedi...

      Ve tabii ki teknolojileri geliştirip bu düzeylere getiren nice emek sahibi yazılımcı, donanımcı ve bilimum teknoloji aşığı abilerimizi de asla unutmamalıyız...