Galata İş Melekleri'nden inploid.com'a yatırım geldi
Yatırım

Galata İş Melekleri'nden inploid.com'a yatırım geldi

Dragons Den Türkiye‘de aldığı yatırımla adını duyuran ve Wired 100 listesine giren inploid bu kez Galata İş Melekleri (Galata Business Angels) üyeleri’nden yatırım ve mentörlük desteği aldı.

Bilgi ve tecrübe paylaşım platformu olarak hizmet veren ve Nisan ayında yenilenen inploid'in Galata İş Melekleri üyelerinden yüzde 30 hisse karşılığında 300.000 TL yatırım aldığını öğrendik ki bu da girişimi 1 milyon TL değerlemesine ulaştırıyor.

Yatırım sonrası inploid kurucuları Serkan ve Hakan Köse'nin hisse oranı yüzde 17,5'erden toplam yüzde 35 olmuş. İlk yatırımcı Nevzat Aydın ise artık yüzde 12,5 hisse sahibi.

Bu yatırımın bazı önemli yeniliklerin kapısını açacağını, Türkiye'nin önemli girişimcilerinin de dahil olduğu GBA'nın, inploid'in uluslararası sulara açılması için çaba göstereceğini öğrendik.

Hatırlarsanız  bu sene Mayıs ayında Webrazzi Startup'12 etkinliğinde sahne alan Galata Business Angels Genel Sekteri Ayşe İnal’ın Galata Business Angels’ın 6 girişime yatırım yaptıklarını ve Haziran ayında bu rakamın 9′a ulaşacağını paylaşmıştı. inploid yatırımı planlananlar arasıda mıydı bilmesk de GBA'nın yeni yatırımlara imza atması sevindirici.

Kısaca bahsetmek gerekirse inploid, içeriği kullanıcı tarafından geliştirilen bir soru-cevap platformu. Kullanıcılar ilgi alanlarında veya merak ettikleri konularda sorular sorup cevap alabiliyor, bilgi birikimini genişletiyor. Dilerseniz inploid'i Webrazzi Ofisi'ne de konuk olan Serkan ve Hakan Köse'nin ağzından da dinleyebilirsiniz.

Yorumlar (24)
 1. Quora ve Branch'ten sonra imploid'in cok calismasi gerekiyor. Bir de Turkiye'de beklenen ilgiyi henuz bulabilmis degil gibi geliyor bana, en azindan word of mouth acisindan. Umarim basarili olurlar, yatirim hayirli olsun

  1. Adını söyleyemediğin girişime sektor erbabı gibi yorum yapmak da pek moda bu aralar. beklenen ilgiyi henüz göremediği sonucuna nereden vardın merak ettim.

   1. Erdal;

    "sektor" değil "sektör" olacak. O ile Ö arasında baya bir mesafe var klavyede, M ile N yan yana, yanlış tuşlaması olasılığı yüksek. Bundan dolayı sektör uzmanı mı değil mi gibi klavyeden eleştiri yapabilmen için önce, bazı kelimelerin tam olarak nasıl yazıldığını da bilmen gerekir.

   2. ConFa;

    Cep telefonunda hızlı mesaj yazmaktan dolayı çoğumuzda olduğu gibi bende de olan bir alışkanlık bu. Türkçe karakterler yerine ilk tercih olan latin karakterlere basıyorum. Umarım bu alışkanlıktan zamanla kurtulurum.

    Bu arada yorumunda 2 ciddi anlatım bozukluğu var. Tartışmayı uzatmamak adına ne olduğunu belirtmiyorum.

   3. Bırakın insanlar ister uzman olsun ister çırak istediği eleştiriyi yapsın kimse bir şey kaybetmez emin olun.

 2. Bu iki genç adamı dragons den de gördükten sonra katıldım inplode adım adım hedeflerine ulaştıklarını görmek çok güzel. Webrazzi nin by tür girişimleri hiç ıskaladıginida görmedim ayrıca bir tebrik te webrazziye.

 3. inploid.com para kazanıyor mu? gelir modeli nedir? bu konularda bilgisi olan var mı?

  1. site içerisinde bu konuyla ilgili soru cevaplar mevcut. giriş yaparsan görebilirsin.

   1. neden giriş yapmak zorundayız gelir modeli üyelere özel mi ?

    cevap yazmayacaksan yazmak zorunda değilsin sayfada bir kere sitenin url i çıktı, tamam rahat ol.

   2. hh;

    üye olmak zorunda değilsiniz ve üyelere özel değil ama ben yine de sizin için sorunuza cevap veren linki paylaşayım.

    http://www.inploid.com/t/inploidin-gelir-modeli-nedir/

 4. Engin Murat Engin Murat

  içerik siteleri artık fırsat siteleri gibi doyuma ulaşmadımı ? içerik sağlayacak kullanıcılara çok farklı ve bilinmeyen birşey sunmadıktan sonra ne kadar başarılı olabilir bilemiyorum.Kullanıcıların 100 tane siteye içerik girecek kadar zamanları olduğunu sanmıyorum.Umarım başarılı olurlar....

