5 Ejder Gücünde Bir Site: inploid.com
Yatırım

5 Ejder Gücünde Bir Site: inploid.com

Dragons Den Türkiye'de geçtiğimiz hafta 5 yatırımcıdan da yatırım alan inploid sitesini sizler için inceledik ve kurucuları Serkan Köse ve Hakan Köse ile sizler için röportaj yaptık.

Güncelleme: İnploid'in Dragons' Den Türkiye'deki sunumunun videosunu yazının sonunda izleyebilirsiniz.

Serkan Ünsal: Öncelikle tebrikler, 5 yatırımcıyı da ikna etmek ve yatırım almak büyük başarı. Serkan Köse & Hakan Köse: Çok teşekkürler. Henüz yolun daha başı ama bu şekilde başlamak iyi bir başlangıç oldu bizim için...

S.Ü: Siteye bu sabah üye oldum. Benim ilk izlenimim "Kategorize edilmiş düşünce ve soru cevap kümeleri" diye özetledim. Siz inploid'i bir cümle ile nasıl anlatabilirsiniz?

S.K/H.K: Aslında oldukça kısa ve öz bir şekilde açıklamışsınız :). Bunun yanında soruyu soranların bu kümede istediği kitleye (gerek meslek grupları, gerekse ilgi alanlarına bağlı gruplar) sorusunu yöneltmesi de ek bir özelliği.

S.Ü: Inploid hangi soruna çözüm üretme vaadinde bulunuyor? Sitenin çıkış amacı nedir?

SK/H.K: inploid, internette sonuca gitmek için harcanan zaman ve ayıklanan bilgiye daha direkt ulaşım gibi bir ana amaç taşıyor. Ana amacı bu olmakla birlikte bu süreçte insanlar; verdikleri cevaplarla ve konuların altındaki yorumlarda verdikleri tepki ve düşüncelerle birbirlerini tanıyorlar ve karşılıklı fikir paylaşımında bulunuyorlar. Gerek arama motorlarını tarayarak, gerekse forum,..vb. yerlerde başlıkları tarayarak birbirine benzeyen onlarca başlık ve içerik arasından, birçoğunu tarayarak ve okuyarak aranılan bilgiye ulaşma çabası var. Bu esnada aynı konuya benzer başlıklar heryerde karşımıza çıkıyor. inploid bu konunun da önüne geçmeye çalışıyor ve moderasyon sisteminde buna özellikle dikkat ediyoruz. inploid'in bunlara ek olarak hedeflediği zamanla hayata geçireceği birçok özellik var...Temelini iyi atabilirsek ve gerçekten doğru yöne ilerleyebilirsek, bu hedefe ulaşmaması için hiçbir neden yok. Özellikle bizleri izleyen, bizlerden haberdar olan insanların bize verdiği destek sorumluluğumuzu daha da artırıyor, ve tabi inancımızı da...

S.Ü: Inploid'de "Tekirdağ'da en güzel mekanlar hangileri?" diye bir soru sorup sonra da gezgin diye bir hedef kitleye gezi etiketi ile sordum. Biraz quora sitesine benzettim. Quora ile farklarınız nelerdir veya benzelikleriniz nelerdir?

S.K/H.K: Biz inploid'in ilk halini 2009 sonuna doğru beta olarak açtık ve açıkçası yaşadığımız maddi zorluklar nedeni ile siteye bir türlü istediğimiz şekilde zaman ayıramadık. Benzer bir sistemle 2010 ortalarına doğru ortaya çıkan Quora da sorulara insanlar tarafından cevaplar arıyor. Onlar daha çok başlık / topic temelli ilerliyorlar. Ancak biz hem meslek ve ilgi alanı temelli ilerliyoruz hem de amaç olarak; ana sayfamızdan kullanıcılara bir kapı açmak/yaratmak istiyoruz, bu kapının nereye açılacağına kullanıcılar karar veriyor. Çok yakındaki güncellemelerle bunu olabildiğince interaktif ve hızlı bir halde  yapabilmelerini sağlayacağız. Herkese hitap etmek istiyoruz ve bunu profesyonelce, kimse birbirinden rahatsız olmadan yapabilmek amacımız... Ve tabii merak edilen şeyi belirli hedef kitlelere de bu profesyonellike yönlendirebilmek.. İnsanların öğrenip öğretebildiği, yazabildiği, okuyabildiği, bazen muhabbet edebildiği, kendisine benzer insanlarla tanışabildiği ve paylaşımda bulunabildiği, bilginin çevresinde sosyalleşebildiği bir platfrom yaratmak istiyoruz. Bilgisayar başındaki herkes mutlaka bir konuda uzman ya da  bilgi sahibi ve bu bilgiye ihtiyaç duyan başka insanlar var... Neden bunu paylaşmasınlar?...  Gerçekleştimesi zor bir şey gibi görünebilir ama bizlere inanan çok ve biz bunu gerçekleştirmeyi denemek istiyoruz... Şu anda doğru insana doğru soruyu yönlendirmek adına bir algoritma geliştiriyoruz... Mevcut sistemde devrede değil ancak çok kısa bir süre içerisinde devreye alınacak ve inanıyoruz ki bu noktadan sonra inploid'in güçlü yönleri ve farkları herkes tarafından daha da anlaşılacaktır. Yapabileceğimizin en iyisini yaparak, bize inanan ve Türkiye'den de kayda değer işler çıkabileceğine inanan insanlarla, tüm kullanıcılarımızla, ve tabii dragonlarla, neden olmasın?

