Samsung’un iPhone 5 karşıtı reklam kampanyası (ve Apple hayranlarının yanıtı)
Mobil

Samsung’un iPhone 5 karşıtı reklam kampanyası (ve Apple hayranlarının yanıtı)

Bir yanda yeni Galaxy S III ile çok iyi bir çıkış yapan Samsung, diğer yanda ise her ne kadar olumsuz eleştiriler de alsa yine satış rekorları kıracağı neredeyse kesin olan iPhone 5’in sahibi Apple, bu iki dev firma akıllı telefon pazarını paylaşamıyorlar. Aralarındaki sert rekabet sadece satışlarda veya mahkeme salonlarını değil, reklam kampanyalarını bile etkiliyor.

Her ne kadar çok kısa sürede 20 milyon adet satarak çok önemli bir başarıya imza atmış olsa da, Samsung’un mahkemede Apple’dan aldığı ağır darbeyi herkes gördü. Fakat bu Samsung’un pazarlama ekibini pek etkilememiş gibi görünüyor.

Samsung’un yeni reklam kampanyası doğrudan iPhone 5’i hedef alıyor. Bu hamleye Apple değilse bile Apple hayranları yanıt vermekte gecikmedi…

Samsung’un bu hafta sonu ABD’de yayınlanmaya başlayan ilanında, iPhone 5 ve Galaxy S III yan yana görünüyor ve altlarında cihazlara ait özellikler sıralanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Galaxy S III sütunu iPhone 5 sütununun iki katı fazla özellik içeriyor.

Ama asıl dikkat çeken en üst kısımda yer alan “dahi olmaya gerek yok” yazısı. Samsung, Galaxy S III’ün iPhone 5’ten daha iyi olduğunu görmek için dahi olmaya gerek olmadığını, alt taraftaki özellikleri karşılaştırmanın yeterli olduğunu söylüyor.

İlandaki özelliklere bakıldığında Galaxy S III’ün öne çıktığını görüyoruz ama Samsung’un kendi cihazının yazılımsal özelliklerini sıralarken, iPhone 5’in benzer bazı özelliklerini listelemeyi atladığı da ortada. Sosyal medya entegrasyonları, FaceTime, Airplay ve toplam uygulama sayısı benim ilk aklıma gelenler.

Bu sırada Samsung’un listesinde Galaxy S III’ün iPhone 5’e göre üstünlükleri kısmında yer alan bir madde ise özellikle ilginç: “değiştirilebilir pil”.

Tahmin edebileceğiniz gibi Apple’ın sadık hayranları Samsung’un bu kışkırtıcı kampanyasına yanıt vermekte gecikmediler ve aynı ilanın farklı versiyonlarını hazırladılar. İşte bunlardan bazıları…

 

 

Yorumlar (40)
 1. iphone 5 ile galaxy s3 ün karşılaştırılmasını anlamıyorum. iphone u para verseniz kullanmam.

  1. Kullanma arkadaşım zorla değil ya, Testlerde de iphone 5'in daha hızlı olduğunu gördük. Kim ne derse desin daha stabil çalışan iphone herzaman samsungu geçicektir. iphone da yok o oyun uyumsuz yok bu oyun uyumsuz yok efendim android 4 ü benim teleofnum desteklicekmi desteklemicekmi derdi yok. telefonunuz 3g aşağısında değilse gayet herşeyinden yararlanabiliyosun. Bir tane telefon çıkıyo ve kendi telefonları için yazılım geliştiriliyo, güncellemeler yapılıyo bundan dolayıda iphonun daha stabil ve daha hızlı çalışması kaçınılmaz birşey. Apple'ın verdiği destek, kullandırdığı araçlar (imessage, passbook, icloud vs ) adamlar herşeyiyle bir bütün yapıyolar. olay budur.

   1. Mert Ak Mert Ak

    Iphone Daha stabil, daha hızlı falan yok böyle birşey kendinizi kandırmayın... 2 yıl önce aldığım htc desire hd telefonum bile son derece stabil çalışıyor, ama galaxy s3 stabil olmayacak öylemi.. bu tür subjektif kavramlarla kendimizi kandırmayalım... S3 bariz şekilde daha iyi işte ortada. apple bir bütün halinde yapıyor falan değil... eskiden de marketteki uygulama sayısı farklarını bahane ederdi apple fanları.. milyonlarca uygulamadan kulanılan 10-20 tane en fazla...

