Türkiye'de internet girişimleri neden televizyona reklam veriyor? [Dosya]
Pazarlama

Türkiye'de internet girişimleri neden televizyona reklam veriyor? [Dosya]

İnternet ekonomisi hızlanarak büyüyor ama bu büyüme halen televizyonun kitleleri etkileme gücünden faydalanmak durumunda. Zira televizyon halen özellikle gelişmekte olan toplumlar için çok önemli bir kitle iletişim aracı.

Ülkemizdeki internet şirketlerinin de son zamanlarda televizyon reklamlarına yöneldiklerini görüyoruz. Biz de bu yönelimin sonuçlarını kendilerinden öğrenmek için bazı girişimlerin pazarlama birimlerine bazı sorular sorduk.

Kariyer.net, Limango, Markafoni, MorhipoTatil SepetiTrendyol ve Yandex'e yönelttiğimiz sorular ışında bir kıyaslama değil, genel bir değerlendirmeyle aşağıdaki sonuçlara ulaştık.

Ne zaman başladılar? 

Yemek Sepeti gibi 2000'li yılların başına dayanan girişimlerimiz var ama son bir kaç yılda internet girişimciliğinin had safhaya çıktığını ve TV reklamlarında boy gösterdiğini söyleyebiliriz.

Aldığımız bilgilere göre son dönemde TV reklamlarında öne çıkan özel alışveriş sitelerinin TV reklamlarına başlama tarihi 2011'in sonunu işaret ediyor. Daha uzun bir geçmişi olan Kariyer.net 2006 yılında, Tatil Sepeti ise 2009 yılında TV'de reklam yayınına başlamış.

Markalar için ciddi bir referans ve güven kriteri olarak kabul gören TV mecrasında internet şirketlerini daha çok bant ve kuşak reklamlarla görsek de Trendyol'un yaptığı özel bir tanıtım yapması ve Morhipo'nun Boyner Grubu'nun gücüyle şimdiye kadar yaklaşık 125 bin saniye (2082 dakika / 34,7 saat) reklam yapmış olması dikkat çekiyor.

Reklam yayınının sıklığını kampanyalar ve dönemsel stratejiler belirlese de, son dönemde her marka TV reklamlarını açık hava ve radyo reklamlarıyla destekleyerek devam ettiriyor.

Neden televizyona çıkıyorlar?

Konuştuğumuz tüm internet şirketlerinin amacı aynı noktalar etrafında toplanıyor. O amaçlar şunlar;

 • Marka kimliğini daha güçlü konumlandırmak ve marka bilinirliğini arttırmak,
 • Mevcut hedef kitlesine hatırlatma yaptırmak, henüz ulaşılmamış yeni bir kitleye ulaşmak,
 • Mevcut iş kolunun kolaylığını ve faydalarını anlatmak,
 • Kendini rakiplerden ayrıştırmak için farklı yanlarını öne çıkarmak

Tüm bu amaçların vardığı nihai hedef de site trafiğini ve satış/müşteri sayısını arttırmak.

Televizyon reklamlarına ne kadar harcadılar?

Bu konuda aldığımız tek cevap, 2009'dan bu yana reklam filmi yayınlayan, her sene bir veya iki bant (spot) reklam veren bir şirketin yaklaşık 2 milyon TL'yi televizyon reklamına harcandığını gösterdi.

Bu noktada bir detay vermek gerekirse; elimize ulaşan bir TV reklam ücret tarifesine göre 1 dakikaya yaklaşan (8sn x 7 = 56 sn) bant reklam fiyatları 2,500 TL + KDV'den başlıyor. Tabii bu fiyatlar kanala, yayınlama süresine göre değişiyor ve yapım ücreti bulunmuyor. Kuşak reklamların fiyatları daha düşük ama tanıtıcı reklamlar 10 bin TL'den başlayıp 20 bin TL'nin üzerine (KDV hariç) çıkıyor.

Geri dönüşler nasıl?

Reklam gösterimlerine ilişkin olumlu dönüşler Google Trends verilerindeki arama yüzdelerine de yansıyor. Türk insanının duyduğunu veya gördüğünü Google'da arama alışkanlığı genel arama çizgisinin bir kaç kata kadar arttığını gösteriyor.

Aldığımız cevaplarla da TV reklamları ile site trafiğini ise yüzde 400 arttırma ve ilk haftada yeni üye sayısını yüzde 150 arttırma gibi somut sonuçlar alındığını görüyoruz.

Televizyon reklamları nasıl ölçümleniyor?

Geleneksel medyanın ölçümleme tarafındaki sıkıntısı şimdiye kadar hep konuşuldu. Ancak işin diğer tarafında tamamen ölçümlenebilir bir mecra olması internet şirketlerinin TV reklamlarından ne kadar geri dönüş aldığını görmelerini sağlıyor.

Bu konuda sorduğumuz soruya tüm şirketlerin cevabı da olumlu oldu. TV reklamlarının neler getirdiğini arama hacmi, trafik, üye kazanım, satış ve buna benzer kriterler üzerinden ölçüm ve geçmiş günlerle karşılaştırma yaptıklarını dile getirdiler.

Bununla beraber yayın anında sitedeki anlık trafiği gözlemlemek de tercih edilen bir yol olmuş ve TV seyircisinin aynı anda çevrimiçi olduğunu/olabileceğini de gözlemlenmiş. Ayrıca yazılı ve sözlü geri bildirimler de bir değerlendirme kriteri olarak kayıtlara geçmiş.

Cevap aldığımız internet şirketlerinden biri, Alexa.com’da dört hafta içinde ilk 50 içinde oldukları sıralamada 18 sıra yükseldiklerini de takip ettikleri bir ölçüm kriteri olarak paylaşıyor.