S.Ü: Site ile ilgili bize söyleyebileceğiniz güzel gelişmeler olacak mı? Şu anda aklınızdakilerin yüzde kaçı sitede aktif durumda?

SK/H.K: Elimizden geldiğince gelişmeler yaptıkça insanları bilgilendireceğiz... Önümüzdeki 1 aylık süreçte olabildiğince ek özelliği aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Aslına bakarsanız aklımızdakilerin %30'u aktif durumda henüz.. Yapacak çok fazla işimiz ve çok uzun da bir yolumuz var... Doğru hamlelerle ve insanların desteği ile hedeflediğimiz başarıya ulaşacağımıza inanıyoruz.

S.Ü: Bizlere kendinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

S.K.: Ben İTÜ 2000 yılı mezunu 32 yaşında bir elektronik yüksek mühendisiyim. 11 yıldır çeşitli sektörlerde çalıştım. Bunun son 5 yılında ise kardeşim Hakan'la birlikte girişimcilik mücadelemize devam ediyoruz. Çeşitli projelerle bugüne kadar geldik. Sonrasını zaten biliyorsunuz...

H.K: İTÜ 2008 mezunu Fizik Mühendisiyim. Yaklaşık 5 yıldır ağabeyimle birlikte çeşitli projelerde görev aldım. İşin geliştirme ve mimarisi ile ilgiliyim daha çok. Projelerin teknik tarafında görev alıyorum...

S.Ü: Microsoft'un düzenlediği Startup Weekend'e de katıldığınızı gördüm. Orası nasıl geçmişti? İlgi var mıydı?

SK/H.K: Yanlış hatırlamıyorsam oylanan 12 proje arasına girdik. Her ne kadar oradaki hedef daha çok o haftasonunda katılımcılarla birlikte birşeyler ortaya çıkarmak, paylaşmak, birlikte birşeyler üretmek ve eğlenmek olsa da orada ilgi çekebilmek de oldukça güzeldi...

S.Ü: Sitenin geliştirmesi, hayata geçişi, yatırımcı arama süreci açısından değerlendirdiğinizde en zor süreç hangisiydi? Nerelerde zorlandınız?

SK/H.K: Sitenin geliştirmesi tabii ki zor süreçlerden biri ancak bu hep devam eden / edecek olan bir süreç... Site ve kullanıcılar varoldukça, sistem daima geliştirilecek ve gelişecek... Dolayısı ile bunu zor ama sıralama dışı bir şey olarak bir kenara koyabiliriz.. Ancak hayata geçme aşamasında; düşündüğümüzden farklı davranan kullanıcı kitleleri bizi oldukça zorladı... Olabildiğince kitlelere hitap eden/edecek bir platform olma yolunda ilerlemek istiyoruz, dolayısı ile bu konuda kullanıcı davranışları ve istekleri oldukça önem arzediyor... Geliştirme ve hayata geçirme süreçlerinde malesef ki herşeyi tam anlamıyla düşündüğünüz şekilde uygulayamıyorsunuz, ya da kullanıcılarla barışık bir yol bulmaya çalışıyorsunuz... Bunun yanında yatırım alma sürecinde projenin hedeflerini, yapmak istediklerimizi, gelecekteki planlarımızı anlatabilmek zor ama güzel bir süreç. Buna onların da inanması en önemli basamaklardan birisi zaten... Tam bir sıralama olmadı ama fikir verdi sanırım :)...

S.Ü: Dragons Den ekibini nasıl buldunuz ? Kimler sizi köşeye daha çok sıkıştırdı ? Dragons Den'e katılmak isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken neler var?

SK/H.K: Dragons Den ekibi farklı sektörlerden insanların bulunduğu bir ekip ve hepsi kendi alanlarında kendilerini ispatlamış kişiler. Hepsinin olaylara bakış açısı ve incelemeleri çok farklı ve bu sizin kendi başınıza göremediğiniz birçok şeyi farkedebilmenize olanak sağlıyor. Bizim için en önemli kazanımlardan birisi de bu oldu.

Nevzat Bey kendisinin de söylediği gibi zor ikna olan ve ince eleyen birisi, bunun yanında girişimimizin içinde bulunduğu sektörle en ilgili insan da o. Köşeye sıkıştırma demeyelim ama bizi biraz terletti.