   2. Apple ın verdiği destek mi ? Komik ..iphone un şebeke problemi tüm modellerinde var olan bir sorun neden buna çözüm bulmadılar ? neden o kadar şikayet varken bunu yaptık almak isteyen böyle alsın politikasını yaptılar ? destek dimi,komik....

   3. Burak Ülker Burak Ülker

    Ben galaxy s2 de kullandım iphone 4 te kullandım iphone 4s te kullandım şu anda da galaxy s3 kullanıyorum.Ben telefondaki çoğu şeye çok önem veren birisiyim.

    Iphone 4'ü yaklaşık 2 ay kullandım ve deneyimlerim ;

    Telefon 1 kere bile kilitlenmedi.

    Telefonda herhangi bir yavaşlama olmadı.

    Galaxy s3'ü yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve deneyimlerim ;

    Telefon günde en az 2 defa kilitleniyor.

    NFC özelliği deniliyor daha göremedim nasıl kullanılacağını :)

    Oyunlarda takılmalar,kapatıldı hatalarıyla doluyor.

    Ram %50'nin altına inmiyor ve uyguamaları kapattığım zaman ram'i temizlediğim zaman bile.

    Ben iphone 4s ile samsung galaxy s3 ü karşılaştırırım ve kazananın 4s olduğunu söylerim ki iphone 5 ile galaxy s3 karşılaştırılamaz bile...

   4. Mert Ak Mert Ak

    S3 sürekli kitleniyor diyen arkadaş ben de 2 yıldır htc desir ehd kullanıyorum ama hiç kilitlenmedi. s3 kullanan arkadaşlarımdan da duymadım böyle birşey. bu kilitlenme falan en son 10 yıl önce nokia 6610'da falan kalmıştı sanırsam... oyunlar da mükemmel oynanıyor... bir sürü oyunu bitirene kadar oynadım...

   5. arkadaşım kullandım hepsini kullandım, telefon ağır ağıır ! hadi parmağınızı s3ün bir simgesine koyun sonra hızlıa sağ sol yapın bakalım parmağınıza yetişebiliyo mu ? birde aynısını gidin 4s de yapın hatta bırakın 4s i 3gs ile yapın aradaki farkı görün. s3 istediği kadar donanımı olsun ki 5 inde donanımı iyi. ama iphone neden daha stabil çalısıyor.? bırakın bu stabil ayaklarını yazan olmus nerenle karşılaştırıyosun acaba. al ikisinide eline kulan bakalım aradaki animasyon farklarını hız farklarını kendin gör. androiteki o ugulamaların kapanasına ne demeli durup dururken hata vermesi. telefon kilitlenmeside 10 yıl öncede kalmadı. etrafımda nekadar andoid kullanan varsa hepsi kilitleniyor hepsi. tam işe yarıcağı zaman kamerasını 10 saatte açarlar. kim ne derse desin kim ne kullanırsa kullansın ama ihone çok başka daha doğrusu ios çok başka. ios la android karşılaştırılamaz daha. android o seviyeye gelemedi. samsungun telefonuna ios yüklersek ozman evet olabilir ben samsung markasına bok atmıyorum. apple da babamın değil. ama fark ortadayken bunları söyleyebiliyo olmanız üzücü gerçekten. ikisinide alın elinize bakalım hangisi daha hızlı. ben androidin hatalarından takılmalarından bıktım arkadaş. s3 daha arayüzünde takılıyo yahu bu ne demek? ara yüzü yavaş ağır ve kasıyor. ben 1800 tl vermişim ve arayüzünde kasıcak ha? oldu canım başka? telefonun hızını ben test sonuçlarına göre karşılaştırmam. istediği kadar test sonucu koy önüme. ne fayda? ben işlemcisiyle aya mı çıkıcam ? ben uygulamarını kulanıp oyun oynucam. ee ozaman ? neden kasan bir telefon alayımda sinirlerimi bozayım. iphone alır arkama yaslanır babalar gibi kullanırım. iphonu gözüm kapalı alırım. neden? çünkü aradaki fark ortada. sakın test sonuçları yok nfs falan demeyin arkaaşım. yok iphone flash desteği vermiyo diyodunuz ne oldu şimdi adobe kendi çekti bu desteği. demekki varmış bi bildikleri. siz hala kötü olanı iyi göstermeye çalısın. bizim milletimizde bu çok vardır. önde olanı sevmeyizde arkaan yakalamaya çalışanı severiz hep ve en ndekide kötüdür herzaman.