TV reklamlarının uzun vadede ne kadar etkili olduğu ise yıl sonu raporlarında ortaya çıkacak.

Reklamlar devam edecek mi?

Bilgi aldığımız internet şirketlerinin televizyon reklamlarından memnun olduğu ortada. Reklamlara devam etmek konusunda kararlı olanlar belki de bütçeleri nezdinde yeni adımlar atacağını ifade ediyor. Kimileri ise kampanyaları bir süre daha gözlemlemeyi ve alınan geri dönüşlere göre devam etmeyi düşünüyor.

Halihazırda Google gibi bir devin TV reklam harcamalarını 1 yıl içinde 10 katına çıkardığı tahmin ediliyor ancak internet şirketleri için TV reklamlarının sürekliliği özellikle e-ticaret girişimleri için ne denli etkili olacak henüz bilmiyoruz.  Elimizde uzun süreli araştırmalar yok. Marjinal faydanın giderek azalması internetten televizyona dönük reklam hedeflemesinin sonunu getirebilir.

Yorumlar (17)
 1. Osman Gamli Osman Gamli

  Alexa ornegini verdiklerinde gulmediniz mi?

 2. İlyas Dincer İlyas Dincer

  Sadece televizyon reklamının bir internet girişimine ciddi katkı sağlayacağına inanmıyorum. Fakat TV reklamının eş zamanlı olarak internette'de yapılması durumunda çok verim alınacağı kesin. Yandex'in yaptığı gibi.

 3. Mehmet Elmas Mehmet Elmas

  Google ve Yandex'in tv reklamı yapmasını anlarım ama diğer e-ticaret vb. kategorideki siteler o reklam bütçesini internet reklamcılığına yatırsalar eminim ki daha yüksek kar marjları ve daha yüksek kullanıcı kitlesi elde edebilirler. Ayrıca feedback olarak sadece Alexa verilerini dikkate almak ne kadar doğru tartışılır :)

 4. Israfil Israfil

  ■Kendini rakiplerden ayrıştırmak için farklı yanlarını öne çıkarmak

  Özel alışveriş siteleri için genel slogan" %90'a varan indirimleri yakalayın"

  Fazla ayrıştıkları söylenemez :)

  Bunun dışında, TV reklamları güven vermesi açısından çok etkili

 5. Murat Demirel Murat Demirel

  Turkiye gibi cogu kullanici tarafindan internetin sadece Facebook vs olarak algılandığı bir ülkede insanlara daha güvenilir bir dosttan, televizyondan yararlanmak gerekli bence de. Ama ağırlığı tartışılabilir. Güzel calışma. Tebrikler b

 6. Ben televizyon reklamlarının firmalara güvenilirlik kazandırdığı düşüncesindeyim. İnsanlarımız televizyonlarda gördüğü bir e-ticaret sitesine daha güvenli diye bakabiliyor.

  1. Kesinlikle katılıyorum.. Güven veriyor..

  2. harfi harfine katılıyorum

 7. Ahmet Topcu Ahmet Topcu

  Birim maliyeti daha ucuz olabilir belki

 8. Mevcut hedef kitlesine hatırlatma yaptırmak, henüz ulaşılmamış yeni bir kitleye ulaşmak

  maddesi bence en doğru ve geçerli sebep, tv reklamları için. diğerlerin önemi ve sıralaması daha gerilerde. Birde ölçümlemeyi alexa ile yapmak çok yanlış. Bunu giren kişi sayısı ve satılan ürün miktarı ile değerlendirmek daha doğru ve gerçekçi olur.

 9. Kim Aramış Kim Aramış

  internet sitelerinin asıl ekmek yedikleri internete aktarmaları reklam bütçelerini daha mantıklı geliyor. ayrıca internette reklam denilince sadece google ve facebook gelmesi akla üzücü. bloglar ve türkçe kaliteli siteler kesinlikle ihmal edilmemeli.

  1. işte bizim hata yaptığımız nokta da burası. türkçe bir girişimde bulunursanız hiç bir zaman devlerin yanına çıkamazsınız. İnternet = Bütün Dünya ve siz interneti kullanarak yükselmek istiyorsanız mutlaka ve mutlaka evrensel dili kullanmak zorundasınız. Türkiye 70 milyon, Dünya ise 6 milyar insan demektir. Siz "ben çok büyüyeceğim" diyorsanız eğer, dünyaya hitap etmeniz gerekir. Bu nedenle türkçe girişimler bir noktada tıkanacaktır. tabi ki bu benim düşüncem.

 10. Hem tvler hem de netin gelişmesi açısından Süper bir durum

  1. Tv'lerin gelişmesi için internete ihtiyaçları yok bence.

  2. Kerem Barut Kerem Barut

   Aslında birbirlerini geliştirmekten ziyade conversion için etkili bir durum demek daha doğru diye düşünüyorum. Zaten yakında bu mecralar şimdikinden çok daha fazla iç içe geçmiş olacak

 11. ortalama bir alışveriş sitem bile olsa kesinlikle tv'de reklam verirdim. getirisi çok fazla..

 12. Mustafa Kural Mustafa Kural

  Anılan reklam maliyetlerine sadece trendyol, limango, hepsiburada gibi devler katlanabilir. Onlar da ödedikleri reklam bedellerini ne uzun ne de kısa vadede bu marj ve maliyetlerle geri alabilirler ama prestijlerine prestij katmış olurlar. TV reklamları sadece %400 gibi kar marjlarıyla yüksek hacimde satış yapabilen firmalar için fizibıldır.