Türkiye'deki mobil Facebook kullanıcıların sayısı 14 milyon
Mobil

Türkiye'deki mobil Facebook kullanıcıların sayısı 14 milyon

Facebook 'un dünya çapındaki mobil kullanıcı sayısının 543 milyon olduğunu hafta başında paylaştık. Özellikle Android sahibi Facebook kullanıcıların yüzde 21 paya ulaşması dikkat çeken detaylar arasındaydı. Şimdi de Türkiye'deki mobil Facebook kullanıcıların istatistiklerini paylaşmak istiyoruz.

Facebook reklam servisi aracıyla elde ettiğimiz bilgilere göre Türkiye'de mobil Facebook kullanan 14 milyon 219 bin abone bulunuyor. Bu rakamlara göre Türkiye'deki mobil Facebook kullanıcı oranının dünyadaki ile çok yakın olduğunu görüyoruz.

İşletim sistemlerine göre Türkiye'deki mobil Facebook kullanıcı rakamlarına baktığımızda ise iPhone'ların ön plana çıktığını söylemek mümkün. Facebook reklam servisindeki verilere göre Türkiye'deki iPhone sahibi Facebook kullanıcılarının sayısı 2 milyon 399 bin. İkinci sıradaysa Android işletim sistemi var. Türkiye'deki Android sahibi Facebook kullanıcılarının sayısı 2 milyon 71 bin olarak verilerdeki yerini alıyor.

iPad kullanıcılarının sayısı BlackBerry'den fazla

Facebook reklam servisi verilerinde dikkatimizi çeken noktalardan biri Türkiye'de iPad sahibi Facebook uygulaması kullanıcılarının, BlackBerry sahibi Facebook kullanıcılarından fazla olması. Rakamlara göre Türkiye'deki iPad sahibi Facebook kullanıcılarının sayısı 469 bin 120 iken, BlackBerry sahibi Facebook kullanıcılarının sayısı 456 bin 940  olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan Türkiye pazarında yeni yaygınlaşmaya başlayan Windows Phone işletim sisteminden ise Facebook'a bağlananların sayısı 16 bin civarında.

 

Diğer mobil işletim sistemleri kategorisinden bahsedelim. Türkiye'de diğer kategorisindeki işletim sistemlerini kullanan Facebook abone sayısı 9 milyon 647 bin civarında. Verilerden Nokia işletim sistemi olan Symbian ve benzeri akıllı telefon işletim sistemlerine ait veriler bulunmuyor. Diğer mobil işletim sistemli cihazların ise Symbian ağırlıklı olduğunu varsayıyoruz.

Türkiye'deki Facebook kullanıcılarının bilgisayar aracılığıyla sosyal ağlara bağlanması daha fazla. Ancak Türkiye'nin mobil cihaz aracılığıyla sosyal ağlara bağlanması azımsanacak bir rakam değil. Bu anlamda Türkiye'nin dünyadaki mobil cihaz eğilim rakamlarını yakaladığını söyleyebiliriz.

Yorumlar (6)
 1. Çuhadar Çuhadar

  Nokianın takozlarla yıllarca ülkemizi sömürdüğü düşünüldüğünde lider nokia gibi görünüyor. hem ios hem androidi 2ye katlıyordur ki bu çok büyük bir nokia tekeli olmuş diye düşünüyorum.

  Ama android 2 seneye yer değiştirir ve en üst seviyeye çıkar.

 2. Pavlovs Partner Pavlovs Partner

  İyi güzel, ama 14 milyon kullanıcı Facebook'un mobil app'ini daha kullanılabilir hale getirmesi gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

 3. Ahaha, ben geçen gün kaldırdım android telefonumdan facebook uygulamasını, 20 küsür MB yer kaplıyordu...

 4. Acaba normal kullanan (mobil hariç) kullanıcı sayısı kaç :)

 5. Hasan Ceylan Hasan Ceylan

  Bu tip rakamlara hiç bir zaman inanmıyorum. Türkiye'de internet kullanıcısu sayısı 35 milyon. Bunun yarısı hem mobil internet hem de Facebook kullanıyor demek. Fake kullanıcılar da hesaba katılarak bu rakam 3'e bölünürse anlamlı olabilir.

  Zaten daha önce Facebook 1.000.000.000 kullanıcı'ya ulaşmak üzere olduğunu ilan etmişti. Dünya üzerinde 7 milyar insan var. Bunların 2 / 3 açlık sınırının altında kamerası yok foto paylaşamaz, yazı yazmayı bilmez durum güncelleyemez, haa tabii bir de mobil cihaz ve data bağlantısı var ki onu hiç sormayın...

  Klasik bir ben söyledim oldu...

 6. Sait Kurt Sait Kurt

  Bildiğim kadarıyla Vodafone sponsor ve vodafone abonelerine ücretsiz facebook kullanma hakkı veriyor... Facebook ve Twitter paylaşımlarını insanlar akıllı cep telefonlarında kolaylı yapmakta... Gerek evden işe giderken, gerek işten eve giderken insanlar üşenmeden sosyal paylaşımda bulunuyorlar.

  Dahada artacak...