ButikBebe.com anne ve bebek özel alışverişinde lider olmak istiyor
E-Ticaret

ButikBebe.com anne ve bebek özel alışverişinde lider olmak istiyor

Sizlerle yeni girişimleri paylaşırken bazen biraz yol almış girişimlerle de tanışıyoruz. Bunlardan biri de önüne büyük hedeflere sahip olan Butikbebe.com.

Netset Group tarafından yaklaşık 1 yıl önce hayata geçirilen iki e-ticaret girişiminden (diğeri markduck.com) biri olan Butikbebe, bebekler ve anneler (anne adayları dahil) için e-ticaret hizmeti sunan bir özel alışveriş girişimi. Farklı kategorilerdeki ürün çeşitlerinin yanında hizmet/aktivite odaklı satışlar da yapıyor.

Eğer herhangi bir anne & çocuk fuarlarına katıldıysanız bu kesime hitap edecek ne kadar farklı ürün ve tedarikçiler olduğunu görmüşsünüzdür. Netset Group Kurucu Ortağı Özgür Aksakallı'dan aldığımız bilgiye göre Butikbebe bu çeşitlilikten faydalanmak için yurtdışından da ürün tedarik ediyor. Ayrıca tedarik ettiği ürünlerin bir kısmını diğer özel alışveriş girişimlerine sunuyor.

Butikbebe'nin dikeyde genel ürün satışı yapan farklı ve büyük ölçekte rakipleri malum. Ancak anne ve bebeklere odaklı özel alışveriş tarafında aynı dağılımı görmek mümkün değil. Hatta anne ve bebek odağında en eski ve lider girişim olan ebebek.com, özel alışveriş odaklı iştiraki Paramini'yi kapatmıştı. Özgür Aksakallı'nın bu gelişmeyi özel alışverişin dinamik yapısına bağlıyor ve aşağıda verdiğimiz rakamlar ve planlar doğrultusunda 2013'te kendi kategorisinde lider olmak istediklerini söylüyor.

35 kişilik ekip, 7.5 milyon TL ciro

Butikbebe, bir kaç şirketin birleşimiyle kurulan Netset Group'un 5 milyon TL gibi bir yatırımına malolmuş. Bu yatırım 1 yıldır yapılan tüm altyapı masraflarının yanında pazarlama masraflarını da kapsıyor. (Aynı altyapıyla şu an Markduck'ın da işletildiğini düşünebiliriz.)

Şirketin tahmin ettiği ilk yıl cirosu yaklaşık 7.5 milyon TL. Sitenin üye sayısı yaklaşık 300 bin ve her gün ortalama 400 sipariş kargolanıyor. Haftada ortalama 50 yeni kampanya sunuluyor ve her kampanyada ortalama 100 çeşit ürün bulunuyor. (Saydığım kadarıyla kampanyalar 5 üründen 289 ürüne kadar değişiyor.)

Şu anda Netset Group çatısı altında toplam 35 kişilik bir ekip çalışıyor. Bu haliyle Butikbebe'yi ebebek'in hemen ardından 'e-ticaret şirketlerinin istihdam karnesine' dahil etmek mümkün.

Ekim'de TV reklamları

İade oranlarının yüzde 3 seviyesinde olduğunu paylaşan Özgür Aksakallı'dan aldığımız önemli bilgilerden biri de şirketin Ekim ayında televizyon reklamlarına başlamasıyla ilgili. İnternet girişimlerinin neden TV reklamına yöneldiğini daha önce irdelemiştik ve TV reklamlarından memnun olmayan yoktu. Bu konuda ayrılan bütçeyi bilmiyoruz ama Butikbebe'ye bir olumlu ivme kazandıracağını düşünebiliriz.

Kaç defa tekrarladığımı hatırlamıyorum ama 'anne-bebek' ürünleri kategorisinin ticaret hacmi gerçekten çok büyük. Bunu sağlayan da sürekli yenilenen ihtiyaçlar ve sanırım annelerin ilgisi. Butikbebe'nin de bu pastadan pay almak istediği ve işlerin şimdilik yolunda gittiği ortada. 2013'te nelerin olup biteceğin bekleyip görmek gerekiyor.