Dragons Den'e katılmak isteyen girişimci arkadaşlara çok standart ve hepsinin de zaten duyduğu cümleler söylemek istemiyoruz... Ama şu bir gerçek ki, ne olursa olsun, projelerine olan inançlarını asla ve asla kaybetmemeliler. Bunu sadece program için değil kendi girişimcilik mücadeleleri için de yapmalılar zaten..

S.Ü: Internet girişimcilerine söylemek istediğiniz birşeyler var mı?

SK: Özellikle Türkiye'de gerek internet sektöründe gerekse diğer sektörlerde girişimcilik gerçekten oldukça zorlu ve yıpratıcı bir yol.. Girişimci vazgeçmeden her yolu denemek zorunda... Çalması gereken kapı sayısı çok fazla ve hepsine erişmeye çalışmak zorunda... ve bunu vazgeçmeden yapmak zorunda... "Durmak yok yola devam" demek zorunda hep... Bu süreç yıpratıcı ve oldukça enerji gerektiriyor. Bu enerjiyi içinde hissetmeden yola çıkmasınlar ya da mümkünse bunu yakalayabilecekleri ve sinerji olusturabilecekleri arkadaşları ile yola çıkmantan çekinmesinler... Tüm bu söylediklerimin yanında, herşeye rağmen, son zamanlarda Türkiye'de girişimcilik adına çok güzel gelişmeler oluyor ve önümüzdeki yıllarda hızla çok daha iyiye gideceğine inanıyorum... Bu herkes için fırsatlar doğuracaktır...

H.K.: Projelerinin geliştirme süreçlerinde projelerini hayata geçirmeden mutlaka iyi bir kullanıcı kitlesi ile hatalarını tespit etmeye, kullanıcı davranışlarına ve isteklerine kulak vemeye, ve kendi eksiklerini görmeye çalışsınlar...

Yorumlar (45)
 1. Bir şey sormak istiyorum. Bizim forumlar, gerek hukukla ilgili gerek saağlıkla ilgli, gerek elektronik aletlerle ilgili, gerek kadınların iç dünyası ile ilgili, yeterince uzman ve milyonlarca insanın bilgi alışverişini zaten şu an üstlenmiyor mu? Forumlarda her şey mükemmel bir kategorizasyon edilmiş olarak zaten sunuluyor. Tüm uzmanlar da oralarda sorulara cevap vermekten hiç mi hiç üşenmiyorlar... Oradaki milyonlarca insan sizin sitenize geçiş yapar mı sizce? Bu tarz soru-cevap olaylarında Türkiye'de bir çok method denendi ama hiç biri forumun yerini tutmadığı için kapatılmaya mahkum oldu. Önceden söylemiş olayım.

 2. Benim de merak ettiğim 150.000 TL gibi bir bedel ne için harcanacak, veya bu tarz sitelerin maliyeti ne kadar yüksek olabilir. Gelir hedefleri ve dragonların onaylaması da çok ilginç ne kadar yüksek bir sayfa görüntüleme oranı bekliyorlar böyle.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   150.000tl 3 adet muhendisin 1 yil boyunca gecimlerini saglamak icin harcayacagi + sunucu giderleri icin harcanacak olan paradir. Buna ofis kirasi dahil degildir. Ama ofise ihtiyaclari olacagini sanmiyorum. 150.000 bence olmasi gereken minimum rakam.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    Sevgili Ozan 150.000 TL mühendislerin 1 yıl boyunca geçimlerini sağlamak için verilmesi sence ne kadar mantıklı? Ejderler (yatırımcılar) bu işten para kazanmak için yatırım yapıyorlar. Ejderler tarafından verilen bu ücret bu kişilerin yaptığı bu işin bedeli midir? yada bu iş tutarmı? konuları ise bana göre tutmaz bir başkasına göre tutar. Sonuç olarak yatırımcılar bu işin risk analizini yapmışlardır sanırım. Yapmamışlarsada kendi zararlarına. Bu konuda tek tebrik edeceğim bu proje ile 5 ejderinde yatırımını almak büyük başarı bence. Bu konuda bu arkadaşları tebrik ediyorum. Umarım güzel bir proje olarak devam eder.

   2. Mert Meriç Mert Meriç

    itü arı 2 de ttgv de şirketleri var zaten, önceki projelerinden beri kullandıkları yer, bence de para maaşlar için kullanılacaktır.... reklam, sunucu vb. durumlara gelince de, biz paranın yanında kendi bilgi birikim ve imkanlarımızı da sunuyoruz diye atıp tutan ,az paraya projenin çoğunluğuna göz diken yatırımcılar ilgilenir diye umuyorum...

 3. "Mehmet ve Hakan" arkadaşlarım. İyi güzel diyorsunuzda bu arkadaşlar girişimci ve bir ürün çıkarmışlar bunun içinde maddi olanaklara ihtiyaçları var.