  2. Iphonebes Iphonebes

   Androidci arkadaşlar yeni rom çıkmış, hadi siz gidin onu indirin. Gidin telefonunuzun mükemmel özelliklerini kullanın. Bize bulaşmayın...

 2. Yazınızda,

  "Samsung’un kendi cihazının yazılımsal özelliklerini sıralarken, iPhone 5’in benzer bazı özelliklerini listelemeyi atladığı da ortada. Sosyal medya entegrasyonları, FaceTime, Airplay ve toplam uygulama sayısı benim ilk aklıma gelenler."

  şeklinde bir yorumda bulunmuşsunuzda "Sosyal medya entegrasyonları, FaceTime, Airplay" bunların hiç biri galaxy s3 te bulunmayan özellikler değil ki. Yani iphone'a + katan özellikler değil.

  1. Berkay sana kesi likle katiliyorum bende android kullanicisiyim s2ve s3kullandim ama android kotu telefonlar iyi androidde hakkaten arayizde bir telefon kasarmi ya hee iphone da almam genel anlamda ozellik olarak tatmi. Etmiyor ama ios iyi bu arada htc androidde daha iyi htc kullanicilari s3u savunmasin gerçekten. Çok daha iyi

 3. Mobilci Mobilci

  Apple'cıların cevapları bile Samsung'u destekler yönde.. REkabet iyidir ve Samsung da çok çok iyi bir rakip olduğu için Apple artık yeni teknolojileri eskisi gibi bekletmeden daha erken devreye almak zorunda kalacak. Kazanan da biz olacağız.

  1. Celal Celal

   Bu dediğiniz gerçekten de çok umud ettiğimiz bir konu. Ama Apple ın o burnu havada tarzı ve "ben yaptım oldu" tarzı kırılmazsa daha çok bekleriz.

   Ben de Samsungun cihazlarının Android için fazla iyi olduğunu, Apple ın kazandığı yerin de yazılım olduğunu düşünüyorum. Samsungun kullandığı ekran dokunmatik arayüzü HTC ye göre ilkelmiş, bunu da duydum.

 4. Cuhadar Cuhadar

  Hayır yazılım dışında tüm cihazı samsung dahil doğu bloku firmalarından temin eden iphone samsungun malından daha iyi olacak öylemi. Samsung kendi ürettiği ürünleri iphoneye verecek ve kendisininkinden iyi bir ürün olacak. Her neyse onu geçtim. Cihazın teknik özellikerine baksak dahi applenin ne kadar geride kaldığını görürsünüz. İşlemcisine, Ramine, kamerasına. Öğrenmişsiniz ille de itunes apstore uygulamaları. Hayır hepsi beleş olsa gözümüzün üstüne.

  Yada her neyse. Samsungun dediğği gibi. Bazı özellikleri görmek için dahi olmaya gerek yok.

  Bir şey daha. Son zamanlarda çok daha sık duymaya başladığım birşey. Apple iphone telefonları biraz telefon kullanım özrü olanlar için hazırlamış ve tasarlamış diye duyuyoruz. Biraz da doğruluk payı var gibi. Hiç bir şeyine bakmadan direk telefonu savunduklarına göre.

  1. Celal Celal

   Sayın Cuhadar,

   1 Aydır s3 sahibiyim. Kardeşim de IP 5 getirtti. İkisinin ekram parlaklıklarını karşılaştırınca kardeşim az kaldı ağlayacaktı :)

   Ama IPhone kamerası 4S'de de çok iyidi, 5'de de. Adamlar sanırım iyi görüntü işlemcisi kullanıyor. IP kamerayı Sony den alıyor belki bunun bir faydası vardır. Samsung 12 mp kamerayı 5 see önce, 7 mp kamerayı 7 sene önce denedi seri üretimde. Ama GPU ya odaklanmadı sanırım aynı yoğunlukla.

