ButikBebe.com anne ve bebek özel alışverişinde lider olmak istiyor

ButikBebe.com anne ve bebek özel alışverişinde lider olmak istiyor

Sizlerle yeni girişimleri paylaşırken bazen biraz yol almış girişimlerle de tanışıyoruz. Bunlardan biri de önüne büyük hedeflere sahip olan Butikbebe.com.

Netset Group tarafından yaklaşık 1 yıl önce hayata geçirilen iki e-ticaret girişiminden (diğeri markduck.com) biri olan Butikbebe, bebekler ve anneler (anne adayları dahil) için e-ticaret hizmeti sunan bir özel alışveriş girişimi. Farklı kategorilerdeki ürün çeşitlerinin yanında hizmet/aktivite odaklı satışlar da yapıyor.

Eğer herhangi bir anne & çocuk fuarlarına katıldıysanız bu kesime hitap edecek ne kadar farklı ürün ve tedarikçiler olduğunu görmüşsünüzdür. Netset Group Kurucu Ortağı Özgür Aksakallı'dan aldığımız bilgiye göre Butikbebe bu çeşitlilikten faydalanmak için yurtdışından da ürün tedarik ediyor. Ayrıca tedarik ettiği ürünlerin bir kısmını diğer özel alışveriş girişimlerine sunuyor.

Butikbebe'nin dikeyde genel ürün satışı yapan farklı ve büyük ölçekte rakipleri malum. Ancak anne ve bebeklere odaklı özel alışveriş tarafında aynı dağılımı görmek mümkün değil. Hatta anne ve bebek odağında en eski ve lider girişim olan ebebek.com, özel alışveriş odaklı iştiraki Paramini'yi kapatmıştı. Özgür Aksakallı'nın bu gelişmeyi özel alışverişin dinamik yapısına bağlıyor ve aşağıda verdiğimiz rakamlar ve planlar doğrultusunda 2013'te kendi kategorisinde lider olmak istediklerini söylüyor.

35 kişilik ekip, 7.5 milyon TL ciro

Butikbebe, bir kaç şirketin birleşimiyle kurulan Netset Group'un 5 milyon TL gibi bir yatırımına malolmuş. Bu yatırım 1 yıldır yapılan tüm altyapı masraflarının yanında pazarlama masraflarını da kapsıyor. (Aynı altyapıyla şu an Markduck'ın da işletildiğini düşünebiliriz.)

Şirketin tahmin ettiği ilk yıl cirosu yaklaşık 7.5 milyon TL. Sitenin üye sayısı yaklaşık 300 bin ve her gün ortalama 400 sipariş kargolanıyor. Haftada ortalama 50 yeni kampanya sunuluyor ve her kampanyada ortalama 100 çeşit ürün bulunuyor. (Saydığım kadarıyla kampanyalar 5 üründen 289 ürüne kadar değişiyor.)

Şu anda Netset Group çatısı altında toplam 35 kişilik bir ekip çalışıyor. Bu haliyle Butikbebe'yi ebebek'in hemen ardından 'e-ticaret şirketlerinin istihdam karnesine' dahil etmek mümkün.

Ekim'de TV reklamları

İade oranlarının yüzde 3 seviyesinde olduğunu paylaşan Özgür Aksakallı'dan aldığımız önemli bilgilerden biri de şirketin Ekim ayında televizyon reklamlarına başlamasıyla ilgili. İnternet girişimlerinin neden TV reklamına yöneldiğini daha önce irdelemiştik ve TV reklamlarından memnun olmayan yoktu. Bu konuda ayrılan bütçeyi bilmiyoruz ama Butikbebe'ye bir olumlu ivme kazandıracağını düşünebiliriz.

Kaç defa tekrarladığımı hatırlamıyorum ama 'anne-bebek' ürünleri kategorisinin ticaret hacmi gerçekten çok büyük. Bunu sağlayan da sürekli yenilenen ihtiyaçlar ve sanırım annelerin ilgisi. Butikbebe'nin de bu pastadan pay almak istediği ve işlerin şimdilik yolunda gittiği ortada. 2013'te nelerin olup biteceğin bekleyip görmek gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.