  (((Siz programı izlediniz mi ilk önce onu söyleyin herkes eleştiri yapabilir ama eleştiri yapabilmek için o konuyu bilmelisiniz o yüzden sizi kınıyorum.)))

  Web siteleri için yapamadıkları bir iş olabilir bir yazılımcı tutmak için masraf yapabilirler sunucu için masraf yapabilirler, reklam verebilirler ve en önemlisi programı izlerken "BORÇLANDIK" dedi iki kardeş, o yüzden borçlarını öderler.

  Önyargı ile yaklaşırsanız bir yere varamayız ve bende web sitelerine girdim hiç fena değil.

  Bende DDEN Türkiye'ye başvuru yaptım inşallah başvuruyu kabul ederlerde ben bir miktar yatırım alırım:)

  1. Arkadaşım merak etme, aynı projede üretmiş olduğum bir site mevcut. Zamanında çok kafa yordum bu işlerle. Stackoverflow gibi mi yapsam aadvark gibi mi yapsam diye... Ancak Türkiye'de bu tarz projeler pek ilgi görmüyor, kullanışlı bulunmuyor. stack'ı da klonlayan, aadvark'ı da klonlayan çok örnekler var. Bu arkadaşlarımız da daha önceki örneklerden bir benzerini yapmışlar. Bir kaç ek özellik koyup zenginleştirmeye, süslemeye çalışabilirler, emeklerine saygı duyarım. Ancak, ülkemizde internet kullanıcısı, temelde bu tarz soru-cevap projelerine ilgi duymuyor. Başta göze hoş gelebiliyor ama kalıcı bir kullanışlılığa sahip olmuyor... Umarım yanılırım da emekler ve paralar boşa gitmez.

   1. Katılıyorum arkadaşım. Bu tür web siteleri ilgi görmüyor özellikle bir avukat v.b. kişinin ücretsiz bilgi vereceğini hiç mi hiç sanmıyorum ben sadece birşeyleri çabalıyorlar ter döküyorlar ve bu emeklerin, girişimci ruhu denilen o azmin buradaki yersiz eleştirilerle son bulmasını veya karartılmasını hiç mi hiç istemem.

    Size katılıyorum Mehmet Bey zaten bu tür web siteleri var ve özellikle bu işi ücretli yapanlarda var.

   2. inşallhhh emeklerinin karşılığını alırlar şans yanlarında olsun.

 4. Okursan Okursan

  Bana da saçma geldi yani. Tasarımı filan da işlevsel değil. En basit forumlar bile daha kullanışlıdır, sadece kayıt aşaması çok kolaydı. Onun haricinde bu sistemin yapıpta forum sistemlerinin yapamayacağı bir şey yoktur sanırım. O kadar masraf yapıldığına değer mi, şüpheliyim.

 5. Hakan G. Hakan G.

  Oncelikle 5 Dragondan para çıkardıkları için Tebrikler!

  Bana kalırsa Türkiye çapında yeni bir fikir gibi görünsede ABD de bunun birçok emsali var. Bunlardan en önemlisi Quora. Buna Yahoo Answers, FormSpring, StackOverFlow, vs. gibi sitelerde eklenebilir.

  Bence 150 bin TL bu tip bir proje için yeterli olmıyacaktır. Bu tip sitelerde hesap edilmesi gereken Kullanıcıların tatmin olması için Ne kadar geniş bir kitle gerektiği. Bu Chicken & Egg problemi veya Uçağın pistten kalkma problemi ile bilinir. Örnek olarak - sizin 1 milyar dolarınız bile olsa Facebooka rakip olamazsınız - çünkü uçağın pisten kalkması milyonlarca insanı üye yapmak demek ve o para yetmez..

  inploid herkezin sorunlarına çözüm olmayı denerken yeterli kitle ve uzman üye yapabilecek mi? Zanettmem! Herşeyi çözmektense belli bir sektör veya konu bazlı başlasalarmış daha kolay olurdu. Bunun en güzel örneği StackOverFlow.com (sadece IT olarak başladı ama şimdi platformu başka sektörlere yayıyor ve satıyor).

  Buna ek olarak görsel tasarım pek başarılı değil - ama bu işin sadece detayı!

  Yanılıyor olabilirim ama Dragon olasaydım - Ben yokkum derdim! :) Bence 150 bin maaşları 1 veya 2 sene öder ve borçları kapatır, ama bu süreçte inploid de tarihe karışır...

  Yinede tebrikler.. ve umarım yanılırım!

 6. Çok haksızca eleştiriyorsunu bence. Sonuç ortada bir emek ve çaba var saygı çerçevesi içinde yapın eleştiri yapacaksanız ve forumlarlada kıyaslamayın.

  Sizin mantığınızla millet blogda açmasın o zaman nasıl olsa haber veya webrazzi gibi web siteleri var.