Yorumlar (11)
 1. ebebek.com yerine, unnado.com ile karşılaştırılmalıydı.

  unnado bu kulvarda lider, hatta çalışan sayısı da bundan 6 ay öncesinde 25lerde idi yanlış hatırlamıyorsam. Yeni yatırımının ve yeni binasına taşınmasının ardından bu sayı daha da artmıştır muhakkak.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Unnado'nun istihdam sayısını bilmediğimiz için E-bebek'ten bahsettim. Karşılaştırma yapmadım aslında. Dediğiniz gibi Unnado ile aynı kulvarda.

 2. butikbebe.com kuruluşundan bu yana bayaa gelişme gösterdi. Tebrik ederim Özgür beyi. Bende çocuklarım için kullanıyorum tavsiyede ederim. Sizler bu tür gelişme gösteren ve güven veren siteleri tanıttığınız için teşekkür ederim. Sizi takip ediyorum.

 3. Serkan Serkan

  "Sitenin üye sayısı yaklaşık 300 bin ve her gün ortalama 400 sipariş kargolanıyor." Cümlesinin yanlış olduğunu kısa bir google araştırması yaptığımızda görüyoruz. Webrazzi yazıyorsun da bari gerçekçi yaz.

  1. Bu istatistik bize site yöneticileri tarafından iletilmiştir. Nasıl bir google aramasıyla yanlış olduğunu belirliyorsunuz?

   1. Serkan Serkan

    sorunuzu kendi cevabınızda yanıtlamışsınız zaten, siz araştırma yapmadan size gelen bilgileri mi yayınlıyorsunuz. Nasıl bir araştırma yaptığım sorusuna dönersek, günde 400 siparişin kargolandığı bir sitenin hiç mi şikayet sitelerinde hakkından söz edilmez ? varsayalım ki kargolarda hiç problem yok herşey dört dörtlük, google da arandığında 30 bin civarında sonuç çıkıyor, facebook sayfası 7.504 begenide ? fazla bi araştırma yapmaya gerek yok yani !

    1. Bahsettiğiniz veriler şirket sahiplerinin açıklamalarından daha değerli kesinlikte değiller.

     Şikayet sitelerinden haklarında kaç şikayet olduğuyla veya Facebook'ta kaç beğenide olduğu sipariş sayısıyla ilgili direkt bir veri değildir. Bu yaptığınız aramalara araştırma demek doğru olmaz.

     Biz paylaşılan açıklamaya yer verdik, kendi araştırmamız sonucunda bulduğumuz doğru budur gibi bir iddiamız bulunmamaktadır. Yapılan açıklama bu şekildedir ne kadar doğru veya yanlış bunu bilemeyiz. Bunu kesin olarak bilmemiz için şirketin muhasebe bilgilerine ulaşmamız dışında sanırım net çözüm yok. En azından şirketin muhasebe dökümlerini bize açmayacaklarını anlayabileceğinizi umuyorum.

 4. butikbebe.com güvenilir ve sorunsuz bir internet sitesi gerçekten siparişler zamanında ve düzgün bir şekilde geliyor beden renk vs herhangi bi konuda sıkıntı yaşamıyorsunuz şikayet olmaması ise bu şirketin güvenilir olması ve doğru yolda ilerlemesinin bir kanıtıdır çalışanları ve yöneticileri tebrik ediyorum ve sizede teşekkürler böyle güzel ve verimli siteleri tanıttığınız için..

 5. Ekrem Ekrem

  5 milyon tl bir yatırım belitilen satış ve rakamlar göz boyama başka bir şey değil.4 yıldır bu sektördeyim.300 bin ziyaretci 400 sipariş kargolayan türkiyede bir firma varsa belki hepsi buradadır bu mümkünde değildir.300 bin ziyaretci alan site türkiyede yoktur günde 400 siparişte sadece 1,2 firmada özel günlerde bir kaç gün olur veya olmaz

  1. Mehmet Çakır Mehmet Çakır

   Ekrem dört yıldır bu sektördeysen hiçbirşey öğrenememişsin demektir. Sana basitçe bir hesap; ürün ortalamasını 30 tl olarak al %25 komisyonla ürün başına 7,5 tl kazanılsın, günde 400 üründen ayda 7,5*400*30 = 90.000 tl para yapar ki 35 çalışana böldüğünde çalışanların maaşını sigortasını diğer giderlerini anca çıkartırsın.

   Yani verilen rakkamlar dediğin gibi yüksek değil bilakis olması gerektiğinden düşük.

 6. Seda Demir Seda Demir

  Yaklaşık 2 senedir Butikbebe'den alışveriş yapıyorum. hiç bir problem yaşamadım. çok güvenilir bir site. şikayet olmamasının sebebi de budur.