  1. Kesinlikle katılıyorum, az önce üye oldum ve 300.000 TL yatırım bu sitenin neresine verildiğini çok merak ediyorum...

  2. bence örneklerle konuşmak daha mantıklı olur. içerik üretme adına başarıya ulaşmış ya da iyi yolda olan örnekler...

   ilk aklıma gelenler mesela mekanist.net dakick.com inploid.com antoloji.com memurlar.net

 5. Serkan Utku Öztürk Serkan Utku Öztürk

  Kurucuların hisse oranı azınlığa düşünce, yatırımcılar şirketin yeni sahibi olmuş gibi görünüyor. Kurucular açısından motive edici değil gibi görünüyor. İlerde sermaye arttırımı sırasında, hiç söz hakları kalmazsa şaşırmamak gerekir.

 6. Buğra Demiriz Buğra Demiriz

  ilk yatırımlardan bugüne kadar çok beğenmeme rağmen, önemli bir gelişim göstermeyen bir siteye gereksiz bir yatırım bence.

 7. bu arada inploid.com için çalışmıyorum :) sadece sevdiğim içerik ürettiğim beğendiğim bir türk girişimi o kadar. ön yargıları üye olup içeriye girince kırıyorsunuz. gerçekten ilgi alanınıza göre bulabileceğiniz içerikler var.

  1. ConFa'nin dedigi gibi klayvenin azizligine ugramisim. Diyelim ki girisimin adini bilmiyorum, yanlis yaziyorum bu benim sucum mu girisimin sucu mu? Son olarak da bi'seyin erbabi olmanin o seyin ismini soyleyemis olmakla ilgisi oldugu cikarimi nasil yaptiniz tebrik ediyorum. Linguistik mi konusuyoruz burada? Laf-u guzaf ederek abestle istigal olmayiniz..

 8. ilk günden beri ısınamadığım bir site. Oluşan içeriğin bir çoğu, yurt dışı örneklerinde hali hazırda çok daha zenginleştirilmiş ve kaliteli şekilde bulunurken, hedef kitlesi zaten genellikle ingilizce bilen bir sitenin, ne kadar ilerleyebileceğini merak ediyorum. Lokal konularda da sozluk ve forum sitelerinden daha yaygınlaşma ihtimali bana hala çok zor geliyor.

  Umarım yanılırım ama bence aldıkları son yatırım oldu. Başarılar dilerim.

 9. Kaan Kayabalı Kaan Kayabalı

  1 milyon TL herhalde postmoney valuation. Bu seviyede girişimcilerin exit yapmayacağını, tüm finansmanın şirket kasasına enjekte edileceğini düşünürsek, premoney valuation 700.000 TL seviyesinde oluyor. Sizi bilmem ama bana biraz düşük geldi. Elbette ki şirketin monetization vs değerlemede önemli ancak global seviyede rekabetçi olmak isteniyorsa, yatırımcıların da biraz riske girip daha yüksek valuationdan daha fazla miktarda para enjekte etmeleri gerekiyor.

  Başka bir konu da; girişimcilerin hisseleri %17.5'e kadar erimiş. Eğer bir Seri A yatırım gerçekleşirse bu hisse oranları %10'lar seviyesine kadar gerileyebilir. Bunu girişimci için motivasyon kaybettirici bir unsur olarak görüyorum. Bunun ötesinde potansiyel VC için de girişimcinin bu kadar az hisseye sahip olması çok hoş olmayacaktır.

  Umarım girişimciler kendilerine tatmin edici seviyede bir maaş yazabilmişlerdir.

  Yine de henüz para kazanmayan bir girişimin yatırımcı ilgisi çekmiş olması sevindirici. (elbette şirkete tohum seviyesinde yatırım yapan kişilerin kişisel bağlantılarını vs gözardı ederek söylüyorum)

  Tebrikler, bol şans.

  1. Ishabercim Ishabercim

   çok güzel bir yorum. aslolan motivasyondur..

   bu arada onedio'nun tasarımı ve kulanım kolaylığı çok iyi. tebrikler.

 10. Teknolojionline Teknolojionline

  Inploid.com'un acilen arayüzünü değiştirmesi lazım, hiç ama hiç kullanıcı dostu bir kullanımı yok. Oldukça iyi niyetli bir çalışma ama hala amatör forum sitelerini andırıyor. Türk girişimcilern daha başarılı olmasını dileyen bir olarak inşallah yeni yetırımla daha iyi bir yere gelmelerini umuyorum.

 11. Ayrıca logo Linkedin çakması olmuş biraz daha yaratıcı olabilirdi.

 12. Burak Çetin Burak Çetin

  Birkaç ay önce burada sorula.com'un yatırım haberini de okumuştuk. Sorula'nın yatırım almasından sonra İnploid'in de tekrar yatırım alması Türkiye'de içerik siteleri açısından güzel haber.

 13. inploid ile ilgili böyle bir haber bekliyorduk zaten,sürekli gelişen,kaliteli içerik oranı gün geçtikçe artan bir site inploid.

  bundan sonra ki yatırımı umarız yurt dışından alır,ki bu kuvvetle muhtemel.

  tebrikler inploid ailesi,yolunuz açık olsun!