İnploid yeni özellikleriyle daha çok içerik toplayacak
Araçlar

İnploid yeni özellikleriyle daha çok içerik toplayacak

Dragon’s Dens Türkiye’de tüm yatırımcılardan yatırım alan ve Ocak ayı sonunda Webrazzi TV'ye konuk ettiğimiz  inploid.com hakkında beklenen yenilik haberleri aldık. Inploid yeni özellikleriyle içerik üretimini tetiklemeyi ve kullanıcılarının sahip olduğu bilgileri organize etmesini hedefliyor.

Inploid'in yeni özelliklerinden biri gönderi alanları olarak adlandırılan bölüm. Bu bölümde kullanıcıların kendi hayatlarını farklı ilgi alanlarına göre organize etmesi ve içerik üretmesi sağlanıyor. Açılan başlıklar takip edilebiliyor ve aynı gönderi alanına farklı kullanıcılar içerik gönderebiliyor. Bu gönderiler her kullanıcının takipçileri tarafından ayrı ayrı oylanabiliyor.

Gönderi alanları ile belli konular etrafında kullanıcıları site içinde daha aktif kılmayı amaçlayan Inploid, e-posta ile hızlı içerik gönderimi, 'bookmarklet' ve paylaşım butonu ile de site dışından içerik akışı sağlamak istiyor. Bu bilgi akışının sağlanması da Inploid'de daha zengin bir içerik havuzu oluşabileceğine işaret ediyor.

Bir diğer yenilik olan Inploid bileşenleri (widgets) inploid'de hazırlanan soru veya anketlerin blog, web sitesi veya mobil uygulamalarında yayınlanabilmesini sağlıyor. Bir diğer yeni araç olan paylaş düğmesi de İnploid'in yeni kullanıcılara göz kırpmasını sağlıyor.

Dragon’s Dens Türkiye’deki ilk hali ile bugünkü hali arasında ciddi fark olduğunu söylememiz gereken Inploid, öğrendiğimiz kadarıyla önümüzdeki dönemde mobil uygulamalar, mobil site ve Facebook uygulaması ile kabuğundan çıkacak.

Başta Türkiye olmak üzere kendi alanında en iyisi olmak isteyen girişim, hem almış olduğu yatırımı hem de TV yayınlarına dönük yeni özelliklerini başarılı şekilde uygulayabilirse hedefine ulaşması mümkün. Diğer yandan daha fazla kullanıcının çekilebilmesi için site içinde daha aktif ünlü/tecrübeli kişilerin hesap oluşturması gerektiği de göze batıyor.

Sanırım Inploid’in ilk zamanlarını hatırlayanlar, bugünkü durum hakkında da bir yorum yapacaktır.

Yorumlar (11)
 1. Serkan Köse Serkan Köse

  Bazı araçlarımızla ilgili bilgiyi http://www.inploid.com/goodies/ sayfasında bulabilirsiniz.

  Sevgiler

 2. Teknolojionline Teknolojionline

  Sanki başka sosyal ağları çağrıştırıyor gibi ama eksikleri hala çok fazla. Pek kullanıcı dostu bir arayüzü yok, aynı yere tekrar dönmek için bile uğraşmak gerekiyor. Ömrü ne kadar uzun olur bilemiyorum.

  1. Serkan Köse Serkan Köse

   Her türlü fikir ve geribildiriminizi http://www.inploid.com/t/henuz-beta-asamasinda-ama-sizce-inploidin-eksikleri-nedir-veya-su-ozellik-olsa-cok-daha-iyi-olur-dediginiz-bir-sey-var-mi/ başlığı altında tartışmak isteriz.

   Sevgiler ve saygılar,

 3. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Inploid'in arayüzü, kullanılabilirliği ve geleceği konusunda çok bir fikrim yok. Fakat, şunu belirtmek isterim ki sorulan niteliksiz sorular ve cevaplar maalesef yeni gelen asıl kitleyi kaçırmaya sebep oluyor. Uzun süredir Quora'yı kullanıyorum ve çok faydasını gördüm. Orada böyle bir problem henüz gün yüzüne çıkmış değil. Inploid sanki forumların offtopic ya da geyik kısımları içeriğine sahip şuan. Sebebi ise ülkemizde ciddi ve katma değerli konulara dair paylaşım kültürü eksikliği ve zaten kaliteli içerik üretememe probleminin buraya da aksetmesi olarak görüyorum. Girişimcilere tavsiyem, işin sosyokültürel boyutlarını da araştırıp ona göre plan yapmalarıdır. Başarılar dilerim.

  1. Serkan Köse Serkan Köse

   Sistemi gerçekten olması gerektiği şekilde kullanırsanız (ilgili olduğunuz konuları belirtir, sizinle alakalı olan alanları yaratırsanız hele ki bir de ilgilendiğiniz konularla alakalı kişi ve gönderi alanlarını takip ederseniz) sistem çok iyi bir şekilde çalışıyor. Bahsettiğiniz bazı soruları ise moderatörlerimiz kalite ayrıştırmasına da tabi tutuyor (kaldı ki herhangi bir sorunun kalitesine kullanıcılar da etki edebiliyorlar puanlayarak). Tüm sistemi olabildiğince kullanıcının da faydasına odaklı bir halde geliştiriyoruz. Kullanım esnasında yaşadığınız herhangi bir problemi http://www.inploid.com/t/henuz-beta-asamasinda-ama-sizce-inploidin-eksikleri-nedir-veya-su-ozellik-olsa-cok-daha-iyi-olur-dediginiz-bir-sey-var-mi/ bu başlık altında sizinle tartışabilir inploid'i daha iyi bir yer haline getirebiliriz. Kullanıcı geribildirimleri bizim açımızdan (her zaman) oldukça önemli.

 4. Western Western

  Şimdi Lean Startup diye bir kavram var. inploid'i bu hale soktuğunuz için duymadığınızı varsayıyorum ve acil olarak bir yol ayrımına varmanız gerektiğini düşünüyorum.

 5. Umay Hanedan Umay Hanedan

  inploid, dragon's dens programından beri takip ettiğim bir site ve süreçle birlikte olağan üstü bir gelişim sürdürdü bana göre,ciddi anlamda profesyonel bir iş yapan girişimcileri tebrik ediyorum ve yakın zamanda ikinci yatırımlarını alacaklarını düşünüyorum.Ayrıca içerik anlamında olumlu bir gelişim gözlemlemekteyim.

 6. Ayakli Rehber Ayakli Rehber

  serkan ve hakan kardeslerin bu emeklerinin inploidi iyi biyere getirecegine hala inaniyorum.. merak ettigim ise dragonlar neden aktif degiller..?

  1. Sezer Noyan Sezer Noyan

   Pivot yapmaları gerektiği konusuna katılıyorum.

 7. Sezer Noyan Sezer Noyan

  Kesinlikle yoğun emek verilmiş, üzerinde çalışılmış bir uygulama. Eğer reklam ağırlıklı bir iş modeli planlanıyorsa karlılık açısından işlerinin zor olduğunu görüyorum. Yatırımcılarının sabırlı ve sonuna kadar girişimcileri destekler olmaları gerekiyor.

  Yine de sosyal ağa dayanan iş modellerinin kara geçmesini kolay görmüyorum.