Samsung Apple'a 1 milyar dolar ödeyecek [Kronoloji]
Teknoloji

Samsung Apple'a 1 milyar dolar ödeyecek [Kronoloji]

Bir yıldan fazla süren ve 'arap saçına' döndü diyebileceğimiz Apple ile Samsung arasındaki patent davası nihayet sonuçlandı.

Açıklanan karara göre Samsung, birden fazla sayıda Apple patentini ihlal ettiği için rakibine yaklaşık 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Samsung'un ihlal ettiği patentlerin 'kritik özellikler' olarak tanımlanması dikkat çeken kelimeler arasında.

Dilerseniz bu önemli davayı ve dava sonucuna kadar yaşananları hep birlikte hatırlayalım.

Tam olarak 1 milyar 49 milyon 343 bin 540 dolarlık tazminat, ilk bakışta ağır bir ceza gibi gelebilir. Ancak Apple'ın Samsung'tan daha fazla bir tazminat talep ettiğini hatırlatalım. Davada Apple, Samsung'tan yaklaşık 2.5 milyar dolar talep ediyordu. Buna karşılık Samsung ise Apple'dan 520 milyon dolarlık dava açmıştı.

Samsung'u Galaxy Tab kararı kurtardı

Kaliforniya'da 9 kişiden oluşan jüriyle görülen dava sonucundan Apple'ın memnun ayrıldığı söylenemez. Çünkü Samsung'a verilen tazminat cezası Apple'ın talep ettiği rakamın yarısına bile denk gelmiyor. Bunun nedeniyse Galaxy  Tab serisinin temize çıkmış olması. Verilen kararda Samsung Galaxy Tab'in iPad'lere benzmediği kararına varıldığını hatırlatalım.

Patent davalarının kronolojisi

Mahkemeden bir görüntü.

Apple lehine yaklaşık 1 milyar dolarla sonuçlanan davanın süreçlerini kısaca hatırlayalım. Takvimler 2011 yılı Nisan ayını gösterdiğinde Apple, Samsung'a ilk davasını açtı. O dönemde açılan dava Samsung'un Galaxy Tab serisinin iPad'in patent haklarını ihal ettiği yönündeydi.

Bundan sonraki dava Mayıs ayında Samsung tarafından Apple'a açıldı. Güney Kore'li şirket, Apple'ın 10 patentini ihlal ettiğini öne sürdü.

Aradan bir ay bile geçmeden Apple, Galaxy S, Galaxy S 2 ve Galaxy Tab cihazlarını yasaklatmak üzere yeni dava açtı. Dava açıldıktan sonra Samsung yetkilileri Apple'ın böyle bir adım atacağını beklediklerini açıkladı.

Bu süreçte Apple dava sürecini hızlandırmak için elinden geleni yapıyor ve yetkili mercilere başvuruyordu. Samsung ise Apple'ın patent davasındaki delilleri manipüle etmeye çalıştığını iddia ediyordu.

Hollanda'da Galaxy satışları durduruldu

İki şirketin birbirlerine karşılıklı açtığı davaların ilk etkisi 2011 yılı Ağustos ayında görüldü ve Samsung Galaxy Tab 10.1'in satışını Avusturalya'da erteledi. Bu haberden sonra Hollanda mahkemesi Apple'ı haklı bularak Galaxy S, Galaxy S 2 ve Galaxy Ace akıllı telefonların satışını durdurdu. Birçok ülkeye görülmeye başlayan davaların sayısı 20'yi buldu.

Tarihler 2011 yılını gösterdiğinde Samsung yeni bir dava açarak, Apple'ı cihazlarında bulunan ve Samsung'a ait olan 3G teknolojisini izinsiz kullanmakla suçladı. Samsung bununla da yetinmeyip yaklaşık bir ay sonra piyasaya yeni sürülen iPhone 4S'leri yasaklatmak üzere bir dava daha açtı.

Ancak Almanya'da da görülen patent davasında Samsung alehine sonuca ulaşılması, şirketi hayal kırıklığına uğrattı. Samsung Galaxy Tab 10.1 tabletlerin satışı Almanya'da durduruldu.

2011 yılı sonuna doğru Samsung'u rahatlatan ilk karar ABD'den geldi. ABD mahkemesi Samsung marka cihazların satışının durdurulması gibi bir kararın söz konusu olmadığını açıkladı.

Apple Samsung'un kodlarını istedi

Teknoloji devleri 2012 yılına da patent davaları konusunda çok hızlı bir giriş yaptı. 2012 yılında verilen ilk kararlardan biri Almanya'dan geldi ve  Samsung Galaxy Tab 10.1 satışlarının durdurulması kararı iptal edildi. Ancak bu karar Apple'ı tatmin etmedi. Apple Galaxy S II ve Galaxy S satışlarını durdurmak için yeniden Almanya mahkemelerinin yolunu tuttu.

Bu arada Apple, California Kuzey Bölge Mahkemesi aracılığıyla Samsung'un geçen yılın son gününe kadar Galaxy serisi akıllı telefonları ile Galaxy Tap 10.1 tablet bilgisayarın tüm versiyonlarının kodlarını açıklamasını istedi.