  Şu an buraya kötü bir şekilde eleştiri yazanlar şunu düşünsünler.

  Bir kişi henüz facebook, twitter gibi web siteleri yokken çıksaydı acaba Türkiye'de nasıl karşılanırdı. Tabikide bana göre destek felan verilmez ve şu anda sizin yaptığınız gibi haksız yere eleştirilirdi.

  Tabi bu doağldır henüz girişimcilik çalışmaları bu yıl çok hız kazandı ve böylede devam edeceğine inanıyorum.

 7. Neyi yapabilecek durumda olduğunuz değil, neyi yaptığınız önemli. Köse kardeşler ürünlerini hayata geçirdiler ve özgüven ve cesaretleri ile yatırımcıları ikna ettiler. Bu proje bana da çok orjinal ve yenilikçi gelmese de atılan adımların karşılığını alacaklarını düşünüyorum. Çünkü artık koşmaya başlayacaklar...

 8. trend.ly nin uzun cümlelerle ifade edilmiş hali

 9. Programı izlemiştim. Siteyi de inceledikten sonra aşağıdakileri söyleyebilirim.

  Bana göre şu ana kadar dragons den'e gelen en iyi proje buydu.

  Doğru proje ve doğru girişimciler, doğru yatırımcılar ile buluştu (gerçi ben olsam alphan manas ve nevzat aydın ikilisinin teklifini tercih ederdim).

  Hep Türkiye'nin uluslararası alanda bir internet markası çıkaramadığını söylüyoruz ama bu ışığı bu siteden alıyorum ben.

  Umarım bşarılı olurlar..

  1. işte budur... süpersiniz aynı düşücedeyimmm...türkiyeninde önde gelen bir sitesi olsun kötümü olur amerikalıy ı zengin edeceğimize türkiyeden olsunlar...

  2. son bölüm terk ruşen , bölümleri tekrar bir daha izlemeni tavsiye ediyorum sana

 10. Artık bizim başvurumuzda kabul edilsede bizde birkaç sunum yapsak:)

  Bana sorarsanız bu tür bir web siteyi veya benzer bir web site kullanıcı çekemez diye birşey yok.

  Dünyada yaşayan herkes aynı zevklere bağlı değiller o yüzden facebook varken millet neden twitter orku gibi başka türlü sosyal ağlarıda kullanıyor o zaman.

  Bizde diyelim Facebok var bu sektörde bize bir proje yapmak düşmez diyip kendimizi bir kenara mı atalım.

  Hakan G. sizin anlayışınıza göre o zaman koca dev video sitesi youtube var neden bu dailymotion veya vimeo video sitesi açmışki manyak mı bunlar:)

  1. Bahadir Bahadir

   Bence manyaklar :)

   "Facebook varken twitter'ı açmışlar" yanlış olmuş, farklı konseptler çünkü. Fakat bildiğim kadarıyla orku daha eski fb'a göre.

   "Bizde diyelim Facebok var bu sektörde bize bir proje yapmak düşmez diyip kendimizi bir kenara mı atalım."

   Evet, kenara atın. Facebook'dan bahsediyoruz alo :)

   İnsanların temel ihtiyaçlarına yönelik, dünyaya katkı sağlayabilecek, local değil, global çapta hizmetler üretmek gerek bu işler için.

   1. "Bahadır" arkadaşım hadi global bir pazar haline getirelim web sitemizi deyip web sitesini global hale getiremezsin. Nasıl bir düşünce içerisindesin onuda bilmiyorum.

    Daha yeni yeni öğreniyorsun heralde ve şunu unutma ilk önce bulunduğun yerdeki işlerini sağlamlaştırırsın ondan sonra global pazara açılırsın.

    Facebook ilk çıktığında global miydi? Sadece üniversitelere özgüydü.

    Düşüncen çok ve çok geri kalmış. Sen bir en kolayından web sitelerinde bulunan paylaş butonlarına bakta kaç tane sosyal ağ varmış bir gör.

   2. Bahadir Bahadir

    Arkadaşım, Türkiye'de çok çok çok mükemmel olup da Dünya liginde olan tek bir web sitesi söyle lütfen bana.

    Söylemek istediğimin özü buydu aslında da sen gerilere gitmişsin, çık oralardan.

    Herhangi bir AddTo/Paylaş butonunda bulunan Facebook, Twitter ya da FriendFeed dışında hangi site ne kadar kullanışlı ona bir bak. Çok olmalarının ne önemi var? Örneğin bu arkadaşların bağış aldığı web sitesi, o butonlardan biri olsa diyelim, kaç kez tıklanır bir düşün istersen.