   Samsung apple ile güreşmekten kullanıcı isteklerini unuttu bence. Bu telefon pekala daha iyi olabilirdi.

   Bence S. tarafından atılacak en iyi adım bir sonraki cihazda su/toz/darbe geçirmezlik ve ücrete mukabil carbon fiber/titanyum kasa olabilir. Ayrıca daha önce destek alınan modacılarla tasarım üzerine çalışılırsa ortaya çıkan ürün çok farklı olur.

   Android yazılımının anarşist yapıdan kurtarılması gerek. Apple ın en büyük kazanç ve kayıp handikapı yazılıma müdahale edilememesi. Android markette elini sallasan saçmalığa çarpıyor, kimse bir düze ve kalite standardı derdinde değil.

   Bu arada S3 bahsedilen Game ceter dan fazlasına Game Hub ile sahip. Face Time ise Apple rezilliği olan kamera ile görüşülememesi ne yama olmuş. Apple meraklıları kendi telefonlarının kısıtlamalarını evrensel sanıyorlar.

   Bundan 2/3 nesil önceki telefonları çakıl taşı ile karşılaştırılan bir firmanın daha düşük doanımı daha pahalıya sattıran pazarlama mucizesi 150 yıl daha okutulacak derslerde.

   Apple bunu her ürününde yapıyor. Muhteşem tasarımların içine bisküvi donanım koyup 5 katı fiyatla satmak ne kadar etik, kullanıcılara bırakıyorum...

 5. "Sosyal medya entegrasyonu"nu bir "feature" olarak listelemek çok komik bir hareket değil midir? Bu devirde otomobil reklamı yapıp "kliması var" diye vurgulamak gibi bir şey.

 6. iPhone dünyasına uzak arkadaşların sosyal medya entegrasyonundan anladıkları paylaşımdan öte geçemiyor. Olayın oyun ve uygulama kısmında direk arkadaşlarınızı multiplayera kesintisiz davet gibi uç noktaları var. Aynı şekilde diğer bir çok özellik düzgün ölçeklendirilmiş ve günlük yaşam içinde kullanıcıların çoğunluğunun "aktif" kullanacağı özellikler.

  Kullanıcı kesim benimser mi düşünmeden bu da, şu da olsun mantığı ile doldurulan şeyler değil.

  Özellikle 2. ve 3. iOS güncellemeleri ile olayın nereye gittiği net görülecektir. Bir de isterseniz bu tartışmaları uygulama geliştirenlerle yapın, o zaman hangi platform daha üstün görülecektir.

  Açıkcası ben hiç şebeke problemi yaşamadım. Zamanın birinde bir haber çıkıyor kimileri orda takılıp kalıyor.

  Olay uygulama sayısının yanında uygulama kalitesi ve geliştiricilerine sağladığı avantajlar.

  Körü körüne apple düşmanı olmak yerine önce para verip alıp kullanmakta fayda var!

 7. Steve Jobs Steve Jobs

  Asıl ilginç olan Samsung telefonlarının iPhone ile karşılaştırılmaya değer bulunması.. Samsung iş makineleri üretmeye devam etmeli.. ya da beyaz eşya..

  1. Samsung Samsung

   Samsung'u çok seviyorum çünkü Apple fanlarını kızdırmayı çok iyi beceriyor. :)

   Bakıyorum S3'ü kötülemek için sıraya girimişler. Üç aydır S3 kullanıyorum. Bir defa olsun kilitlenme veya başka bir sorun yaşamadım. Android 4.1 ile S3 daha da mükemmel hale gelecek.

   iPhone 5 çıktı daha Nokia 3310 kadar kişiselleştirme yapamıyorsunuz. Widget olayı yok. Eskiden size bakan 16 adet icon vardı şimdi sayıları 20 oldu. Daha hala ana ekrana en basitinden bir Saat bile koyamıyorum. Bir alete 3000 lira para vereceksiniz ama daha ekranını istediğiniz gibi özelleştiremiyorsunuz. Cidden komik.

