Twitter geliştiricilerle arasını neden bozuyor?
Analiz

Twitter geliştiricilerle arasını neden bozuyor?

Twitter'ın yeni API güncellemesi geliştiriciler için can sıkıcı cinsten. Artık mobilde ve webde Twitter iletilerinin kaynağı olan uygulamalara bağlantı verilmeyecek. Peki Twitter bunu neden yapıyor?

Konuyu biraz daha açalım. Yeni API öncesinde webde ve mobilde Twitter'a baktığınızda iletilerin gönderildiği kaynak uygulamaya (via Hootsuite, Bufferapp aracılığıyla vs..) bağlantılar verildiğini görmüşsünüzdür. Artık bu bağlantılar yer almayacak. Twitter bu yeniliği içeriğe odaklanmak olarak açıklıyor ama geliştiriciler bu kısıtlamadan memnun değil.

Özellikle küçük geliştiriciler için önem taşıyan bu sınırlama, daha önce de karşı karşıya gelen Twitter ve geliştiriciler arasındaki ateşi yükseltiyor. Ünlü girişimci/yatırımcı Chris Dixon da şu anda Twitter API'si ile bir şeyler geliştirmekte olan geliştiricilerin vazgeçmesini öneriyor. Sebebini de şu şekilde açıklıyor; "İlerde daha çok başınız ağrıyacak."

Twitter neden bunu yapıyor?

Geçtiğimiz günlerde Twitter'ın iPhone uygulamasında iletilerin altındaki bir yenilik dikkatimi çekti. Twitter artık popüler uygulamalardan/sitelerden gönderilen içeriklerin Twitter'da yer alan kaynak hesabını iletinin en altında gösteriyordu ve bu oldukça önemliydi. Facebook'un milyar dolarlık 'mobil uygulama reklamları'na işaret ediyordu.

Yandaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz durum küçük bir bağlantıdan çok daha özel bir durum. Ancak bu yenilik her geliştiricinin faydalanabileceği bir şey gibi görünmüyor. Instagram, Foursquare, Tumblr vb. önemli girişimlerin onaylanmış hesapları iletilerin altında yeni takipçilerini/kullanıcılarını bekliyor.

Twitter'ın bu adımı büyüklerle bir kazan kazan ilişkisi kurduğunu düşündürüyor. Bu  ilişkinin tek taraflı kazanç ilişkisine dönmesi ise Twitter'ın mobil uygulamalara gönderdiği trafiği ölçerek yeni bir reklam katmanı açacağı günü bekliyor.

Dahası Twitter'ın iletilerin altındaki 'kaynak uygulama' bilgisini kaldırılmasında farklı bir amaç daha olabilir; bu bilginin herkes tarafından erişilebilir olmasını ve istenmeyen içeriklerin oluşmasını engellemek. Yani Twitter hem güvenlik hem de pazarlamada daha etkili olmak için bu bilgiyi kendine saklamış olabilir.

Şimdilik bizim elimizden gelen olanı takip etmek. Geliştiricilerin Twitter'a somut bir tepki gösterip göstermeyeceğini ise yakında göreceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  Twitter'in API'ı başından beri kötüydü. İnanılmaz mantık hataları ile limitlerden dolayı zaten doğru düzgün uygulama yazılamıyordu. Whitelist çıkardılar, büyükler haricinde kimseyi kabul etmediler. Whitelisti kapattılar, mükemmel mantık hataları ile dolu limitleri biraz yükselttiler, yaranamadılar.

  Uygulama geliştiriciler ile araları hiçbir zaman iyi değildi. Dixon az bile demiş.

  1. Cenk İşler Cenk İşler

   Kesinlikle haklısın sırf bu yüzden twitter için yazdığım uygulama sitesini kapattım. Çünkü hem sorgulamada sağlıklı değildi hemde büyük geliştiricilere oranla çok daha yavaştı.

  2. Katılıyorum, en son yenilikleriyle beraber iş saçmalama noktasına geldi. İşin garibi zibilyon spam api dururken, normal iş güç için kullanacağınız apilerde aksaklık yaşanıyor.

   Vahim durum.

 2. Genel olarak API'ları kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor, Business'ın tamamanı bir servisin üzerine inşa etmek baş ağrıtabilir. Benzer bir örnek: https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/google-analytics-api-notify/dcdz3LzKnpA

 3. Twitterın arası geliştiricilerle ne zaman iyi oldu ki ?

 4. Atıf Yildirim Atıf Yildirim

  Hatırlarsanız yakın zamanda Twitter, Instagram uygulamasına yaptığını Tumblr'a da yapmış, Tumblr üzerinden Twitter arkadaşlarını bulmak imkansızlaşmıştı. Fakat Twitter, Tumblr'ın gönlünü almak istemiş olacak ki, artık Timeline üzerinde Tumblr'dan yayınlanan fotoblogları direkt olarak görebiliyoruz. Ne zaman aktif oldu bilmiyorum ama son bir haftadır görüyorum bunu. Önceden linke tıklamak gerekiyordu. Ama şimdi Tumblr'dan gelen tweetlerin altında "Fotoğrafı Göster" seçeneği var. Twitter'ın Instagram ve Tumblr uygulamalarına uyguladığı arkadaş arama engellemesini yakında Foursquare uygulamasına da uygulayacağını düşünüyorum. Sanıyorum ki bir tür tekelleşme yolundalar. Bu sadece bir teori.