  2. Eser C. Eser C.

   Neden bu kadar Hakan G. ye yüklenip duruyorsunuz. illaki sizin gibi düşünmek zorunda mı?.. tüm açık yürekliliği ile kibarca fikrini söylüyor. Kaba yaklaşımı da yok. sanki Köse kardeşlerin ebeveyni gibi konuşuyorsunuz. Böyle zamanlarda hep cevrede pohpohlayan insanlar olur ama eleştiri önemlidir.. eminim Köse kardeşler bu yazılanlardan kendilerine bir fayda çıkarırlar. Olumsuz görüşlerden moralleri de bozulmasın. Faydalanmaya çalışsınlar. Benim fikrime gelince..

   Herşey bir tarafa diğer tüm detayları geçiyorum, söyleyeceğim 3-4 yıl içinde beklenen 14-15 milyon getirinin mümkün olmadığıdır. Çünkü bu proje bu haliyle global bir yapıya kavuşamaz.. türkçe kullancılarla başlamış bir site türkçe devam eder. hele ki "user generated content" odaklıysa.. bence strategy hatası yapmışlar.. derhal bu yanlışlarından vazgeçmeleri lazım.

   Sitenin tutup tutmamasına gelince çok kolay olduğunu düşünmüyorum. Yönetimsel tetikleyici sorulara ihtiyac var. adminlere büyük iş düşüyor.. yapacakları en büyük hata insanların buraya girip bilgi alacaklarını düşünüp site aklını ona göre organize etmeleri olur. Bilgiden ziyade, tebessüm ettirici ve provakatif sorular lazım. bilgi içerikleri çok daha sonra.

   Abi, kardeşin bilgi, birikim ve motivasyonunu da beğendiğimi söylemek isterim. Umarım başarılı olurlar..

   1. umarım !!!!başarılı olacaklar....

   2. Bizimde kaba yaklaşımımız yok farkındaysanız "sizin" diye hitap ediyorum.

    Eleştiri gelişim aşamasında olan bir web sitesi için tabikide çok önemli ama bu iş bana sorarsanız edebiyata benzer eğer bir eleştirmen işini düzgün bir şekilde yapamazsa edebiyatçı hayal kırıklığına uğrar ve ürün veremez.

    İşte ben bu girişimcilik olaylarını ona benzetiyorum.

    Hiç düşünmeden eleştirmek haksızlık olur ve ayrıca 14-15 milyon kar etmek gerçektende abartı olmuş. Nede olsa bu tür bir proje internette taze kan değilki millet bir anda akın etsin reklamlar versin ve bu kadar kısa sürede 14-15 milyon kar etsin. Bu kar oranını gerçekten abarttılar.

   3. Hakan G. Hakan G.

    eser c. yorumunuz için teşekkürler.

    Evet farklı düşünüyorum ve açıkca zamanında buna benzer projelerde yer aldığım için kendi deneyimimden esinlenerek yorumluyorum.

    Bir dönem ben Twitter in yeni versiyonunu yaptım diye sevinen birisi olarak, fark ettimki, iş teknoloji ve fikirde bitmiyor.. daha bir sürü faktor var ve bunların en önemlisi bu Uçağın kalkış problemi bence (veya Yumurta Tavuk) olayı..

    Neyseki TutkuSepeti ni kurarken bu sorunların üstesinden geldik! Demekki en iyi ders tecrübe ile alınıyormuş :))

  3. Hakan G. Hakan G.

   DaS Kesinlikle dediklerimi çarpıtıyorsunuz.

   Ben bu işte rakipler var diye yapılamaz demedim. Yorumlarımda dediğim konu şu - 150 bin TL bu projenin pistten kalkmasına yeterli değil - özellikle genel bir yaklaşım sergilenirse. Yani "herkez içindir" denirse o zaman 150 bin yetmez. Ama daha odaklı bir konu veya sektör üzerinden gidilseydi o zaman bu yatırım yeterli olurdu görüşündeyim.. Yoksa, rekabet var diye bir proje yapılamaz demedim. Benim dediğim siz eğer Dünya genelinde Facebook a rakip olmak isterseniz, uçağın pistten kalkması çok zordur, çünkü belli bir Network unuz ve kullanıcı sayınız olmalı. Ama mesela Rusyadaki odnoklassniki.ru, Çinde veya Brezilyadaki Lokal Sosyal site örneklerinde görüldüğü gibi, belli bir ülkeye veya kitleye odaklı bir Facebook başarılı olabilir.

 11. Bahadir Bahadir

  Gelir modeli olmayan ve yurtdışında başarılı türevleri olan bir web sitesine 150.000 TL bağış yapılmasına anlam veremedim.

  Evet, bence yatırım değil, bağış yapılmış. Çok şanslı bu çocuklar :)

  1. birazda şans olsun artık yıllarca emek vermişler okmuşlar o kadar sene ama hep çabalamışlar artık meyvelerini almalarının zamanı gelmiş anladığım kadarıyla alsınlar helal olsun.

   1. hasan sen amcaoglu mu oluyosun hocam birazdan diger tarftan su projeye bakmaya calıssan

 12. Şirket Adresleri Şirket Adresleri

  Ekşisözlük ve forum arası bir uygulama olmuş. Biraz daha geliştirilmesi gerek.

