Jetrend.com: Ünlü ve uzman tercihlerini e-ticarete taşıyor
E-Ticaret

Jetrend.com: Ünlü ve uzman tercihlerini e-ticarete taşıyor

Ünlülerle e-ticaret arasındaki sıkı dostluk devam ediyor. Birçok ünlü isim e-ticaret sektörüne yatırımlar gerçekleştirirken, yeni girişimler de ünlüler aracılığıyla bilinirliklerini arttırmaya çalışıyor.

Ünlülerin seçimiyle alışveriş yapma trendlerinin Türkiye'deki örneklerinden birini paylaşmak istiyoruz. Jetrend.com adındaki girişim, ünlülerin ürün seçimlerini sosyalleşme özellikleriyle iş modeline yansıtıyor.

Alparslan Kapani tarafından kurulan Jetrend.com, kapılarını Temmuz ayında açtı. Dört farklı kategoride ürünlerini sunan site, ünlü ve uzmanların bilgi birikimlerini, hayat tarzlarını kullanıcılarla buluşturan klasik bir e-ticaret sitesi. Klasik e-ticareti sosyal elementlerle zenginleştiren Jetrend.com'u Alparslan Kapani şöyle tanımlıyor: "Üyelerimiz hangi ünlüyü isterse takip edebiliyor ve epostalarına takip ettiği temsilcinin haberi geliyor. Aslında Jetrend.com'a Twitter'ın e-ticarete dönüşmüş şekli de diyebiliriz."

Jetrend.com'un rozet ve puan sisteminin de ilgi çekici olduğu söylenebilir. Kullanıcılara hediye çekleri yerine rozet ve puan veren site, sayfa ziyaretlerine 1 puan, sosyal ağlarda paylaşıma 10 puan, her arkadaş davetine 5 puan ve bir ürün alımındaysa 100 puanla ödüllendiriyor. Kısa bir zaman sonra toplanan puanlarla hediye almanın mümkün olacağını paylaşalım.

Ürünler 6 farklı ünlü ve uzmandan

İşin altyapı ve teknik kısmından bahsetmek gerekirse Jetrend.com, birçok e-ticaret sitesinden farklı hazır e-ticaret platformu kullanmaması. Şirket bünyesindeki yazılım ve tasarım ekibinin,  siteye özgünlük kattığını görüyoruz. Ticari markası Jetrend.com olan siteye, Jettrend.com alan adından da girilebildiği notunu eklemek istiyoruz. Böylece alan adını yanlış yazan kullanıcıların siteye girebilmesi sağlanmış.

Jetrend.com'da şu anda stil danışmanı Başak Dizer Fransez, gurme Murat Bozok, model ve anne Sinem Güven, Türkiye Ralli şampiyonu Burcu Çetinkaya, Tan Sağtürk ve Tanem Sivar olmak üzere toplam 6 ünlü ve uzman bulunuyor. Ayrıca site editörlerinin hazırladığı ürünlerin de satışa çıktığı Eco&Chic bölümü bulunuyor.

Ünlülerin seçtiği ürünlerin satışını gerçekleştiren e-ticaret siteleri küresel çapta eskisi kadar popüler olduğunu söylemek oldukça güç. Ancak bu iş modelinin magazin gündeminin siyasi gündemden daha çok ilgi çektiği Türkiye gibi ülkelerde tutabileceğini ifade edebiliriz. Jetrend.com'un özgün altyapı ve tasarım gücünü arkasına alarak dikkat çekici ürünleri sunması durumunda hatırı sayılır kullanıcı kitlesine ulaşması mümkün olacaktır.

Yorumlar (12)
 1. Mehmet Decan Mehmet Decan

  1 aya yakın süredir üyesiyim, başlangıç için hiç de fena değil, sitede bir iki sorun var, ancak genel performans ümit verici...

 2. Gurunzi'nin aynısı sanırım...Fena diilmiş ama Gurunzi'yi yakalaması icin biraz calismalari lazim..

 3. Hilal Aycan Hilal Aycan

  E Gurunzi gibi... de bu biraz ne biliyim silik geldi bana...

  1. Deniz Kalender Deniz Kalender

   Sosyal medya paylaşımları ile puan kazanıp alışveriş yapmak kulağa hoş geliyor. En azından üye olup sistemin nasıl işlediğini denemeyi planlıyorum. "Sosyal ticaret" denilen olgu bu mu? Üstadlardan biri cevaplarsa çok sevinirim.

 4. Bende simdi üye oldum jetrend.com'a gurunzi'ye göre daha güzel bir site gurunzi de halen devam eden hataları var ve ayrıca jetrend.com da yaptığınız her aktiviteden puan ve rozet kazanıyorsunuz alışverişi eğlenceli hale getirmişler...

 5. Ayşe Demirci Ayşe Demirci

  Bence çok farklı. Daha kaliteli duruyor. Ürün olarakta çok kaliteli ve güzel ürünler gördüm. Üyede oldum. Kendi iş modelinde rakipsiz gözülküyor...

 6. Murat E. Murat E.

  Arkadaşlar yorumlarda site sahibi/çalışanlarının yorum yapması gerçekten hem kendilerini komik duruma düşürerek kurumsal imajı zedeliyor, hem de yorum ortamının objektifliğini bozuyor. Bu Ayşe Demirci ve Veysel isimli kullanıcılar ya site sahipleri ya da sosyal medyacılar, yazdıkları içerikten oldukça belli. Moderasyonun objektif tutulması önemli.

  Konuşulması gereken asıl hususa gelince..

  Türkiye'de e-ticaret sektöründe alışılmış uygulamaların dışına çıkılması, talebin dikte ettiği bir gereksinimdir. Bu tarz girişimlerin yapılması, son müşteri olarak bizlerin avantajına olacaktır; hem fiyatların aşağı çekilmesi, hem de ürün çeşitliliğinin artması adına. Dolayısıyla kişisel fikrim ve beklentim, bu tarz bir çok girişimin (sürdürülebilir kalmak suretiyle) piyasaya giriş yapmasıdır.

  1. katılıyorum

   1. Çok haklısınız, bu tür sitelerin sayılarının artması sonuçta tüketiciler olarak bizlere olumlu yansıyacak, o nedenle bu tür girişimlerin arkasında durmakta fayda var, bugünün lider e-ticaret sitelerinin de ilk versiyonlarını ve bana nasıl saç baş yoldurduklarını dün gibi hatırlıyorum :) sanıyorum "kervan yolda düzülür" mantığı e-ticaret sitelerinin yolculuğunda da geçerli, siz ne kadar planlama yaparsanız yapın kullanıcılardan aldığınız tepkiler de sizin değişerek gelişmenize yol açıyor. O nedenle bu yeni girişime başarılar ve bol şans dilemek lazım :)

   2. Çok net katılıyorum. Kendinizi haberin altında küçük düşürmeyin.

 7. fab.com dan sonra eticaret ile sosyal medya iç içe oluşmaya başladı..

 8. bahsi geçen iki siteye de baktım (jetrend ve gurunzi) ve "anne"liğin bir uzmanlık dalı olduğunu öğrendim. Allah insanı kucağında bebesiyle poz veren annelerden korusun. Amin.