   1. Jaquet Onur Jaquet Onur

    O zaman kullanma herkes seçme özgürlüğüne sahip.

   2. iPad'e bakıyorum, yana çevirdiğimde ekran da kesintisiz bir şekilde yana dönüyor. Android telefona bakıyorum, önce widgetları ikonları kapatıp öyle dönüyor, sonra onları tekrar floresan lamba gibi tek tek açıyor. Bu hepsinde olmayabilir, ya da minimize hale gelmiş olabilir. Ama esneklik yanında bazı maliyetleri getiriyor. Evet widget deyince hava durumu, saat, görevler bilmem ne dolu tabi. Aynılarını iPhone'a koysalar belki o da kasmaya başlayacak.

    Apple her şeyden önce belli bir kültür (ve kült!) yakalamış ve deneyime önem veriyor. Aradaki farklar bazı yönleriyle PC/Mac/Linux arasındaki farklarla karşılaştırılabilir (esneklik/kullanım kolaylığı/stabilite v.b.).

    Her halükarda yazılım, deneyim ve tasarım olarak birebir karşılaştırmadan uzak durumdalar. Biraz genelleme ile esneklik/özelleştirme seven Android, sağlam düzgün güzel olsun diyen iOS denilebilir.

   3. Bende androidciyim ama sana sunu söyleyeyim. O widget lari ne yapıyorsun ikincisi Apple'ın arayüzü tasarimin ulaştığı uç bir nokta

  2. Celal Celal

   Apple da bilgisayar üretimine dönmeli. Özellikle klavyeli olanlara. Zira klavyesiz olanlar çokca telefondan fazla iş görmüyor.

 8. Enes Şahbaz Enes Şahbaz

  Anca s3 le gelen ozellikleri karsilastirirsiniz s3 teki ozelliklerin fazlasi zaten app storede fazlasiyla var

 9. Akın Türkcü Akın Türkcü

  Aslında danışıklı dövüş olduğunu düşünüyorum bu rekabetin.

  İnsanların aklında sadece İphone veya Samsung markası geliyor. Ve bir telefon alındığında ya İphone oluyor yada Samsung. Aslında 2 firmada karlı çıkıyor.

 10. Merhaba, Balıkesirden yazıyorum, uzun süredir iphone kullanıyordum ama bu beş ile hayal kırıklığı yaşıyorum. Artık glaxy s 3 almak istiyorum.

 11. Western Western

  Ben de Nokia 1280 Black kullanıyorum. Aldığımdan beri hiç takılmadı.

 12. Hasan Çetin Hasan Çetin

  Birisi hem işletim sistemi yapcak hem cihaz yapacak. birisi ise sadece donanım yapacak. işletim sistemini ise herkes kullanıp herkesin katkısının olduğu işletim sistemi kendine uyarlayıp cihaz yapacak. Sizce durum adil mi ? Bence başarı Apple 'ın yaptığıdır. Ne zaman samsung kendi işletim sistemi ile kendi cihazları ile Apple a kafa tutar işte ozaman hangisi daha iyi diye konuşabiliriz.

  1. Omer Girik Omer Girik

   Samsung wave + Bada ? Geri kalmışsınız üzgünüm.

   1. Bada? o ne ki, yaşıyor mu? hani nerede

  2. işte herkesin demek istediğine bu. samsungun donanımsal özelliklere lafım yok ki ben. ama cihaz yavaş hantal ve kasıyo. elimde ya kullanıyorum. arayüzü bile kasıyor arkadaş. nezamn samsung os çıkar ve ios gibi stabil olur işte ozman haa tamam deriz. ama bu iş işlemciyle olmuyor. içindeki işletim sistemine bakmalı önce.

   1. Hocam iOS'un gelişim tarihçesine ve verilen öneme bakarsak bu da kolay bir şey değil. En azından Samsung gibi çok fazla yazılım/platform ağırlığı olmayan bir firmanın ek iş olarak yapabileceği bir şey değil. Şimdi başlasa bile Apple da elindeki mali güçle boş durmayacak.