 13. Kerem Karadeniz Kerem Karadeniz

  Selam ilk önce ülkemizin gencleri birseyler yapmaya calismis bunada masraf anlamda yardimci olunmus yada olunmaya calisiyor hersey guzel tamam da ( yanlis anlasilmasin insallah istedikleri olur )

  benim tecrübeme göre yapilan site dünya ya hitap degilde türkiye hitap ediyor yani buranin kaymak pardon reklami icin yapiliyor oyle dusunulmuse bulunmamis firsat olur cunku bizim insanimizi bilirsin iyi kotu ayirt etmedem bizim ulen diyerek (Manga ödül oylamasi) sahip cikicaklardir yani pek fazla kafa yormaniza gerek yok amac belidir degilse genclere tavsiyem vazgecin cunku bir facebook bir twitter 150 bin dolarla olunmaz ancak olmaya calisabilirler oda biryere kadar onlarin reklam pastasindan aldi dilim ufak kalintilarini alsalar kendilerin sansli hissedirler cunku site kurulur uc bes miktara reklam yapilir ziyaretci gelir buyursun ama ya sonrasi aktif ziyaretci onemli ne yaparak oyalicaksin gelenleri ? buyuk siteler buyuk ekip ister ekip e de nice 150 bin lira lar gider o yuzden kendi ulkene hitap ediceksen zar zor yolunu bulur yoksa olcak sey degil ...

  kusura bakmayin ne dusunduklerimi yazdim hic kimseyi kucuk dusurmeden asaglamadan basarilar :)

  1. Sonuna kadar katılıyorum. Bana görede fazla bir stratejik düşünceye girmemişler. İyi hoşta bu kullanıcılar bir süre sonra farklı şeyler isteyecekler. Facebook'a sadece oyun oynamak için girenler var:) O yüzden inploid'de kullanıcıları kendisine çekecek işi ve içeriği sadece kullanıcıya bırakmıyacak ve gelen kullanıcıyı kendisinden kaçırmamak için kullanıcılara ekstra birşeyler düşünüp hemen faaliyete geçirmeleri lazım.

   Şahsen ben avukat olsam bilgimi neden ücretsiz paylaşayım parasıyla paylaşmak varken.Bir dilekçe yazmak kaç TL:?

  2. Bu proje çok büyük getiriler getirecekse bence %60 çok, %30'a çekseydiniz. Ne deyim, yinede aradığınız desteği buldunuz. Başarılar dilerim.

  3. Açıkçası sermaye arttırımı denen şeyin tam da bu tür şirketler için olduğunu düşünüyorum.

   Site yükselişe geçtiğinde gerekli analizler yapılır (arkalarında özellikle alphan manas'ın olduğunu unutmayalım) ve eğer uygun görülürse çok rahat bir şekilde sermaye arttırımı yapılır diye düşünüyorum.

   Sitenin tutup tutmaması birçok parametreye bağlı ama bana göre sitenin şu an en büyük problemi, geniş kitlelere hitap edebilecek bir arayüzünün bulunmaması. Kısacası şu an konsept'i (tüm özellikleriyle) algılayıp sistemi etkin bir biçimde kullanabilecek kişi sayısını çok az buluyorum. Bu konuda kullanıcı dostu bir arayüze ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.

   Umarım başarılı olup tıpkı diğer klonlar gibi (gittigidiyor, grupanya vb...) iyi yatırımlar alırlar..

   1. Kerem Karadeniz Kerem Karadeniz

    Selam

    Alphan manas degil bir Ahmet Agaoglu :) dahi olsa bu karli bir siteye donusmesi uzunca bir zaman alir oda oyle facebook ayarinda degil cunku o rüya dan da öte birsey ülkemizde yapilan en büyük yanlisliklar ulen amerikada tutu bizde neden tutmasin olayi :))) yahu amerika nin insani erincek nerdeyse afedersin seyini bile internet edicek hale gelmis yada getirilmis ayrica ordaki reklam verenlerle ülkemizdeki vereni ayni tutma adamlar uc bes ytl icin ne kriterler koyuyorlar benim logo oldu yerde baska bir sitenin sakin olmasin yoksa birdaki sene icin olmam yada hic olmasin benim ki tek olsun gibi bencil sacma bi dusunceye sahip bir reklam veren anlayisi var :)

    Ayrica gitigidiyor ile sakin bu tur siteleri karistirmayin oranin musteri kategorisi ile o sitenin ki ayni degil...

    yanlis anlamayin benim yazimin altina yazmisiniz bilerek yada bilmeyerek ondan yola cikarak yazdim hickimseyi kucuk gordum den degil ama bir olucak sey vardir birde olmucak sey vardir ben olmaz demiyorum ama örnek aldin site türkiye sartlarinda olucak sey degil :)

    iyi günler

 14. Onur Kılıç Onur Kılıç

  sizce en alttaki video ile konuda bir karışıklık varmı ?

