Samsung’un iPhone 5 karşıtı reklam kampanyası (ve Apple hayranlarının yanıtı)

Samsung’un iPhone 5 karşıtı reklam kampanyası (ve Apple hayranlarının yanıtı)

Bir yanda yeni Galaxy S III ile çok iyi bir çıkış yapan Samsung, diğer yanda ise her ne kadar olumsuz eleştiriler de alsa yine satış rekorları kıracağı neredeyse kesin olan iPhone 5’in sahibi Apple, bu iki dev firma akıllı telefon pazarını paylaşamıyorlar. Aralarındaki sert rekabet sadece satışlarda veya mahkeme salonlarını değil, reklam kampanyalarını bile etkiliyor.

Her ne kadar çok kısa sürede 20 milyon adet satarak çok önemli bir başarıya imza atmış olsa da, Samsung’un mahkemede Apple’dan aldığı ağır darbeyi herkes gördü. Fakat bu Samsung’un pazarlama ekibini pek etkilememiş gibi görünüyor.

Samsung’un yeni reklam kampanyası doğrudan iPhone 5’i hedef alıyor. Bu hamleye Apple değilse bile Apple hayranları yanıt vermekte gecikmedi…

Samsung’un bu hafta sonu ABD’de yayınlanmaya başlayan ilanında, iPhone 5 ve Galaxy S III yan yana görünüyor ve altlarında cihazlara ait özellikler sıralanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Galaxy S III sütunu iPhone 5 sütununun iki katı fazla özellik içeriyor.

Ama asıl dikkat çeken en üst kısımda yer alan “dahi olmaya gerek yok” yazısı. Samsung, Galaxy S III’ün iPhone 5’ten daha iyi olduğunu görmek için dahi olmaya gerek olmadığını, alt taraftaki özellikleri karşılaştırmanın yeterli olduğunu söylüyor.

İlandaki özelliklere bakıldığında Galaxy S III’ün öne çıktığını görüyoruz ama Samsung’un kendi cihazının yazılımsal özelliklerini sıralarken, iPhone 5’in benzer bazı özelliklerini listelemeyi atladığı da ortada. Sosyal medya entegrasyonları, FaceTime, Airplay ve toplam uygulama sayısı benim ilk aklıma gelenler.

Bu sırada Samsung’un listesinde Galaxy S III’ün iPhone 5’e göre üstünlükleri kısmında yer alan bir madde ise özellikle ilginç: “değiştirilebilir pil”.

Tahmin edebileceğiniz gibi Apple’ın sadık hayranları Samsung’un bu kışkırtıcı kampanyasına yanıt vermekte gecikmediler ve aynı ilanın farklı versiyonlarını hazırladılar. İşte bunlardan bazıları…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.