Google Nexus 7 için anasayfasındaki reklam yasağını deldi
Genel

Google Nexus 7 için anasayfasındaki reklam yasağını deldi

Google bugün anasayfasından Nexus 7'ye bir flash reklam koyarak  Mayer sonrası dönemde arama sayfalarını daha esnek kullanacağını gösterdi.

Arama ürünleri ve kullanıcı deneyiminden sorumlu başkan yardımcılığı görevini uzun süre sürdüren Marissa Mayer, 2005'te yazdığı bir blog yazısıyla arama sayfalarında bu tip hareketli reklamların kullanılmayacağını açıklamıştı.

Google'ın geçtiğimiz aylarda I/O etkinliğinde duyurduğu Nexus 7 tablet için bu yasak delindi. Çünkü şu anda Nexus 7'nin satışa çıktığı ülkelerden Google'a girenler anasayfada hareketli bir Nexus 7 bannerıyla karşılaşıyor.

Google'ın son dönemde yaptığı tasarım değişikliği sebebiyle Türkiye'den kolayca Google.com'a bağlanamıyoruz. Ancak proxy kullanarak Google.com'a eriştiğimizde bannerı görebiliyoruz.

Nexus 7 bannerına tıkladığınızda cihazın satışa sunulduğu Google Play sayfasıyla karşılaşıyorsunuz. 199 dolardan satılan Nexus 7 ülkemizde satışa sunulmadığı için proxy olmadan sayfaya ulaşmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi uyarıyı alıyorsunuz.

Google'ın Nexus 7 reklamı için tasarımsal olmazlarından vazgeçmesi, şirketin geleceği konusunda yeni soru işaretlerini getiriyor. Arama motoru olarak yola çıkan sonrasında dünyanın en büyük online reklam ağına sahip olan Google, son yıllarda Android ile mobil dünyanın hakimi olmayı kafaya koymuştu. Bugün yaptığı bu değişiklikle şirket yeni hedeflerine ulaşmak için eski araçlarını sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğinin izlenimini veriyor. Google yeni ürünlerini çıkardıkça bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini daha net bir şekilde görebileceğiz.

Yorumlar (4)
 1. Bu google için büyük bir oyun. İşin ucunda Apple a rakip olmak var.

 2. Erman Tokatlı Erman Tokatlı

  Google gördüğüm en iyi reklam politikasını izleyen şirket diyebilirim kullanıcı memnuniyetleri ise üst seviyede yaptığı bu hareketi doğal karşılamamak elde değil daha da önceden yapmaları gerekirdi bu şekilde ürün satışları bir basamak daha da artacaktır. Son 4 yıldır google çok güzel bir internet politikası sergiliyor çok akıllıca olmuş

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu büyük firmalara anasayfa resimli reklam olayının da önünü açar mı diye düşünmeden edemiyorum. Bu bedeli ödeye hazır bir sürü firma da olacaktır.

  Ciddi bir pazar. Dikkatli yapılırsa google büyük kar elde eder. Ama bu kararı almanın da kolay olmayacağı kesin. Yani o kadar düşmez gibi geliyor insana. :)

 4. Murat Deniz Murat Deniz

  elbette ortada apple rakip olmak var.ama apple son samsung mahkeme sonuçunuda düşünürsek.bir çok farkı apple ürünlerini kabul ederek google nin daha güçlü reklamlar yapması lazım.