 13. harbiden bu samsung neyin peşinde ama harbiden

  1. Celal Celal

   Samsung sallasa apple düştüğü yeri bilemez.

   Bu saçma sapan sidik yarışı çıkmadan önce Samsung ile ilgili belgesel seyretmiştim. Şöyle ifade edeyim, reel ekonomik anlamda, yani üretim gücü anlamında samsung electronics bırakın apple ı, silikon vadisini yer.

   Adamlar gemi yapıyor. Dünyada Loewe nin elinde bulunan ekran kalitesi ve donanım gücünü ele geçirdiler.

   Ben Samsung un apple ı ciddiye aldığına pek inanmıyorum genel anlamda. Apple çok büyük oranda amerikan hükümetinin desteğiyle ayakta. Çünkü telefonlar adeta bir kişisel evrene ve popüler kültür jeneratörüne dönüştü. Bu telefonlar sayesinde insan uyutmak ve yönetmek çok kolaylaştı.

   Samsung Korede hükümet tarafında bastırılamayacak büyüklük. Ama Apple asla us hükümetini aşamaz.

 14. Liseliler her yerde.. Amerikada da aynı. Alın birini kullanın işte. Neyin kavgasını yapıyorsunuz.

 15. Kahveler.net Kahveler.net

  İşin garibi her fırsatta birbirine laf atmakta olan iki şirketin birbiriyle iş yapması! Daha önce çok duydum şaşırdım ve araştırdım gerçekten doğruymuş. Iphone un ekranını, belleklerini ve A5 işlemcisini samsung üretiyormuş!(en azından 4S in) Hatta ipad2 ninde işlemcisini üretiyormuş.

  inanmayan google da "iphone ekranını samsung üretiyor" diye arama yaparsa bir süre haber çıkıyor.

  Bu arada Galaxy 3 ve Iphone 5 teknik özelliklerin karşılaştırılmasını buldum. Nerdeyse her kalemde samsung kağıt üstünde daha üstün gözüküyor ama gerçekte görmek denemek lazım. Samsungu takdir ediyorum ancak iphone a karşıda sempatim var

  http://www.myekran.net/file/apple_iphone_5s_sasmsusng_s3_.pdf

 16. Kıyaslayınca hep iPhone geride kalıyor zaten ama iş pratikte hep iphone daha kullanışlı ve işletim sistemi daha hızlıydı. Galaxy S3 ile de bence bunu artık yakalamış durumda. Android iOS-a yetişmek üzere. iPhone-un tek artısı iOS olması başka hiç birşeyiyle S3-le kıyaslanamaz bence. Burdanda kıyasladığınızda fark ederseniz zaten

  http://kiyas.la/cep-telefonu/karsilastir/Apple-iPhone-5-vs-Samsung-I9300-Galaxy-S-III

 17. Arkadan koşan atlara da bakmak lazım.. Hep önde giden atlar kazanmaz di mi:)

  http://www.techno-labs.com/image/index/37/iphone-5-vs-lumia-920%20(1).jpg

  http://www.youtube.com/watch?v=jFhhBJ1URCg

 18. Benim iphone 4 üm çok takıldı one x ile s3 te kullandım onlarda takıldı demek ki mükemmel telefon yok işletim sistemine gelince birbirine benzer tarafı çok ama iOS daha güzel gibi teknik özelliklere bakmaya gerek yok benzer şeyler var bu rekabet sadece reklam amaçlı yemeyin bu oltaları

 19. Osman D Osman D

  ikisi de kötü, google da apple da donuna kadar seni soymak ister

 20. Gökhan Gökhan

  samsung isterse telefona roket takıp uzaya yollasın, o işçilik kalitesiyle işi zor...iphone'dan bıkıp aldığım galaxy s2'ye sadece bir gün dayanabildim, iade edip 4s aldım...sadece bir günde aşırı ısınma, şarj, ses kesilmesi ve daha da beteri konuşma kesilmesi problemleri yaşadım...bir daha kolay kolay samsung almam...isteyen google'dan galaxy s3 şikayetlerini bir araştırsın, o şikayetlerin hiç birini kolay kolay iphone'da göremezsiniz...