Akıllı telefon sahiplerinin özellikleri [İnfografik]

Akıllı telefon sahiplerinin özellikleri [İnfografik]

En temel iletişim ihtiyacımızdan çok daha fazlasını karşılamayı başaran akıllı telefonlar gündelik yaşamlarımızın bir parçası haline geldi. Artık cebimizde taşıdığımız bu ufak cihazlar pek çok konuda ilk başvuru kaynağımız haline geliyor. Durum böyle olunca kullanıcılar için akıllı cihazlar da vazgeçilmez hale geldi.

Online Colleges’ın; Pew, Nielsen, comScore ve Gazelle gibi farklı kaynaklardaki araştırmalardaki verileri derleyerek hazırladığı bir infografik de akıllı telefon sahiplerinin cihazlarına ne kadar düşkün olduklarını ortaya koyuyor. İnfografikte ayrıca akıllı telefon kullanım alışkanlıkları ile çeşitli ve oldukça ilginç rakamlar da yer alıyor.

Araştırmalara göre “iPhone’um olmadan yaşayamam” diyen kullanıcıların oranı yüzde 65. Bu kullanıcıların bir şeylerden vazgeçmesi gerektiğinde çoğu zaman akıllı telefon terk edecekleri alışkanlıkları arasında ilk sırada yer almıyor. Akıllı telefonumdan önce kahveden vazgeçerim diyenlerin oranı yüzde 40. Banyo yapmaktan vazgeçerim daha iyi diyenlerin oranı yüzde 18. Akıllı telefon için seksten vazgeçeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 15.

Nielsen’in yaptığı araştırya dayanan verilere göre kullanıcıların telefonlarına bu kadar bağımlı olmasının nedeni uygulamalar. En popüler uygulama kategorileri ise şöyle sıralanıyor:

Oyunlar yüzde 64, hava durumu yüzde 60, sosyal ağlar yüzde 56, harita ve arama yüzde 51, müzik yüzde 44, haber kaynakları yüzde 39, eğlence yüzde 34, finans yüzde 32, film ve video yüzde 26 ve son olarak da özellikle yakın dönemde artış göstermeye başlayan mobil alışveriş yüzde 26.

Her ne kadar en popüler uygulama kategorileri sıralamasında ancak 7. sırada yer alsa da oyunlar hemen her akıllı telefon sahibi için vazgeçilmez durumda. Araştırmaya göre bir iPhone sahibi ayda 14,7 saatini cihazında oyun oynayarak geçiriyor. Android sahiplerinde bu süre 9,3 saat, Windhows Phone 7 sahiplerinde 4,7 saat ve daha çok iş çevrelerinde tercih edilen BlackBerry’de ortalama 4,5 saat oyun oynanıyor.

Kullandıkları cihazlara göre kişilik analizi yapmayı hedefleyen bir araştırma, tercih edilen marka ile kullanıcısının durumlara yaklaşımlarını mercek altına yatırmış. Buna göre iPhone kullanıcılarının yüzde 52’si kendilerini “gelecekle ilgili daima iyimser” olarak tanımlıyor. Android kullanıcılarında bu oran yüzde 28. iPhone kullanıcılarının yüzde 25’i, Android’cilerin ise yüzde 18’i “kolay kolay canlarını sıkmıyorlar.

BlackBerry kullanıcıları ise o kadar iyimser değil. “Eğer bir şeyin ters gitme ihtimali varsa, ters gider” diye düşünen BlackBerry kullanıcılarının oranı yüzde 33. “Başlarına iyi şeylerin geleceğine nadiren inanan”ların oranı da aynı. “Her zaman en iyisinin olacağını uman”ların oranı ise biraz daha düşük; yüzde 0. Bunu karamsarlık mı, yoksa gerçekçilik olarak mı değerlendirmek gerekli, onu size bırakıyoruz :)

İşte bunlar ve diğer bilgilerin yer aldığı ilginç ve keyifli infografik…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.