  :))) biraz dikkat lütfen ;)

  1. 8. dakikadan sonra inploid sunumu başlıyor.

 15. Gerzeklikler:

  1- Bes adet herseye maydanoz olacak, "benim varligim yeter" diye afra yapacak kodamani yonetime almak... Sinerji minerji diye hayal kuranlara guler gecerim.

  2- Gelir modeli diye reklam sacmaligini sunmak... Bu kadar ufuksuz yatirimci da olmaz, girisimci de. Kuresele acilacagini umit eden ama servisin asil para getircek kanallarindaki isletme masraflarini karsilanabilir duzeye indirecek teknolojilerden eser yok burda. En azindan semantik kelimesini kullansalardi icini dolduramasalar bile fikir verirdi.

  3-Ongorusuzluk... Serie a'da %60 veren girisimci, yatirimi ben yapiyor olsam "ooh ne guzel kapattik belese" degil "bu kadar umutsuz adamlarla ne isim var benim? Bir yatirim turu daha yaptik mi elinde birsey kalmayacagini ongoremeyen adamlardan hangi gelecegi cizmelerini bekliyorum ben?" dedirtirler.

 16. Ben de inploaid'e benzer olarak halkinsesi.com'u açmıştım. Ama açınca anladım ki böyle sitelerin duyulması, kullanılması, yatırımcıdan çok zamana ihtiyacı var. Sabretmek, çalışmak ve siteyi geliştirmek gerekiyor. Siteme ücretli yorum da aldım. Fakat bu işin birilerine para verip yorum yaptırarak olmayacağını anladım. Yorum başı 50 kuruş vermeme ragmen tek güzel bir yorum dahi alamadım. Artık kendim, yakın çevrem, arkadaş çevrem ile yorumları toplamaya çalışıyorum. Acele de etmiyorum. 5 sene süre tanıdım. Olursa olur, olmazsa domaini satarım. Ne de olsa adında bir tane parti var. :)

  1. Ekliyeyim bu sahip olduğun alan adında bir tanede gazete var:)

 17. Gereksiz bir projeye gereksiz bir yatırım olmuş kanısındayım.

  Siteye girdiğimde şu soru karşıma çıkıyor.

  "İdealleriniz uğruna toplumu karşınıza alır mıydınız?"

  Bu soruya verilebilecek cevaplar benim ne işime yarayabilir. Bu soruyu ben facebooktan da sorabilirim twitterdan da olmadı google'dan arayıp insanların ne düşündüğünü çok farklı sitelerden de örenebilirim. (Bu sitelerden biri de inploid olacaktır. Yani diğerlerinden farkı neki! )

  İnanılması çok güç "google olmasa işleri harap!" ve "yaşasın google" terimleri üzerine prim görmüş seslisozluk tarzı sitelerden ne farkı var. Keşke Türkçe Wikipedia örneği falan kursalardı. Sonuçta bağışta bir gelir modeli kabul edilebilir.

  Sonuç eğer büyürse dahi google'ın eserleştirdiği bir site olacaktır.

  inploid.com nedir? Bu site ne işe yarar diye aradım taradım ama sitede göremedim, gören varsa söylesin.

  Hep düşünüyoruzda "zaten var örneği" diye. Aslında bazen doğruda düşünmüyoruz değil. Hani yabancı benzer siteler türkçe dil desteğini hayata geçirseler sonuç sıfır elde var "sıfır"

  1. Bence son paragrafında yazmış olduğun Türkçe dil desteğinede gerek olmayabilir nede olsa twitter Türkçe değil ama içerik Türkçe olduğundan hala Türkiyeden üye çekiyor:) Yani geneli değil içeriğinde Türkçe olsa bile yeter diyorum:) Hahah

   Herşeyi zaman gösterecek bekleyelim görelim...

 18. Freelancer03 Freelancer03

  proje ne olursa olsun yatırım almak başka birşey. Bence proje gidebildiği yerin en ötesine gitmeli. Ondan bundan farkı nedir o ilerde belli olur. Bence herşeyden çok güçlü bir ekip ve reklam çalışmları sektörde daha sağlam ve tanınan marka olma yolunca çook ileriye götürür. Birde sitede birşey dikkatimi çekti. Mesela bir soru sorulmuş 8 tane cevap verilmiş ama en son yapılan verilen cevabı görüyorum diğerlerini göremiyorum. Siz görebiliyormusunuz.?

  1. Alperen Alperen

   "En iyi yorumları gör" diye bir bölüm var "Beğendim/Beğenmedim"in altında.

 19. Ali Kadir Bağcioğlu Ali Kadir Bağcioğlu

  inploid in katıldığı Dragons'den Türkiye programının videosuna nasıl ulaşabiliriz?