Bu kaç para eder?: Antikalarınız için online ekspertiz hizmeti
E-Ticaret

Bu kaç para eder?: Antikalarınız için online ekspertiz hizmeti

İnternet, ticaret başta olmak üzere farklı alanlardaki hizmetleri kendine çekiyor. Bunlardan bir yenisi de değerli olup olmadığını bilmediğiniz antikalarınız için sunulan ekspertiz hizmeti. Bukacparaeder.com, Enkuba kuluçka merkezinin desteğiyle evinizdeki saklı hazineleri ortaya çıkarmak istiyor.

2010 yılı Startup Weekend İstanbul yarışmasında koleksiyonerim.com fikrinin sahibi Muazzez Bodur'un kurucusu olduğu girişim antika eşyalarınıza farklı kriterleri göz önünde bulundurarak bir değer biçiyor. Yani dedenizden kalan köstekli saatin fiyatını öğrenmek istediğinizde Bu Kaç Para Eder devreye giriyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Sistem, elinizdeki eser veya nesnenin çeşitli fotoğraflarını, özet bilgisini ve hikayesini göndermenizle çalışmaya başlıyor. Bu arada kupon (kredi) tabanlı bir ödeme yapıp (ücretler) ekspertiz başına 1 kupon harcıyorsunuz. Paylaşımınız yurtiçi ve yurtdışındaki 100'ün üzerindeki uzmanlardan hangisinin veya hangilerinin ilgi alanına giriyorsa bir inceleme yapıyor ve 3 gün içinde bir ekspertiz (değerleme) raporu alıyorsunuz.

Artık elinizdeki eser veya nesne ile ne yapacağınız (satmak, saklamak, açık arttırmaya çıkarmak vb..) ise size kalmış.

İşini ahlaki ve yasal kurallar çerçevesinde yaptığını belirten Bu Kaç Para Eder, el yazması kitaplardan antika arabalara kadar 30 farklı kategoride hizmet veriyor. Ekspertiz raporu sunulan ürünlerin kime ait olduğu uzmanlara aktarılmıyor ve uzmanlar eser için teklif veremiyor.

Açıkçası antika sektörünün nasıl bir hacme sahip olduğunu ve dinamiklerini bilmiyorum ama 'antika ekspertizi' aramasının Google'daki hacmi oldukça düşük. Sunulan hizmetin profesyonelliği girişimin değerli olduğunu gösteriyor ama sanırım bu yolda biraz daha eskidiğinde daha da değerli olacak.

Yorumlar (19)
 1. Değişik bir girişim ve servis olmuş ve yan servisler ile güçlenmesi muhtemel.

  bu arada haberde yazım hatası var, denizden değil dedenizden olması gerekiyordu;

  Yani denizden kalan köstekli saatin fiyatını öğrenmek istediğinizde Bu Kaç Para Eder devreye giriyor.

 2. Ben girişimcileri tebrik ediyorum.

  Muhteşem bir fikir.

  Heleki Türkiye'de Osmanlı döneminden kalma o kadar çok eser varken. Belki hepimizin evlerinde dedelerinden kalma birkaç parça ürün vardır ve bunu nasıl değerlendireceğini bilmiyordur. Veya kaç paradan satışa çıkaracağını bilmiyordur.

  Konulan ekspertiz bedelleride gayet makul.

  Sotheby's gibi müzayede şirketlerinin sahip çıkması gereken sponsor ve yatırımcı olması gereken bir proje olduğunu düşünüyorum.

 3. Tamamda anlamadığım nokta şu, elimdeki tablo milyon dolar etsin satacak ya da değerlendirebilecek bir taleple buluşturmadıktan sonra neye yarar ki expertiz raporu?

 4. ekspertiz kupon ücretleri çok yüksek! (40-50TL) Değerini bilemediğim birşey için bu kadar ücret ödemek istemem. ya değeri kupondan bile azsa?

 5. benim asıl merak ettiğim konu eksperlerimiz kısmında neden isim soyisim yazmaz? antika eksperi olmak utanılacak yada yasa dışı olan bir durum mu? hayal kahramanı tanıtır tadda bi' sayfa tedirginlik vermiyor değil açıkcası.