Galaxy Tab 10.1 davaları birçok ülkede sürerken Apple, ABD'de yeni bir zafer kazandı. Kaliforniya bölge mahkemesinden Galaxy Tab 10.1'in satışının durdurulması kararı verildi. Ancak iki şirket arasında Hollanda'da devam eden 3G davası, bu kez Apple alehine sonuçlandı ve Apple'ın Samsung'a 5 milyon euro tazminat davasına çarptırıldı.

Apple Galaxy S 3'ün satışını durduramadı

Bu dönemde piyasaya sürülen Samsung'un akıllı telefonu Galaxy S 3 için Apple harekete geçti. Apple cihazın satışının durdurulması için mahkeme yolunu yeniden tuttu. Ancak Apple'ın bu talebi ABD mahkemeleri tarafından reddedildi.

İki şirket arasındaki patent davasının duruşmaları 30 Temmuz 2012 tarihinde görülmeye başlandı. Ve sonuç; Apple, Samsung'tan yaklaşık 1 milyar dolar tazminat alacak.

Apple-Samsung arasındaki patent davalarının kronoljisinden de görüleceği üzere arap saçına döndüğü söylenebilir. Apple'ın davayı şimdilik kazanması iki şirket arasındaki patent savaşlarının bittiğini göstermiyor. Gelecekte iki teknoloji devi arasında nasıl gelişmeler yaşanacağını bekleyip göreceğiz. Ancak şunu belirtmelim; Apple lehine sonuçlanan patent davası Samsung cihazların satışının durdurulacağı anlamına gelmiyor.

Yorumlar (7)
 1. Sonuc u dogru yorumlamak gerekirse, Apple davayi kaybetmistir, her ne kadar 1 milyar dolar gibi bir para kazanmis olsada, basindan beri hayali olan samsung un dokunmatik telefonlar ve pad dunyasindan uzaklastirma urunlerini yasaklattirma vs sansini kaybetmistir. Samsung a davanin basinda ver 1 milyar dolar davanin sonucu boyle gelsin dese samsung bu parayi verirdi :) zaten karari detayli incelerseniz samsungun aktif kullandigi hic bir teknolojisine yasaklama gelmemistir.

 2. iphone kullaniyorum, ama yine de iyi ki varsin Samsung diyorum. Cunku Samsung da gosterdi ki samartphonu o da yapabiliyor he ne kadar kopya da olsa.

 3. Isa Koç Isa Koç

  O dilde benim merak ettiğim mahkemeler neden fotoğraflanmazda böyle karikatürü çizilir merak ediyorum. Çünkü ergenekon davasında da aynı şekilde yayınlamıştı gazeteler, halen anlam veremiyorum bu duruma.

  1. Kivanc Erten Kivanc Erten

   Mahkemelerde fotograf cekmek yasak cunku.

 4. Ben tekelcileğe herzaman karşıyım. Apple gibi bir şirket bu tür hareketlerle piyasa sadece bana ait ben bilirim ben yaparım mantığı ile sömürme politikasına gitmektedir. Apple ve Samsung arasındaki rekabet tüketicinin (telefon kullanıcılarının) işine yaramıştır aynı teknolojiyi 2 katı fiyat ödemekten böylelikle kurtulmuştur. samsung adroit ile google gibi dev bir şirketi arkasına alarak, Apple gibi kendi kendine bir iş yapmaya çalışan ve googlenin yaptığı hizmetleri kullanmayarak biryerlere gelmeye çalıştığı için yakında kaybetmeye mahkum olacaktır. Zamanında cep telefonu denilince ilk akla gelen marka Nokia Symbian işletim sistemi azizliğine uğramıştır ve zarar etmeye başlamıştır. Teknoloji affetmiyor malesef insanlar nekadar güncel nekadar ucuz olursa ona yöneliyor o yüzden Samsung akıllı davranarak piyasayı dengete tutuyor. Bana sorarsanız Apple mi Samsung mu ben Samsung diyorum hemen hemen aynı özeliğe sahip ken neden 2 katı para ödeyeğim ki...

 5. Çağrı Çağrı

  Böyle birşey olabilirmi .Samsung kullanıcısı felanda değilim.

  Şimdik dünyada ilk dokunmatik telefonu Nokia (7710) çıkarmıştır.

  Sonra bilgilerimize devam edelim .İlk tablet 'i kim yaptı microsoft yaptı .

  Şimdik diyorum ki o zaman bu ilk yapan şirketler Apple dava açsın la böyle bir saçmalık olabilir mi ?

  Bu ödenecek tutar samsuna zarar vermez tam tersi apple verir.Adamlar artık herşeye dava açıyor .

  Tekelleşmeye hayır .

 6. Teknolojionline Teknolojionline

  Talep edilen tazminatın tamamı ödense bile 2,5 milyar dolar fakat Samsung sadece akıllı telefon pazarından 4,5 milyar dolar kar elde etmiş, ayrıca tabletleri temize çıktı. Bu durumda acaba Samsung bu davayı gerçekten kaybetti mi? Ayrıca Güney Kore her iki tarafıda suçlu buldu ve her iki tarafında patent ihlalinden dolayı ve karşılıklı tazminata karar verdi. Ayrıca sosyal medyada ve teknoloji bloglarında isminin bu kadar geçmesini sağlamak için Samsung acaba ne kadar harcardı?