Apple-Samsung davasından sonra yaşananlar
Teknoloji

Apple-Samsung davasından sonra yaşananlar

Bir yıldan uzun süren Apple-Samsung arasındaki patent davası nihayet sonuçlandı ve her ne kadar Apple'ın talep ettiği tazminatın altında bulunan bir miktar olsa da Samsung yaklaşık 1 milyar doları rakibine verecek.

Mahkemenin Cuma günü borsa seansının kapanış saatine yakın karara bağlanması Apple ve Samsung hisseleri üzerindeki etkinin tam olarak anlaşılmamasına neden oldu. Ancak ABD Nasdaq endeksinin işlemlere başlamasıyla beraber, Apple rekor kırdı.

Açılış ziliyle beraber Apple hisseleri 680 dolar seviyesine kadar yükseldi. Şirketin borsadaki değeri bir rekor daha kırarak 637 milyar dolar değerle dünyada en değerli şirket olmaya devam etti. Ancak seans sonuna doğru şirketin borsadaki yükseliş eğilimi biraz da olsa yavaşladı. Apple'ın borsadaki hisseleri günün sonunda yüzde 1.88 oranında yükselişle 675 dolar seviyesinden kapandı.

Patent davasının kaybeden tarafı Samsung ise mahkeme sonucuna doğru orantılı olarak borsada değer kaybetti. Kore borsasında işlem gören Samsung hisseleri yüzde 7.5 oranında değer kaybetti.

Apple 8 Samsung cihazın satışını durduracak

Samsung'a karşı mahkeme kararıyla elini güçlendiren Apple'ın, Samsung cihazlarının satışını durdurmak için harekete geçtiğini belirtelim. Dün ABD federal mahkmesine başvuran Apple, sekiz Samsung cihazı yasaklatmak istiyor. Apple'ın satışını durdurulması istediği sekiz cihazın isimleri şu şekilde; Galaxy S 4G, Galaxy S2 AT&T, Galaxy S2, Galaxy S2 T-Mobile, Galaxy S2 Epic 4G, Galaxy S Showcase, Droid Charge ve Galaxy Prevail.

Tahmin edildiği gibi Apple'ın Samsung'tan istediği 1 milyar dolardan fazlası. Mahkemenin sonuçlanmasına rağmen Apple, Samsung'un peşini bırakacağa benzemiyor.

Yorumlar (7)
 1. Teknolojionline Teknolojionline

  Yabancı basında olmak üzere neden her yerde 8 modelden bahsediliyor anlamadım. Aslında sadece 4 model. Galaxy S, 2S, Droid Charge ve Prevail. Diğerleri kendi içlerinde kurumlar için türetilmiş aynı modeller. İşin ilginç tarafı Iphone'a asıl benzerlik gösteren Galaxy S2 SA-I9100 Apple'ın yasaklanmasını istediği modeller arasında yok.

 2. Ilker Ilgen Ilker Ilgen

  Apple 'ın yaptığı bu saçmalığın bedelini kendi kendisine ödetecek buna eminim.

  Yaptığı birçok tasarım evet farklı ama hiç biri İLK değil.

  Özellikle IBM 'in reklamlarında dünyanın ilk tablet bilgisayarını biz yaptık derken bunu APPLE 'ın karşısına koymaması konunun sadece şirket bazında bir çıkar değil AMERİKAN çıkarlarına karşı bir karar olduğunu düşünüyorum.

  Samsung 1 milyar doları öder ödemesinede cihazlarının satışının yasaklanmasının bedeli ağır olabilir.

  Steve Jobs'un kanserden kaynaklandığını düşündüğüm bozulmuş zihin yapısının ne Samsung'a nede Google Android 'e verebileceği zarar bundan daha öte değil.

  1. Kesinlikle apple a zarar olarak dönecek

 3. Doğan Yıldız Doğan Yıldız

  Apple babasını kaybetti artık istediği davayı kazanmakta özgür. Gelecek günlerde bir iphone gibi ses getirecek bir değişime imza atabilecek bir beyni yok artık, Hem samsung androidin gücünü arkasına aldı bir kere onuda frenlemek pek mümkün olmayacaktır.

 4. Apple ve Microsoft gibi tekelcilik zihniyetine sahip firmalar gelecekte kaybeymeye mahkum olacaktir

  1. Hasan Mentes Hasan Mentes

   Siz cok turk filmi izliyorsunuz sanirim. Yok oyle bir dunya. En azindan iktisat101 dersi alan birinci sinif ogrencisi bile bu cikrimi yapabilir.

 5. Ali Tokalak Ali Tokalak

  Bir iPhone kullanıcısı olarak belirtmek isterim ki şu haberden sonra Apple benim için bitmiştir. Böyle inanılmaz bir dava ile rakip bir firmayı zor durumda bırakma girişimi eminim apple'a çok şey kaybettirecektir.