  1. Muazzez Bodur Muazzez Bodur

   Eksperlerimizin isimleri sanal ortamda yayınlanmamaktadır. Ancak her kategorinin eksperinin detaylı özgeçmişleri, kategori sayfalarında yeralmaktadır. Şirketimizin etik kuralları ve eksperlerimizin genel talebi doğrultusunda alınmış bir şirket kararıdır. Anlayışla karşılayacağınızı düşünerek, eksperlerimizin uzmanlıklarının ve bilgi birikiminlerinin güvenilirliğini garanti etmekteyiz.

   https://www.bukacparaeder.com/eksperler

   sayfasında da eksperlerimizden bazılarının özgeçmişlerini toplu halde görebilirsiniz.

   1. Eksperleriniz adını saklamışsınız ama öğrenmek isteyen rahat öğrenir. Yaptığınız iş şekli elipstir, yanlardan basıktır, bu şeklin adı nedir? gibi bir şey olmuş. Oldu olacak adlarını da koyun uğraştırmayın insanları.

   2. Ibrahim Ibrahim

    Babamin elinde eski paralar var bunlari meraklisina satmak istiyor bu kaonuda yardimci olabir misiniz?

 6. Mustafa Mustafa

  Benzer siteler yavas yavas yurt disinda da cikmaya basladi. Ornek: http://www.valuemystuff.com/

  Yalniz ben sanat eserlerine, hepsi olmasa da cogunun sadece resime bakarak deger bicilemeyecegini dusunuyorum, ancak ucretleri uygun oldugu icin degerini bilmek istedigim bir eserim olsaydi muhtemelen sitelerini kullanip hic olmazsa bir fikir sahibi olurdum.

  1. Emre Tufan Emekli Emre Tufan Emekli

   bende benzer düşünüyordum ancak eksper raporu aynanın boyandığını ve orjinal rengi olmadığı gibi detayları fotoğraflara bakıp söyleyince düşüncem değişti eksperlerin bilgisi konusunda..

 7. Emre Tufan Emekli Emre Tufan Emekli

  iyi fikir , güzel proje. ben kullandım siteyi kupon alarak. evimizde olan eski olduğunu saray çıkması bildiğimi aynanın 19 yy italyan yapımı olduğunu ve pederin kendi kafasına göre restore etmesinden dolayı ( tamir ve boyama ) değerinden 25.000 TL kaybettiği acı gerçeği ile karşılaştım. 50 TL verip bu hizmeti 1 yıl önce almış olsaydım 25.000 TL artıda değer kaybetmeyecekti ayna. Baktığınız zaman 50 TL ciddi bir ekspertiz için çok iyi bir rakam..

 8. Can Yalkın Can Yalkın

  Bence çok iyi bir iş fikri. Sadece tespit ile sınırlı kalmayıp, ayrıca sahibinden.com tarzı bir ilan sistemi veya gittigidiyor benzeri bir açık artırma sistemi ile desteklenirse, insanlar ellerindeki antikalar için de niş bir pazar bulmuş olacaktır.

  1. Muazzez Bodur Muazzez Bodur

   Şu an site üzerinden alım satım işlemi yapmıyoruz. Ancak ileri aşamada talep olursa tarafsızlığımızı bozmadan, dileyen değerli eşya sahiplerinin tamamen kendi istedikleri fiyattan ihaleye çıkabileceği bir alım satım platformu kurmayı planlıyoruz.

 9. Muazzez Bodur Muazzez Bodur

  Merhaba,

  Nazik mesajlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.

  www.bukacparaeder.com'u, kullanıcısı ve sizlerin değerli yorumlarınızla her geçen gün iyileştirmeye devam edeceğiz.

  Muazzez Bodur

  www.bukacpareder.com

  1. Mehmet Emin Mehmet Emin

   Merhaba rapor aldigimiz zaman elimizdeki eseri aciktan site uzerinden satabilirmiyiz mesela el yazmasi kurani kerim.Olabilir.

   Polis mudahele edermi sartlari nelerdir.mesela diyelimki bana buyuklerimizde kirani kerim kaldi bunun gibi vs

 10. Bir kaç gündür tamda böyle bir servis arıyordum.Bir heyecanla girdim ancak fiyatlar çok uçuk 1 kupon 50tl olurmu :S

 11. Kuponly.com Kuponly.com

  Bukacparaeder.com Ücretsiz kupon kodları :

  http://www.kuponly.com/magaza/bukacparaeder_com-152-88

 12. Sabun Kokusu Sabun Kokusu

  Bugün site çalışmıyor. neden? tam lazım olduğu gün site çalışmıyor...

 13. Sabun Kokusu Sabun Kokusu

  Siteye girdim, yine çalışmıyor, kapandı mı site?